Zioła na płodność – 4 propozycję

Zioła na płodność? W tym artykule przedstawimy chińskie zioła które są stosowane w leczeniu problemów z płodnością od wieków.

Jeśli chodzi o zwiększanie płodności za pomocą ziół, twierdzenia i możliwości wydają się nieograniczone. To może być frustrujące i czasami trudno dowiedzieć się, które zioła mogą być najbardziej odpowiednie i ludzie często kończą, biorąc drogie suplementy, które mogą lub nie mogą być pomocne.

Po pierwsze, niech będzie jasne, że nie ma jednego suplementu lub zioła, które będzie pomocne dla każdego, jeśli chodzi o płodność. Włączenie ukierunkowanych ziół do twojego kompleksowego planu może czasami zwiększyć płodność na tyle, aby pomóc niektórym parom w poczęciu dziecka.

Oto kilka popularnych ziół, które są łatwo dostępne i mogą potencjalnie zwiększyć płodność:

Niepokalanek pospolity (Vitex)

Popularne zioło do równoważenia cyklu menstruacyjnego i rozwiązywania PMS (zobacz: Zioła na ból miesiączkowy – 9 propozycji), prawdopodobnie działa na przysadkę mózgową w mózgu, zwiększając ilość hormonu luteinizującego, który wyzwala owulację. To z kolei może wzmocnić owulację i produkcję progesteronu w fazie lutealnej. Wykazano również, że zmniejsza nieprawidłowo wysoki poziom prolaktyny, poprawiając w ten sposób równowagę hormonalną i funkcjonowanie jajników. Zioło to pomaga kobietom z problemami owulacji i kobietom z defektem fazy lutealnej, które mają krótką fazę lutealną lub niską produkcję progesteronu.

Zioła na płodność - Niepokalanek pospolity
Zioła na płodność – Niepokalanek pospolity

Maca (Lepidium meyenii)

Maca jest używana od tysięcy lat jako środek leczniczy zwiększający libido i płodność. Jest rdzennym mieszkańcem peruwiańskich Andów i jest bulwą (jak rzepa). Działa jako adaptogen, pomagając organizmowi radzić sobie w czasie zwiększonego stresu, ale może również wpływać na androgeny (testosteron) zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Nie jest jasne, czy wpływa na rzeczywisty poziom testosteronu, czy tylko na receptor, ale wykazano, że zarówno u samców, jak i samic myszy pozytywnie wpływa na płodność. W świetle wpływu na aktywność testesteronu, jednak ten suplement może nie być pomocny dla kobiet z zespołem policystycznych jajników, który jest związany z podwyższonym poziomem androgenów.

Cynamon

Co ciekawe, coś tak prostego i powszechnego jak cynamon może poprawić płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W medycynie chińskiej używamy kory cynamonowej (przyprawy), aby ogrzać wnętrze i odżywić energię jang, która musi być obfita dla płodności. Nauka odkryła korzyści płynące z cynamonu, a ostatnie badania wykazały pozytywny wpływ na produkcję i jakość spermy u mężczyzn. Badania wykazały również, że cynamon wpływa na równowagę cukru we krwi i odpowiedź insulinową, więc może być pomocny dla zespołu metabolicznego i kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Zobacz również: Cynamon – 6 właściwości zdrowotnych

Cynamon - zioła ma płodność
Zioła na płodność – Cynamon

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)

Zioło Tribulus, stosowane również w medycynie chińskiej, może być pomocne zarówno dla męskiej, jak i żeńskiej płodności. U kobiet z nieregularną owulacją, szczególnie z powodu zespołu policystycznych jajników, Tribulus może pomóc unormować cykl i stworzyć przewidywalną owulację. Jedno z badań wykazało, że zwiększa on również wskaźniki poczęć (gdy oboje partnerzy przyjmowali go) u par, które miały wysoki poziom przeciwciał przeciwplemnikowych. W tym samym badaniu zaobserwowano poprawę parametrów nasienia u mężczyzn, w tym ruchliwości, liczby i objętości.

Chińskie zioła

Omówiliśmy już kilka chińskich ziół, ale warto wspomnieć, że chińskie podejście do ziół jest jednym z najbardziej wyrafinowanych systemów ziołowych, jakie istnieją. Chińskie zioła rzadko są przyjmowane jako pojedyncze zioła, ale są raczej przepisywane jako zrównoważone, ukierunkowane formuły, aby zająć się zdrowiem całego ciała, a w konsekwencji płodnością. Meta-analiza wykazała, że odpowiednie stosowanie chińskich ziół zwiększa płodność dwukrotnie w ciągu czterech miesięcy. Istnieją tysiące ziół w chińskiej aptece i każda formuła jest zazwyczaj dostosowana do potrzeb klienta. Ważne jest, aby zrozumieć, że prawdziwa wartość i skuteczność pochodzi od bycia właściwie zdiagnozowanym i podjęcia odpowiedniej formuły ziołowej poprzez pracę z doświadczonym lekarzem medycyny chińskiej, licencjonowanym akupunkturzystą lub innym wykwalifikowanym praktykiem.

Zioła mogą być stosowane jako samodzielne leczenie lub w połączeniu z innymi technikami, takimi jak akupunktura i techniki wspomaganego rozrodu. Pojawiające się dane ujawniają potencjalne korzyści płynące z połączenia odpowiednich preparatów ziołowych z gonadotropinami i innymi lekami wspomagającymi płodność. Jedno z badań wykazało, że specyficzna formuła ziołowa podawana kobietom z tą samą diagnozą medycyny chińskiej znacząco poprawiła wyniki zapłodnienia pozaustrojowego (In vitro), w tym wskaźnik żywych urodzeń i jakość płynu pęcherzykowego. Pojawiają się dowody na to, że połączenie chińskich ziół z in vitro może przynieść wyższe wskaźniki ciąż i żywych urodzeń, ale potrzeba więcej badań, aby to zweryfikować i zrozumieć.

Wielu endokrynologów rozrodu woli, aby ich pacjenci zaprzestali stosowania ziół i suplementów po rozpoczęciu przyjmowania leków na bezpłodność. Cykle in vitro są zazwyczaj kosztowne, a protokoły są niezwykle kontrolowane i oparte na najnowszych danych z badań. Większość lekarzy woli mieć tak mało zmiennych jak to tylko możliwe. Jednak klinicznie stwierdzam, że jeśli pacjent wykonał kilka rund in vitro bez powodzenia, zarówno lekarz jak i pacjent są skłonni spróbować dodać zioła, co czasami prowadzi do lepszego wyniku. Ponieważ pojawia się więcej badań wykazujących korzyści z łączenia tych dwóch podejść, może to stać się bardziej powszechne.

Ważne jest, aby przy wyborze ziół i suplementów upewnić się, że kupujesz produkty wysokiej jakości i czyste. Wiele ziół może być zanieczyszczonych, fałszywie oznaczonych lub zbyt rozcieńczonych, aby były skuteczne. Współpraca z wykwalifikowanym specjalistą pomoże upewnić się, że zioła są czyste i pozbawione dodatków, wypełniaczy, substancji chemicznych takich jak pestycydy czy metale ciężkie.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *