Pokrzywa zwyczajna: 3 najważniejsze korzyści

Pokrzywa zwyczajna jest popularnym środkiem ziołowym o wielu zastosowaniach, od zmniejszania bólu stawów po leczenie alergii sezonowych. Jakie są korzyści ze stosowania pokrzywy i co mówią badania naukowe? Pokrzywa ma wiele zastosowań, a wiele osób uważa ją za skuteczny środek leczniczy. Zioło to jest generalnie bezpieczne w użyciu, ale u niektórych osób może powodować skutki uboczne. Istnieją ograniczone badania, które sugerują, że pokrzywa jest skutecznym środkiem. Naukowcy muszą zrobić więcej badań, zanim będą mogli potwierdzić korzyści zdrowotne pokrzywy zwyczajnej. W tym artykule przyjrzymy się, co mówią badania na temat korzyści i zastosowań pokrzywy. Omówione zostaną również potencjalne skutki uboczne i sposób stosowania zioła.

Pokrzywa zwyczajna

Co to jest pokrzywa?

Pokrzywa ma długą historię stosowania jako pomocy medycznej. Pokrzywa, lub Urtica dioica, jest wspólną rośliną, która rośnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Rośnie głównie w wilgotnej, żyznej glebie. Pokrzywa ma ostre włosy na liściach. Te włosy zawierają substancje chemiczne, takie jak kwas mrówkowy i histamina, które mogą podrażniać skórę i powodować kłucie, swędzenie i zaczerwienienie. Włosy pokrzywy zawierają również szereg innych substancji chemicznych, które mogą mieć wpływ na ludzi, w tym acetylocholiny i serotoniny. Starożytne cywilizacje używały pokrzywy do leczenia różnych dolegliwości. Na przykład, starożytni Egipcjanie używali naparów z pokrzywy do leczenia zapalenia stawów. Niektórzy ludzie nadal używać pokrzywy jako środka leczniczego.

Najważniejsze właściwości porzywy:

Zmniejszenie sezonowych alergii

Pokrzywa zwyczajna może pomóc w leczeniu sezonowych alergii. Naukowcy nie są jeszcze pewni, jak to ma ten efekt, choć niektórzy sugerują, że to dlatego, że pokrzywa może zmniejszyć związane z alergią zapalenie w organizmie. Sezonowe alergie występują, gdy substancja, taka jak pyłki wyzwala organizm do produkcji histaminy. Histamina jest tym, co powoduje charakterystyczne objawy alergii, takie jak zapalenie, swędzenie i pokrzywka.

Obecne dowody na to, jak skuteczna jest pokrzywa w łagodzeniu alergii, są mieszane. Według niektórych badań, pokrzywa może zakłócać proces alergii poprzez hamowanie produkcji histaminy w organizmie i związanego z tym stanu zapalnego. Jednak w RCT z 2017 roku, naukowcy stwierdzili, że ekstrakt z pokrzywy i pigułka placebo zmniejszyły nasilenie objawów. Autorzy doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania.

National Centers for Complementary and Integrative Health (NCCIH) wskazują, że obecnie nie ma wystarczających dowodów, aby sugerować, że pokrzywa może pomóc w leczeniu alergii. NCCIH informuje również, że inne domowe środki na alergie, takie jak kapsaicyna, kwercetyna, spirulina i francuski ekstrakt z kory sosny morskiej, nie mają wystarczająco solidnych dowodów za nimi, aby udowodnić ich skuteczność.

Zobacz również: Zioła na zatoki – 7 najlepszych ziół na zdrowe zatoki

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Łagodny przerost gruczołu krokowego to nienowotworowy rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn. Stan ten może powodować szereg objawów, głównie związanych z układem moczowym. Pokrzywa może pomóc spowolnić wzrost gruczołu krokowego u osób z przerostem gruczołu krokowego poprzez wpływ na poziom hormonów lub interakcję z komórkami w gruczole krokowym. Niektóre badania wykazały, że pokrzywa może zmniejszyć objawy przerostu gruczołu krokowego.

Na przykład, w jednym RCT z 2013 roku, naukowcy podawali ludziom pokrzywy lub placebo przez 8 tygodni. Stwierdzili znaczne zmniejszenie objawów u osób przyjmujących pokrzywę, ale nie u osób przyjmujących placebo. Jednak obecnie nie ma wystarczającej ilości badań na ludziach, aby określić, czy pokrzywa może pomóc w leczeniu objawów przerostu gruczołu krokowego. To powiedziawszy, przyszłe badania mogą odkryć inne sposoby jej stosowania. Osoba powinna zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewa problemy z prostatą, aby lekarz mógł wykluczyć lub leczyć wszelkie poważne problemy.

Wspomaganie leczenia cukrzycy

Istnieją pewne wczesne dowody sugerujące, że pokrzywa może również pomóc w leczeniu cukrzycy. Jednak wiele z tych badań jest ograniczona do zwierząt. W innym RCT z 2013 roku, ludzie z cukrzycą typu 2 wziął 500-miligramowe (mg) kapsułki ekstraktu z pokrzywy lub placebo co 8 godzin. Po 3 miesiącach, ekstrakt z pokrzywy miał pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi. Wyniki te są obiecujące, ale naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań na ludziach, aby ustalić, czy pokrzywa może być użytecznym dodatkiem do tradycyjnych metod leczenia cukrzycy.

Gdzie mogę znaleźć pokrzywę?

Pokrzywa zwyczajna rośnie w całych Stanach Zjednoczonych i Europie. Rośnie w wilgotnej glebie, np. w pobliżu jezior lub w otwartych lasach. Może również rosnąć na poboczach dróg lub na polach. Podczas poszukiwania rośliny, upewnij się, że prawidłowo została zidentyfikowana, aby upewnić się, że jest to pokrzywa zwyczajna, a nie podobnie wyglądające rośliny. Rozpoznać można zazwyczaj, patrząc na jej kształt liści i struktury. Można również kupić produkty pokrzywy, które wykorzystują łodygi, liście i korzenie rośliny w sklepach ze zdrową żywnością i online. Przy zakupie środków w Internecie, należy sprawdzić opinie i znaleźć renomowanych sklep.

Jak używać

Picie herbaty z pokrzywy jest to prosty sposób, aby skorzystać z ziołowego remedium. Metoda przyjmowania pokrzywy będzie się różnić w zależności od jego przeznaczenia. Na przykład, Arthritis Foundation sugerują podjęcie do 1300 mg pokrzywy jako herbaty, kapsułki, tabletki, nalewki lub ekstraktu. W przeciwnym razie, ludzie mogą przyjmować 1-4 mg dziennie w postaci nalewki, lub mogą stosować kremy bezpośrednio na skórę. W wielu badaniach wykorzystywano kapsułki lub wyciąg z pokrzywy, ale nie ma oficjalnych wytycznych, jak dotąd jaki sposób jest najkorzystniejszy.

Podsumowanie

Pokrzywa zwyczajna może mieć szereg korzyści zdrowotnych. Istnieją pewne dowody sugerujące, że zioło może być przydatne w leczeniu zapalenia stawów. Jednak istnieją znacznie słabsze dowody na poparcie twierdzeń za jego stosowania w leczeniu innych schorzeń, takich jak alergie i przerostu gruczołu krokowego. Pokrzywa jest zazwyczaj bezpieczna, ale może powodować pewne skutki uboczne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem pokrzywy w leczeniu jakiegokolwiek stanu, ponieważ może wchodzić w interakcje z lekami.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *