Mięta pieprzowa: 8 korzyści zdrowotnych

Pochodząca z Europy mięta pieprzowa jest dziś uprawiana na całym świecie. Liście mięty pieprzowej można stosować w postaci suszonej lub świeżej jako napar. Stosuje się ją jako dodatek smakowy lub zapachowy do żywności, kosmetyków, mydeł, past do zębów, płynów do płukania ust i innych produktów, a także może mieć pewne zastosowania lecznicze. Mięta pieprzowa jest rośliną aromatyczną, powstałą z połączenia mięty wodnej i ostrej.

Podobnie jak inne olejki eteryczne, olejek eteryczny z mięty pieprzowej nie powinien być przyjmowany doustnie, a przed zastosowaniem na skórę należy go rozcieńczyć z olejem nośnikowym.

Składniki chemiczne olejku z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest skoncentrowanym olejkiem, który jest pozyskiwany z rośliny mięty pieprzowej poprzez destylację z parą wodną. Stosuje się całą świeżą lub częściowo wysuszoną roślinę, zanim zacznie kwitnąć.

Może być również przyjmowany w kapsułkach powlekanych enterycznie, przeznaczonych do połykania. Dzięki temu mięta pieprzowa przenika do jelita.

Mięta pieprzowa może składać się ze świeżych lub suchych liści, które stosuje się w żywności lub jako herbatę. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest stosowany w nalewkach, okładach na klatkę piersiową i kremach.

Mięta pieprzowa - olejek

Możliwe korzyści zdrowotne

Mięta pieprzowa jest popularnym tradycyjnym środkiem na wiele dolegliwości. Uważa się, że ma działanie uspokajające. Stosuje się ją w leczeniu wzdęć, bólów menstruacyjnych, biegunki, nudności, stanów lękowych związanych z depresją, bólów mięśni i nerwów, przeziębienia, niestrawności i IBS.

Niestrawność

Według University of Maryland Medical Center (UMM) mięta pieprzowa uspokaja mięśnie żołądka i poprawia przepływ żółci. To sprawia, że jest odpowiednia dla osób cierpiących na niestrawność. Jednak nie powinna być stosowana przez osoby z chorobą refluksową przełyku (GERD), która ma różne przyczyny.

Zespół jelita drażliwego

Badania naukowe sugerują, że mięta pieprzowa, w różnych formach, może pomóc w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego.

Obejmują one:

W badaniu opublikowanym w 2008 r. w British Medical Journal (BMJ) stwierdzono, że mięta pieprzowa jest pomocna jako środek przeciwskurczowy w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Właściwości przeciwskurczowe to takie, które zmniejszają intensywność i częstotliwość skurczów lub mimowolnych ruchów. Niektóre badania wykazały, że mięta pieprzowa może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z zespołu jelita drażliwego.

W badaniu opublikowanym w 2013 roku stwierdzono, że mięta pieprzowa była przydatna w leczeniu bólu brzucha u pacjentów z biegunką spowodowaną IBS. Zespół z University of Adelaide w Australii stwierdził, że mięta pieprzowa aktywuje kanał przeciwbólowy w okrężnicy, co skutkuje zmniejszeniem bólu zapalnego w jelitach.

Choroby skóry

Olejek z mięty pieprzowej jest powszechnie stosowany do łagodzenia podrażnień i swędzenia skóry, a także do zmniejszania zaczerwienienia. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej powinien być zawsze rozcieńczony przed zastosowaniem miejscowym lub nałożeniem na skórę.

Dobrym przepisem jest jedna uncja oleju nośnikowego, takiego jak olej mineralny lub oliwa z oliwek, zmieszana z 3 do 5 kroplami olejku eterycznego. Przed użyciem należy wypróbować niewielką ilość na przedramieniu, aby wykluczyć reakcję alergiczną. Brakuje jednak naukowych dowodów na poparcie lub podważenie tego zastosowania.

Bóle głowy i migreny

Nanoszenie rozcieńczonego olejku miętowego na czoło okazało się skuteczne w leczeniu napięciowego bólu głowy.

W artykule w American Family Physician opisano, że olejek ten ma działanie rozluźniające mięśnie gładkie i przynosi ulgę osobom odczuwającym skurcze okrężnicy podczas lewatywy barowej.

Autorzy cytują dwa badania wykazujące, że miejscowe stosowanie olejku z mięty pieprzowej może pomóc w łagodzeniu objawów napięciowego bólu głowy.Jeden z nich stwierdził, że olejek miętowy jest tak samo skuteczny w uśmierzaniu bólu jak Tylenol lub paracetamol.

Przeziębienie i grypa

Mentol, główny składnik chemiczny mięty pieprzowej, jest skutecznym środkiem udrożniającym. Leki te obkurczają obrzęknięte błony w nosie, ułatwiając oddychanie.

Mentol jest również środkiem wykrztuśnym. Środki wykrztuśne rozluźniają i uwalniają śluz z płuc. Środki wykrztuśne pomagają osobom cierpiącym na kaszel.

Nudności i wymioty w czasie ciąży

Wiele kobiet w ciąży, które doświadczają nudności w czasie ciąży twierdzi, że doświadczyły korzyści z używania mięty pieprzowej w różnych formach. Jednak badania nie są jednoznaczne lub są sprzeczne.

Kligler i Chaudharay, dokonując przeglądu skuteczności olejku z mięty pieprzowej w różnych celach, ostrzegają, że “olejek z mięty pieprzowej był używany do wywoływania miesiączki i należy go unikać w czasie ciąży.”

Naukowcy z Fatemeh Zahra Fertility and Infertility Health Research Center w Iranie doszli do wniosku, że mięta nie ma żadnego wpływu na nudności i wymioty w czasie ciąży.

Kobieta, która jest w ciąży, powinna porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem mięty pieprzowej z jakiegokolwiek powodu.

Łagodzenie wymiotów wywołanych chemioterapią

Nudności i wymioty, czyli wymioty, są częstym skutkiem ubocznym u pacjentów chorych na raka podczas chemioterapii. Niektóre badania wykazały, że mięta pieprzowa pomaga złagodzić te objawy.

Badanie opublikowane w Ecancermedicalscience wykazało “znaczące zmniejszenie intensywności i liczby wymiotów w ciągu pierwszych 24 godzin” u pacjentów, którzy wdychali olejek eteryczny z mięty pieprzowej, w porównaniu z placebo.

Autorzy badania stwierdzili, że olejek z mięty pieprzowej jest “bezpieczny i skuteczny w leczeniu przeciwwymiotnym u pacjentów, a także opłacalny”.

Leczenie i uzdrawianie ran przewlekłych

Badania opublikowane w czasopiśmie ACS Nano sugerują, że naukowcy znaleźli sposób na pakowanie związków przeciwdrobnoustrojowych z mięty pieprzowej i cynamonu w maleńkie kapsułki, które mogą zarówno zabijać biofilmy, jak i aktywnie wspierać gojenie.

Naukowcy zapakowali olejek z mięty pieprzowej i aldehyd cynamonowy, związek zawarty w cynamonie odpowiedzialny za jego smak i aromat, do nanocząsteczek krzemionki.

Leczenie mikrokapsułkami było skuteczne wobec czterech różnych rodzajów bakterii, w tym jednego szczepu odpornego na antybiotyki. Sprzyjało również wzrostowi fibroblastów, typu komórek, który jest ważny w procesie gojenia się ran.

Zobacz rownież: Uprawa mięty i jej kilka najlepszych wariantów

Zobacz również (język angielski): Efekty fizjologiczne i bezpieczeństwo stosowania olejku miętowego oraz jego skuteczność w zespole jelita drażliwego i innych zaburzeniach

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *