Wszystkie artykuły

 • Jak uprawiać nagietek lekarski: porady i wskazówki
  Nagietek lekarski, znany także jako nagietek doniczkowy, jest ulubioną rośliną domków letniskowych, często stosowaną jako roślina towarzysząca, która przyciąga owady zapylające. Nagietek kwitnie od czerwca do września z siewu wiosennego lub od maja do lipca z siewu jesiennego. Kwiaty są jadalne, a ich płatki stanowią atrakcyjny, kolorowy dodatek do sałatek i innych potraw. Mówi się, … Czytaj więcej.
 • Zioła na regenerację i wzmocnienie mięśni: rodzaje i zastosowanie
  Czy są zioła na wzmocnienie mięśni? Chociaż nadal musisz być ostrożny z czymkolwiek, co jest suplementem, ogólnie rzecz biorąc, zioła nie mają skutków ubocznych, które występują w przypadku opcji przepisywanych na receptę… moje motto brzmi zasadniczo: zawsze jestem gotów spróbować czegoś i zobaczyć, czy to na mnie działa. Fascynujący artykuł w National Geographic opowiada o … Czytaj więcej.
 • Melisa lekarska: 10 zastosowań i właściwości
  Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zioło o cytrynowym zapachu, należące do tej samej rodziny co mięta. Zioło to pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej, ale jest uprawiane na całym świecie. Melisa lekarska jest tradycyjnie stosowana w celu poprawy nastroju i funkcji poznawczych, ale na tym nie kończą się jej potencjalne korzyści. Melisa lekarska … Czytaj więcej.
 • Zioła do aromaterapii: 5 propozycji
  Jakie zioła do aromaterapii? Jest coś takiego w zapachu świeżej gałązki mięty lub lawendy. Zapach ziół może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie emocjonalne. Podnoszący na duchu, świeży zapach mięty może poprawić koncentrację, a kojący zapach lawendy może pomóc złagodzić stres i zapewnić spokojny sen. Zasadzenie ogrodu ziołowego z najbardziej pachnących ziół podniesie Cię na … Czytaj więcej.
 • Tymianek: 10 korzyści zdrowotnych
  Tymianek to zioło z rodziny miętowatych, które prawdopodobnie kojarzysz ze swojego zestawu przypraw, ale jest czymś znacznie więcej niż tylko składnikiem dodatkowym. Zakres jego zastosowań jest imponujący. Według badań z 2014 r. ma ponad 400 podgatunków. Starożytni Egipcjanie używali go do balsamowania zwłok, a starożytni Grecy stosowali go jako kadzidło. Korzyści zdrowotne tymianku Dzięki swojemu … Czytaj więcej.
 • Zioła na obniżenie ciśnienia krwi: 10 sprawdzonych przepisów
  Wysokie ciśnienie krwi definiuje się jako wystąpienie co najmniej jednego z poniższych objawów: skurczowe ciśnienie krwi (górna liczba) powyżej 130 mm Hg, rozkurczowe ciśnienie krwi (dolna liczba) powyżej 80 mm Hg, obydwie wartości skurczowe i rozkurczowe powyżej tych poziomów. Ciśnienie krwi można kontrolować za pomocą leków, takich jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i blokery kanału … Czytaj więcej.
 • Krwawnik: Zastosowanie i właściwości
  Krwawnik jest byliną należącą do rodziny astrowatych, wyróżnia się pierzastymi liśćmi i kwiatami, które kwitną w gęsto ułożonych kiściach. W wieku dojrzałym roślina osiąga wysokość do metra, a po rozrośnięciu się tworzy za pomocą kłączy piękne kwitnące plamy w ogrodach i na polach. W rodzaju Achillea występuje wiele gatunków, niektóre z nich są dziko rosnącymi … Czytaj więcej.
 • Jak uprawiać rumianek w doniczkach
  Uprawa rumianku w doniczce pozwala zachować kontrolę nad sytuacją. Możesz cieszyć się tymi pięknymi, małymi, białymi kwiatami, nawet jeśli masz tylko małe miejsce w rogu balkonu swojego mieszkania. Istnieją dwa rodzaje rumianku: Rzymski, Chamaemelum nobile, i niemiecki, Matricaria recutita. Oba nadają się do uprawy w pojemnikach, ale rumianek niemiecki może osiągać duże rozmiary, więc do … Czytaj więcej.
 • Rumianek: 12 korzyści zdrowotnych
  Rumianek, cieszy się znakomitą reputacją leczniczą, i to nie bez powodu. Przygotowywany jest z suszonych kwiatów i powoduje wyciszenia. Rumianek pochodzi z Azji, Europy, Australii i Ameryki Północnej, a kwitnie we wczesnych miesiącach letnich. Herbata rumiankowa zawiera chamazulen, aromatyczny związek chemiczny o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwskurczowych. Bez względu na to, czy jesteś przepracowany, czy … Czytaj więcej.
 • Zioła na rany – 10 sposobów na leczenie miejscowe
  Czy zioła na rany są skuteczne? Kiedy mówimy o ziołach, często mamy na myśli herbatę lub jedzenie. Jednak sposoby, w jakie zioła mogą wspierać organizm, nie ograniczają się do ich działania wewnętrznego. Te same roślinne substancje chemiczne, które poprawiają zdrowie po spożyciu, wspomagają organizm także od zewnątrz. Stosowanie ziół miejscowo jest łatwe i skuteczne, a … Czytaj więcej.
 • Korzyści zdrowotne eukaliptusa: co warto wiedzieć
  Drzewa eukaliptusowe, które pierwotnie pochodziły z Australii, są obecnie uprawiane na całym świecie i wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ich lecznicza moc pochodzi z olejku eukaliptusowego, który jest wytwarzany z owalnych liści tego drzewa. Liście są suszone, miażdżone i destylowane w celu uzyskania olejku eterycznego. Gdzie można znaleźć drzewa eukaliptusowe? Eukaliptus jest rośliną … Czytaj więcej.
 • 7 korzyści zdrowotnych żeń-szenia: co warto wiedzieć
  Żeń-szeń jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków. Ta wolno rosnąca, krótka roślina o mięsistych korzeniach może być sklasyfikowana na trzy sposoby, w zależności od tego, jak długo jest uprawiana: świeży, biały lub czerwony. Świeży żeń-szeń jest zbierany przed upływem 4 lat, podczas gdy biały żeń-szeń jest zbierany między 4-6 lat, a czerwony żeń-szeń … Czytaj więcej.
 • Zioła przeciwgrzybiczne – 6 propozycji
  Czy zioła przeciwgrzybiczne są skuteczne? Leczenie zakażenia grzybiczego może być trudne, ale natura jest dobrze wyposażona w naturalne środki, które są w stanie wykonać zadanie. Niektóre rośliny zawierają aktywne związki, które wykazują właściwości przeciwgrzybiczne. W przyrodzie grzyby stanowią największą liczbę patogenów roślinnych i są odpowiedzialne za wiele poważnych chorób roślin. Grzyby uszkadzają rośliny poprzez zabijanie … Czytaj więcej.
 • 5 ziół na wzmocnienie kości
  Jakie zioła na wzmocnienie kości? Zdrowie kości to problem, który dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Osteoporoza, termin medyczny określający niezdrowe i słabe kości, dotyka do 54 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych i jest odpowiedzialna za większość złamań kości w Ameryce Północnej. Podczas gdy wszyscy wiedzą o korzyściach płynących z mleka dla kości, niewiele … Czytaj więcej.
 • Naturalne zioła przeczyszczające
  Jakie można znaleźć zioła przeczyszczające? W tym artykule postara się nieco poruszyć ten temat, gdyż okrężnica jest o wiele ważniejsza dla zdrowia niż wielu ludzi zdaje sobie sprawę. Na początek, wiemy teraz, że duża część układu odpornościowego znajduje się w przewodzie pokarmowym. Ma to sens, ponieważ jedną z najłatwiejszych dróg dla infekcji jest przedostanie się … Czytaj więcej.
 • Zioła na astmę – 4 propozycję
  Czy istnieją skuteczne zioła na astmę? Jeśli cierpisz na ciężką astmę i nie możesz sobie poradzić z jej objawami, możesz się zastanawiać, jakie masz możliwości. Kilka małych badań wykazało, że suplementy ziołowe mogą złagodzić objawy astmy. Zioła te obejmują zarówno te, które można znaleźć w spiżarni, jak i zioła stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Połączenie … Czytaj więcej.
 • 7 Naturalnych produktów i ziół na obniżenie cholesterolu
  Czy możliwe jest obniżenie cholesterolu za pomocą ziół? Naturalne lub uzupełniające metody leczenia chorób serca często mają na celu kontrolę poziomu cholesterolu, obniżenie ciśnienia krwi i poprawę zdrowia serca. Zazwyczaj badania nad takimi metodami leczenia są ograniczone w porównaniu z konwencjonalnymi metodami medycznymi. Niewiele produktów naturalnych ma wystarczająco dużo badań, aby udowodnić, że mogą one … Czytaj więcej.
 • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo Biloba): 11 korzyści
  Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), jest drzewem pochodzącym z Chin, które było uprawiane przez tysiące lat dla różnych zastosowań. Ponieważ jest to jedyny żyjący członek starożytnego rzędu roślin, jest czasami określany jako żywa skamielina. Podczas gdy jego liście i nasiona są często używane w tradycyjnej medycynie chińskiej, nowoczesne badania koncentrują się głównie na ekstrakcie z miłorzębu, … Czytaj więcej.
 • Zioła na wytrzymałość – 5 propozycji
  Zioła na wytrzymałość? Postawmy sprawę jasno: żadne zioło nie zaprowadzi Cię na podium bez poświęcenia się odpowiedniemu treningowi i odżywianiu. Jednakże, jeśli już robisz co możesz w zakresie diety i ćwiczeń, to dodanie codziennego suplementu ziołowego w celu wzmocnienia efektów treningu może posłużyć jako “biochemiczne dostrojenie” dla Twojego organizmu i pomóc Ci osiągnąć kolejny poziom … Czytaj więcej.
 • Jak uprawiać aloes zwyczajny (Aloe vera)
  Aloe vera (Aloes zwyczajny lub Aloe barbadensis, lub Barbados aloe) jest atrakcyjną rośliną domową o kolczastych, mięsistych liściach, które są ząbkowane na krawędziach. Jest to sukulent pochodzący z gorących, suchych regionów świata, który magazynuje wodę w liściach. Dlatego nie potrzebuje dużo podlewania, co sprawia, że jest doskonałą, niewymagającą rośliną dla początkujących. Aloes jest również znany … Czytaj więcej.
 • Aloes zwyczajny (aloe vera): 9 korzyści dla zdrowia
  Aloes zwyczajny (aloe vera) jest popularną rośliną leczniczą, którą ludzie stosują od tysięcy lat. Aloe vera, lub Aloe barbadensis, jest grubą, krótką łodygą rośliny, która przechowuje wodę w swoich liściach. Jest on najbardziej znany w leczeniu urazów skóry, ale ma również kilka innych zastosowań, które mogą potencjalnie korzystne dla zdrowia. Ten artykuł wymienia osiem potencjalnych … Czytaj więcej.
 • Dziurawiec: Korzyści i zagrożenia
  Niektóre badania pokazują, że dziurawiec może pomóc w leczeniu depresji i innych stanów chorobowych, ale eksperci ostrzegają, że istnieją pewne minusy tego ziołowego suplementu. Dziurawiec jest naturalny. Jest to suplement ziołowy, który nie wymaga recepty i można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Brzmi dobrze, ale to niekoniecznie czyni go nieszkodliwym, zgodnie z badaniem … Czytaj więcej.
 • Zioła na oczy – 7 ziół na poprawę wzroku
  Zioła na oczy? Czy wiesz, że istnieją pewne zioła na wzrok, które mogą wspomóc Twój wzrok i uchronić go przed pogorszeniem? Istnieją również zioła, które są znane z tego, że faktycznie poprawiają wzrok. Natura jest znana z dostarczania lekarstw na prawie każdą chorobę lub schorzenie i z pewnością posiada pewne rośliny, które mogą pomóc w … Czytaj więcej.
 • Lawenda – 8 potencjalnych korzyści
  Dziś lawenda to coś więcej niż tylko pachnąca roślina. Jak się okazuje, zioło to jest również powszechnie wykorzystywane do celów leczniczych i terapeutycznych. Jeśli więc borykasz się z kilkoma własnymi problemami zdrowotnymi i nie chcesz ryzykować nieprzyjemnych skutków ubocznych, które towarzyszą wielu lekom dostępnym bez recepty i na receptę, oto potencjalne korzyści zdrowotne płynące ze … Czytaj więcej.
 • Jak uprawiać lawendę? Zobacz najważniejsze wskazówki
  Lawenda, z rodzaju Lavandula, jest powszechnie podzielona na cztery podrodzaje, z ogromną liczbą hybryd, które zostały wyhodowane dla specyficznych warunków uprawy i klimatu na całym świecie. Przekonasz się, że jest to roślina odporna i nie wymaga wiele uwagi przez cały sezon wegetacyjny. Po posadzeniu jest to wspaniała roślina zapylająca, która wytwarza jasne kwiaty i delikatne … Czytaj więcej.
 • Zioła na płodność – 4 propozycję
  Zioła na płodność? W tym artykule przedstawimy chińskie zioła które są stosowane w leczeniu problemów z płodnością od wieków. Jeśli chodzi o zwiększanie płodności za pomocą ziół, twierdzenia i możliwości wydają się nieograniczone. To może być frustrujące i czasami trudno dowiedzieć się, które zioła mogą być najbardziej odpowiednie i ludzie często kończą, biorąc drogie suplementy, … Czytaj więcej.
 • Zioła na bóle stawów – 9 propozycji
  Jakie zioła na bóle stawów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić kilka propozycji ziół które pomogą przy dolegliwościach ze stawami. Istnieją różne rodzaje zapalenia stawów, ale wszystkie one mogą powodować ból. Niektóre naturalne środki mogą pomóc w radzeniu sobie z łagodnymi objawami, zwłaszcza jeśli stosujesz je razem z innymi opcjami … Czytaj więcej.
 • 6 ziół przeciwwirusowych
  Od czasów starożytnych, zioła były stosowane jako naturalne metody leczenia różnych chorób, w tym infekcji wirusowych. Ze względu na ich stężenie silnych związków roślinnych, wiele ziół pomaga zwalczać wirusy i są preferowane przez praktyków medycyny naturalnej. Oto 6 ziół o aktywności przeciwwirusowej. Czarnuszka siewna Stwierdzono, że olej z nasion czarnuszki hamuje wiremię u myszy zakażonych … Czytaj więcej.
 • Zioła na obniżenie cukru we krwi
  Zioła na obniżenie cukru we krwi? Wiele popularnych ziół i przypraw ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, co czyni je przydatnymi dla osób z cukrzycą typu 2 lub z wysokim ryzykiem jej wystąpienia. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań klinicznych, które wykazały potencjalne powiązania między terapiami ziołowymi a poprawą kontroli glukozy we krwi, co … Czytaj więcej.
 • Cynamon – 6 właściwości zdrowotnych
  Przyprawa ta pochodzi z wewnętrznej kory małego, wiecznie zielonego drzewa. Kora jest obrywana i układana na słońcu do wyschnięcia, gdzie zwija się w ruloniki zwane laskami cynamonu. Cynamon jest również dostępny w postaci sproszkowanej. Cynamon jest ulubioną przyprawą domową, używaną od wieków na całym świecie. Niegdyś używana jako waluta, przyprawa ta ma przyjemny smak i … Czytaj więcej.
 • Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) i jej szerokie zastosowanie
  Rośliny od dawna były wykorzystywane jako podstawa tradycyjnych środków leczniczych w historii ludzkości, a także działają jako źródła nowoczesnych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad trzy czwarte społeczności w krajach o ograniczonych zasobach polega na roślinach leczniczych dla ich potrzeb w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ ponad 60% społeczeństw nie ma dostępu i/lub nie … Czytaj więcej.
 • Zioła na ból miesiączkowy – 9 propozycji
  Zioła na ból miesiączkowy na prawdę mogą złagodzić ból miesiączkowy. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu menstruacyjnego, ale większość z nich sprowadza się do braku równowagi hormonalnej. To może zająć trochę czasu, aby uporządkować, jak zacząć żyć cyklicznie, ale w międzyczasie, można spróbować poniższej listy ziół, aby złagodzić objawy. Uwaga, jeśli zażywasz jakieś leki lub jesteś … Czytaj więcej.
 • 5 ziół na pamięć i koncentrację
  Jakie zioła na pamięc i koncentrację? Mózg jest jedną z najważniejszych części ludzkiego ciała, służy jako dom do wielu wspomnień. Ważne jest, aby mieć dobrą pamięć w celu dokonania postępu w różnych aspektach życia. Ziołolecznictwo ma wiele do zaoferowania, niezależnie od tego, czy chcesz poprawić koncentrację i skupienie, wzmocnić pamięć, czy też chronić swój mózg … Czytaj więcej.
 • Kardamon: 5 korzyści zdrowotnych
  Kardamon to przyprawa, którą ludzie stosują od wieków zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Kardamon pochodzi z nasion kilku różnych roślin, które należą do tej samej rodziny co imbir. Ma charakterystyczny smak, który uzupełnia zarówno słodkie, jak i pikantne potrawy. Ludzie mogą używać nasion i strąków kardamonu w curry, desery i dania mięsne, jak … Czytaj więcej.
 • Traganek (Astragalus): właściwości i zastosowanie
  Astragalus jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków. Często promuje się jego wpływ na układ odpornościowy, wątrobę i układ sercowo-naczyniowy. Istnieje jednak niewiele badań, które sugerują, że traganek może pomóc w ochronie serca. Astragalus został również przetestowany na raka piersi, przeziębienie, zapalenie wątroby i raka płuc. Niektóre wstępne badania sugerują możliwe korzyści. Ale jak … Czytaj więcej.
 • Rozmaryn: 5 właściwości i zastosowań
  Rozmaryn ma długą historię zastosowań kulinarnych i aromatycznych, a także w tradycyjnej medycynie ziołowej i ajurwedyjskiej. Krzew rozmarynu (Rosmarinus officinalis) pochodzi z Ameryki Południowej i regionu śródziemnomorskiego. Jest częścią rodziny roślin Lamiaceae, wraz z miętą, oregano, melisą i bazylią. Wiele osób lubi herbatę rozmarynową ze względu na jej smak, aromat i korzyści zdrowotne. Oto 6 … Czytaj więcej.
 • Pokrzywa zwyczajna: 3 najważniejsze korzyści
  Pokrzywa zwyczajna jest popularnym środkiem ziołowym o wielu zastosowaniach, od zmniejszania bólu stawów po leczenie alergii sezonowych. Jakie są korzyści ze stosowania pokrzywy i co mówią badania naukowe? Pokrzywa ma wiele zastosowań, a wiele osób uważa ją za skuteczny środek leczniczy. Zioło to jest generalnie bezpieczne w użyciu, ale u niektórych osób może powodować skutki … Czytaj więcej.
 • Zioła na serce – 6 propozycji
  Jakie zioła na serce? Zdrowa dieta to pierwszy krok w kierunku zdrowszego serca. Jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, fasoli, pełnych ziaren, zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, oraz chudego białka, takiego jak ryby i kurczak, nie ma sobie równych w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu. Ale sposób przygotowania tych pokarmów również robi wielką … Czytaj więcej.
 • Kurkuma: 4 najważniejsze zalety
  Kurkuma (Curcuma longa), jaskrawożółta przyprawa używana od wieków w Azji, w ostatnich dekadach została przyjęta przez Zachód, nie tylko ze względu na jej zdolność do zaspokajania naszego apetytu na curry, ale także ze względu na imponującą listę korzyści zdrowotnych. Uprawiana dla swojego korzenia, kurkuma ma starożytną historię zastosowań w kuchni, farbowaniu tkanin, kosmetyce i tradycyjnej … Czytaj więcej.
 • Mięta pieprzowa: 8 korzyści zdrowotnych
  Pochodząca z Europy mięta pieprzowa jest dziś uprawiana na całym świecie. Liście mięty pieprzowej można stosować w postaci suszonej lub świeżej jako napar. Stosuje się ją jako dodatek smakowy lub zapachowy do żywności, kosmetyków, mydeł, past do zębów, płynów do płukania ust i innych produktów, a także może mieć pewne zastosowania lecznicze. Mięta pieprzowa jest … Czytaj więcej.
 • 6 ziół dla sportowców: Przed, w trakcie i po treningu
  Kiedy ćwiczysz, sporadyczna bolesność, którą odczuwasz, to zlokalizowane uszkodzenia mięśni i drobne rozdarcia, i jest to całkowicie normalne. To doświadczenie nazywane jest DOMS (delayed-onset muscle soreness) i pojawia się, gdy mięśnie muszą się wydłużyć podczas działania siły (np. podnoszenia ciężarów, skakania na skakance czy biegania). Aby zbudować więcej mięśni, twoje ciało musi zareagować i naprawić … Czytaj więcej.
 • Bazylia: Korzyści zdrowotne
  W tym artykule dowiesz się więcej o korzyściach zdrowotnych i wartościach odżywczych bazylii oraz znajdziesz kilka wskazówek, jak włączyć ją do diety. Innym rodzajem bazylii jest tulsi, czyli święta bazylia (Ocimum santum). Roślina ta odgrywa rolę terapeutyczną w medycynie tamilskiej i ajurwedyjskiej, które są praktykowane głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Różni się ona od słodkiej bazylii. … Czytaj więcej.
 • 10 ziół na porost włosów i zapobieganie ich wypadaniu
  Nie da się ukryć, że natura od zarania dziejów była źródłem rozwiązań upiększających. Zioła to naturalny sposób na leczenie różnych dolegliwości, od nierównej cery po suchą skórę głowy. Ale zioła mogą również pomóc w realizacji celów związanych z porostem włosów! Oto dziesięć najlepszych ziół na porost włosów. Gingko Biloba To zioło jest znany stymulować przepływ … Czytaj więcej.
 • Mniszek lekarski: 10 korzyści zdrowotnych
  Mniszek lekarski był używany przez ludzi, aby pomóc w leczeniu dolegliwości przez kilka wieków. W tym artykule dowiesz się więcej o mniszku lekarskim i 10 jego możliwych korzyściach dla zdrowia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mniszek lekarski nie jest tylko uciążliwymi chwastem ogrodowym. Może on nieść pewne korzyści zdrowotne. Botanicy uważają mniszek lekarski za zioło. Ludzie wykorzystują … Czytaj więcej.
 • Imbir – 9 naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych imbiru
  Imbir to kwitnąca roślina pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej. Należy do rodziny Zingiberaceae i jest blisko spokrewniony z kurkumą, kardamonem i galangalem. Kłącze (podziemna część łodygi) jest częścią powszechnie używaną jako przyprawa. Często nazywane jest korzeniem imbiru lub po prostu imbirem. Imbir może być stosowany jako świeży, suszony, sproszkowany, w postaci oleju lub soku. Jest bardzo … Czytaj więcej.
 • 5 ziół i przypraw do naturalnej detoksykacji organizmu
  Zioła są stosowane od tysięcy lat w różnych kulturach do leczenia różnych dolegliwości i stanów zdrowia. Biorąc pod uwagę ich długą historię, popularność i odnotowaną skuteczność, nic dziwnego, że wiele osób sięga po zioła i przyprawy, aby wspomóc wrodzoną zdolność organizmu do detoksykacji. Twoje ciało potrzebuje ciągłego wsparcia żywieniowego dla trwającego oczyszczania, więc spożywanie zdrowej, … Czytaj więcej.
 • Czy można zmielić zioła w robocie kuchennym?
  Czy można zmielić zioła w robocie kuchennym? Dodawanie świeżych ziół i bogatych w składniki odżywcze przypraw do potraw podczas gotowania jest jednym z najprostszych sposobów na nadanie im smaku i aromatu. W tym artykule chcę Ci pokazać, jakmożna mielić przyprawy, takie jak zioła, jak również zalecane narzędzie kuchenne do tego. Czy można zmielić zioła w … Czytaj więcej.
 • Zbieranie ziół oraz jak przygotować idealną filiżankę herbaty ziołowej
  Niewiele jest rzeczy tak satysfakcjonujących, jak rytuał zbierania pachnących ziół, a następnie wykorzystanie ich do przygotowania wspaniałej herbaty ziołowej. Jeśli dodatkowo uprawiasz zioła w swoim ogrodzie, rytuał ten rozszerza się do pełnego doświadczenia. Uprawianie ziół i rozkoszowanie się ich aromatami, pięknem pozwala Ci karmić ciało i duszę oraz sprawia, że popijanie herbaty jest o wiele … Czytaj więcej.
 • 9 ziół i przypraw wspomagających odchudzanie
  Zioła na odchudzanie? Jeśli Twój pomysł na idealny posiłek odchudzający to zwykły kurczak lub ryba z sałatką i brązowym ryżem, to brakuje Ci kilku głównych składników, które według badań pomagają organizmowi spalać tłuszcz: ziół i przypraw. Zioła i przyprawy są najlepszym sposobem na dodanie smaku do żywności bez dodatkowych kalorii, cukru, sodu lub innych śmieci, … Czytaj więcej.
 • 3 zioła na alergię
  Jakie zioła na alergię? Kichanie, kaszel, swędzenie nosa i łzawienie oczu, wywołane nadmierną reakcją organizmu na alergeny zewnętrzne, mogą niemal całkowicie odciąć człowieka od natury. Na szczęście natura ma sposób, aby odkupić swoje winy. Dzięki zastosowaniu naturalnych ziół, alergicy mogą znaleźć wielką ulgę. Jeśli należysz do milionów ludzi, którzy każdego roku zmagają się z niedolą … Czytaj więcej.
 • Jak uprawiać mniszek lekarski?
  Jak uprawiać mniszek lekarski? Mniszek lekarski jest nie tylko dobrym źródłem pożywienia dla ptaków i pszczół, ale również większość roślin jest jadalna dla ludzi. Są zdrowe, łatwe w uprawie i jak się przekonasz poniżej, nie potrzebujesz nawet podwórka czy ogrodu, aby mieć pod ręką świeży mniszek lekarski. Uprawa i historia Obecnie jest to znienawidzony chwast, … Czytaj więcej.
 • Zioła na raka? Czy ziołolecznictwo jest bezpieczne przy nowotworach
  Zioła na raka? Czy ziołolecznictwo jest bezpieczne dla chorych na raka? Zioła mogą wydawać się nieszkodliwe, ale czasami mogą kolidować z leczeniem nowotworów. Na przykład, niektóre zioła mogą uniemożliwić chemioterapii i radioterapii zabijanie komórek nowotworowych. Niektóre zioła wzmacniają działanie chemioterapii w sposób toksyczny, co prowadzi do niepożądanych skutków ubocznych. Lekarze zalecają pacjentom unikanie ziół podczas … Czytaj więcej.
 • Jak uprawiać bazylię? 3 polecane odmiany
  Jeśli zastanawiasz się jak uprawiać bazylię? Ten artykuł jest dla Ciebie, postaramy się przekazac kilka cennych wskazówek. Nasiona najlepiej wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych od końca lutego do połowy lata. Wypełnij doniczkę o średnicy 7,5 cm kompostem, usztywnij i wysiej kilka nasion bazylii na wierzchu – większość z nich wykiełkuje, więc wysiej tylko kilka nasion więcej … Czytaj więcej.
 • Uprawa mięty i jej kilka najlepszych wariantów
  Uprawa mięty, czyli na co zwrócić uwagę przy sadzeniu. Mięta, z rodziny Lamiaceae, jest wspaniałym wieloletnim ziołem, które można wykorzystać w sosach miętowych, herbatach, koktajlach. Nazwa “Mentha” pochodzi z mitologii greckiej. Jedna z opowieści głosi, że nimfa Minthe była adorowana przez boga podziemi Hadesa. Jego królowa Sephony stała się zazdrosna i zamieniła nimfę w roślinę … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła można sadzić razem – w jednym pojemniku?
  Posiadanie własnego ogrodu ziołowego to coś pięknego. Nie ma nic lepszego niż świeże zioła, które ożywią nawet najbardziej mdłe danie, ale nie każdy ma miejsce na ogródek ziołowy. Na szczęście większość ziół bardzo dobrze radzi sobie uprawiana razem w pojemnikach. Mieszanie ziół w doniczce nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieją pewne … Czytaj więcej.
 • Zioła na zatoki – 7 najlepszych ziół na zdrowe zatoki
  Jakie zioła na zatoki? W tym artykule omawiamy najlepsze zioła dla zdrowia zatok, abyś mógł oddychać z łatwością. Twoje zatoki są pierwszą linią obrony pomiędzy płucami a resztą układu oddechowego. Zbyt często dochodzi do ich zapalenia i zatkania podczas sezonowych wyzwań i ekspozycji na zanieczyszczenia środowiska. Zioła mogą pomóc wspierać ogólne zdrowie zatok. Zioła mogą … Czytaj więcej.
 • Zioła na trzustkę – 12 propozycji
  Zioła na trzustkę? Czy są zioła pomagające na problemy trzustki? Przygotowaliśmy listę ziół – od regulowania poziomu cukru we krwi do odbudowy uszkodzonych tkanek. Jaka jest rola trzustki w organizmie? Trzustka jest właściwie gruczołem, który wytwarza enzymy pomagające rozkładać żywność w procesie trawienia. Soki trawienne wytwarzane przez trzustkę przemieszczają się małymi przewodami, które opróżniane są … Czytaj więcej.
 • Zioła na pasożyty – 5 propozycji
  Zioła na pasożyty? Z pomocą najlepszych ziół zabijających pasożyty, takich jak triphala i vidanga, możesz w końcu pozbyć się tych szkodliwych dla zdrowia stworzeń. Co więcej, łącząc zioła, można wykorzystać ich różne sposoby działania. Na przykład, jedno z nich może zakłócać produkcję energii przez pasożyty, podczas gdy inne może atakować ich układ nerwowy. Zioła zazwyczaj … Czytaj więcej.
 • 9 herbat ziołowych łagodzących zaparcia
  Od wieków ludzie używali herbat ziołowych, aby złagodzić problemy trawienne. Niektóre herbaty mogą stymulować układ trawienny i pomóc złagodzić zaparcia. Zaparcia to sytuacja, w której ktoś ma mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu. Jednak niektórzy ludzie mogą czuć się niekomfortowo, jeśli nie mają wypróżnienia każdego dnia. Stolec może być twardy, suchy i trudny do wydalenia. … Czytaj więcej.
 • Zioła na kaszel – 7 propozycji na suchy kaszel
  Jakie zioła na kaszel? Suchy kaszel może być bardzo nieprzyjemny i może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Istnieje wiele metod leczenia klinicznego, które można zastosować w celu jego złagodzenia, ale istnieją również domowe sposoby, które w wielu przypadkach mogą być równie skuteczne. Może to być również długotrwały efekt uboczny narażenia na toksyny … Czytaj więcej.
 • 10 ziół do kuchni, które możesz łatwo uprawiać w swoim ogrodzie
  Dowiedz się, jak uprawiać zioła w domu i jakie rośliny najlepiej nadają się do ogrodów ziołowych. Nic nie dorówna gotowaniu z domowymi ziołami, dlatego skorzystaliśmy z wiedzy eksperta i poprosiliśmy go o radę, jakie zioła najlepiej uprawiać w ogrodzie i jak o nie dbać. 5 RZECZY, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ: Zioła można uprawiać w każdej … Czytaj więcej.
 • Zioła na wrzody? 7 naturalnych ziół i sposobów leczenia
  Ból brzucha, wzdęcia, zgaga … dyskomfort związany z objawami wrzodów to nie żart! Jeśli chciałbyś spróbować kilku prostych domowych sposobów na wrzody, oto siedem, które pomogą ukoić wewnętrzne ognie. Nie tylko zioła na wrzody żołądka, ale również warzywa. Jeśli doświadczasz poważnych objawów wrzodów, takich jak wymioty, ciemne, krwawe lub smoliste stolce, omdlenia, problemy z oddychaniem, … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na reumatyzm? 10 naturalnych substancji
  Czy zioła na reumatyzm działają? Niektórzy ludzie zgłaszają tymczasową ulgę w objawach reumatoidalnym zapaleniem stawów, stosując niektóre terapie uzupełniające poza lekami przepisanymi przez lekarza. Terapie uzupełniające omówione w tym przewodniku nie powinny zastępować aktualnie stosowanych leków. Przed wypróbowaniem jakichkolwiek ziół, suplementów czy witamin należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre środki mogą powodować … Czytaj więcej.
 • Zioła na biegunkę – naturalne środki przeciwbiegunkowe
  Czy zioła na biegunkę działają? Biegunka powoduje częste, wodniste stolce, którym często towarzyszą bóle skurczowe, parcie na pęcherz, a w poważnych przypadkach krew w stolcu. Biegunka zakaźna jest najczęstszą przyczyną biegunki na świecie, ale wrażliwość na pokarm, zapalenie i leki są również częstymi przyczynami. Doustny roztwór nawadniający (ORS) w celu uzupełnienia strat płynów jest podstawową … Czytaj więcej.
 • Zioła przeciwzapalne – 9 propozycji
  Czy zioła przeciwzapalne są skuteczne? Stan zapalny jest reakcją ochronną organizmu na uraz lub uszkodzenie. Wspomaga on naturalne procesy gojenia i naprawy. Problem zaczyna się wtedy, gdy w Twoim organizmie występuje chroniczny stan zapalny. Wiele współczesnych czynników stresogennych, takich jak zanieczyszczenie środowiska, nadwrażliwość pokarmowa i nadwaga, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego. Istnieje wiele różnych … Czytaj więcej.
 • Zioła moczopędne – 6 herbat wspomagających układ moczowy
  W tym artykule przedstawiamy zioła moczopędne z których można przygotować pyszne herbaty. Wszystkie herbaty są do pewnego stopnia moczopędne, ponieważ zwiększają pobór wody, a w konsekwencji produkcję moczu. Istnieją jednak rośliny, które wydają się mieć silniejsze działanie moczopędne. Herbaty te stymulują organizm do pozbycia się zatrzymanych płynów i w ten sposób pomagają złagodzić obrzęki. Herbaty … Czytaj więcej.
 • Zioła na sen – 6 ziół, które poprawią Twój sen
  Zioła na sen? Uzyskanie dobrego snu w nocy może być wyzwaniem, gdy wszystko, co robisz, to podrzucanie i obracanie się na łóżku. Prawdopodobnie próbowałeś różne sposoby aby poprawić tę sytuacje. Naturalne zioła mają potężne właściwości poprawiające jakość sens, które mogą uspokoić nerwy i dać Ci odpocząć. Wspomagają one naturalne procesy organizmu przed i w trakcie … Czytaj więcej.
 • Ziołolecznictwo – metody uprawy ziół
  Jakie są metody uprawy ziół? Gospodarstwo ziołowe to gospodarstwo, które jest przeznaczone do uprawy ziół do celów komercyjnych. Zioła nie są jeszcze skomercjalizowane w dużym stopniu, stąd hodowla ziół odbywa się na małą skalę w większości części świata. Zioła są zasadniczo wykorzystywane do celów leczniczych, a także do uzyskania olejów, które są niezbędne dla ludzkości. … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na nerki? 3 najlepsze zioła dla zdrowia nerek i dróg moczowych
  Jakie zioła na nerki? Nerki odgrywają istotną rolę dla Twojego zdrowia. Główną funkcją nerek jest usuwanie produktów odpadowych i nadmiaru płynów z organizmu. Te produkty odpadowe i nadmiar płynów są usuwane z moczem. Nerki są również częścią układu moczowego i są domem dla Twoich nadnerczy. W tym artykule dowiesz się, co robią nerki, gdzie znajdują … Czytaj więcej.
 • Jakie są najlepsze zioła na trawienie?
  Jakie są najlepsze zioła na trawienie? Dolegliwości trawienne są jedną z najczęstszych skarg, jakie słyszę od pacjentów w mojej klinice. Trawienie jest podstawową funkcją, która jest nam niezbędna do przeżycia, a jednak dla wielu z nas stanowi to duże wyzwanie. Nasz zabiegany tryb życia utrudnia nam spędzanie czasu na przygotowywaniu i delektowaniu się posiłkami, a … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na ból “brzucha”? 3 propozycje ziół na problem z żołądkiem
  Wiele osób zastanawia się jakie zioła na ból “brzucha”? Coraz więcej herbat ziołowych i naturalnych środków zapychających półki sklepów ze zdrową żywnością, trudno jest zdecydować, które z nich naprawdę pomogą. Istnieje wiele ziół, które mogą wpływać na układ pokarmowy. Na szczęście nie trzeba wykupować całego sklepu, aby uzyskać ulgę. Mięta pieprzowa, rumianek i imbir to … Czytaj więcej.
 • Zioła na wątrobę – jak poprawić funkcjonowanie wątroby?
  Często pojawia się w internecie pytanie: “Jakie zioła na wątrobę?” – czyli wiele osób jest zainteresowanych uzyskaniem informacji jak poprawić jej funkcjonowanie. Wątroba jest największym organem w organizmie. Jest również organem odpowiedzialnym za detoksykację: wypłukiwanie różnych toksyn, z którymi stykamy się w diecie, stylu życia i środowisku. Każdy z układów organizmu jest uzależniony od wątroby, … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na zmęczenie? 8 ziół zwiększających energię
  Jakie zioła na zmęczenie? Jeśli chodzi o zwiększenie energii i zapobieganie zmęczeniu, niektóre wyspecjalizowane lub adaptogenne zioła na energię mogą być bardziej pomocne w dłuższej perspektywie w porównaniu do krótkotrwałego zastrzyku energii, który dostajesz z napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa. Czujesz się zmęczony, wypijasz filiżankę kawy, a kilka godzin później czujesz się jeszcze bardziej … Czytaj więcej.
 • 9 ziół na bóle stawów
  Zioła na bóle stawów? Istnieją różne rodzaje zapalenia stawów, ale wszystkie one mogą powodować ból. Niektóre naturalne środki mogą pomóc w radzeniu sobie z łagodnymi objawami, zwłaszcza jeśli stosujesz je razem z innymi opcjami leczenia. Niektóre zioła mogą mieć właściwości przeciwzapalne , które mogą pomóc w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) lub chorobie zwyrodnieniowej stawów (OA). … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na uspokojenie?
  Jakie zioła ma uspokojenie? Osoby cierpiące na stany lękowe czasami rozważają środki ziołowe jako alternatywę dla leków na receptę. Może to wynikać z faktu, że niektóre leki, na przykład beta-blokery lub benzodiazepiny, mogą mieć niepożądane skutki uboczne. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zmniejszeniem lub odstawieniem leków na receptę lub rozpoczęciem stosowania suplementu ziołowego. … Czytaj więcej.
 • Jak nawozić zioła w ogrodzie ekologicznym
  Jak nawozić zioła? Nawożenie ziół jest łatwe i pomaga utrzymać ich wzrost i wygląd. W tym poście, będę mówić o różnych rodzajach nawozów ziołowych, i które są najlepsze. Następnie pokażę Ci, kiedy, jak często, ile i jak dokładnie nawozić zioła. Jedną z najlepszych rzeczy w uprawie ziół jest to, że są to rośliny o bardzo … Czytaj więcej.
 • Ziemia doniczkowa dla ziół i uprawa
  Ziemia doniczkowa dla ziół? Uprawa roślin to nie to samo, co korzystanie z otwartego ogrodu lub podniesionej grządki w doniczkach lub pojemnikach. Dlatego tak ważne jest stosowanie najlepszej ziemi doniczkowej do ziół, aby zapewnić ziołom dokładnie to, czego potrzebują, aby rosnąć bezpiecznie i solidnie. Wybierając glebę do ziół, możesz mieć pewność, że Twoje rośliny otrzymają … Czytaj więcej.
 • Jak zacząć uprawiać zioła: Jak założyć ogródek ziołowy
  Jak zacząć uprawiać zioła? Chcesz zasadzić ogród ziołowy, ale nie jesteś pewien, czy dasz radę? Nie obawiaj się! Założenie ogrodu ziołowego jest jedną z najłatwiejszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Uprawa ziół to łatwy i smaczny sposób na rozpoczęcie pracy w ogrodzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć ogród ziołowy na … Czytaj więcej.
 • Jak suszyć zioła w domu: 3 najlepsze sposoby na zachowanie koloru, świeżości i aromatu
  Jeśli zastanawiasz się, jak suszyć zioła w domu – lub nawet czy warto podjąć ten wysiłek. Kiedy zaczynasz się uczyć, jak suszyć zioła, pierwszym krokiem jest ich wybór. Postaw na lokalnie uprawiane zioła organiczne lub – jeszcze lepiej – zioła z własnego ogrodu (zobacz jak wybrać doniczki na zioła). Jeżeli sam zbierasz organiczne zioła z … Czytaj więcej.
 • Herbaty ziołowe – 30 rodzajów
  W dzisiejszych czasach wydaje się, że każdy szuka sposobu, aby naturalnie poprawić swoje zdrowie. Czy herbaty ziołowe mogą w tym pomóc? Minęły już czasy, kiedy ludzie łatwo dawali się nabrać na sztuczki prezentowane w reklamach lub zwracali się do szybkich poprawek, które kończyły się wyrządzeniem więcej szkody niż pożytku. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na stworzenie … Czytaj więcej.
 • Zioła dla sportowców
  Zioła dla sportowców? Kiedy zastanowimy się, jak wiele nasz organizm i systemy fizjologiczne są w stanie wytrzymać nawet podczas umiarkowanego spaceru po mieście (koordynacja, rozciąganie ścięgien, buforowanie uderzeń, zmiany poziomu cukru we krwi i wiele innych), to zadziwiające, że istoty ludzkie radzą sobie tak dobrze, kiedy są zaangażowane w aktywność fizyczną! Dobre odżywianie przed i … Czytaj więcej.
 • Doniczki na zioła – jak wybrać odpowiedni pojemnik?
  Doniczki na zioła – jak wybrać odpowiedni pojemnik? Tworzenie ogrodu ziołowego w doniczkach jest bardzo elastycznym sposobem na uprawę świeżych ziół. Uprawa ziół w doniczkach pozwala również na przenoszenie ich w razie potrzeby do nowych obszarów ogrodu lub przeniesienie ich do kuchni. Można zmieniać aranżację w zależności od pory roku i tworzyć punkty centralne w … Czytaj więcej.
 • 5 ziół na poprawę metabolizmu i utratę wagi
  Każdy szuka tej magicznej pigułki, aby schudnąć. Nawet jeśli nie ma takiej pigułki istnieje, istnieje kilka ziół, które mogą pomóc przyspieszyć metabolizm i pomóc w utracie wagi. Zapewniają one efekt termogeniczny, aby przyspieszyć metabolizm. Inne zioła zmniejszają głód, więc można naturalnie zmniejszyć zużycie kalorii. Jak w przypadku każdego leku lub ziołowego środka, te formuły ziołowe … Czytaj więcej.
 • Jakie zioła na odchudzanie?
  Najczęściej, ludzie chcący schudnąć narzekają, że jedzenie dietetyczne jest takie proste i lekkie. Dokonywanie zdrowych wyborów jest niezbędne (i obowiązkowe) podczas odchudzania ale uczynienie zdrowego jedzenia smacznym jest w naszych rękach. Jeśli jesteśmy w stanie sprawić, by nasze dietetyczne jedzenie było smaczne, wtedy powód, dla którego nienawidzimy diety, przestanie istnieć. Proste, prawda?