Kurkuma: 4 najważniejsze zalety

Kurkuma (Curcuma longa), jaskrawożółta przyprawa używana od wieków w Azji, w ostatnich dekadach została przyjęta przez Zachód, nie tylko ze względu na jej zdolność do zaspokajania naszego apetytu na curry, ale także ze względu na imponującą listę korzyści zdrowotnych.

Uprawiana dla swojego korzenia, kurkuma ma starożytną historię zastosowań w kuchni, farbowaniu tkanin, kosmetyce i tradycyjnej medycynie Chin i Indii.

Kurkumina jest pigmentem występującym w kurkumie, który nie tylko nadaje jej charakterystyczny, jasny odcień, ale również ma szereg korzyści zdrowotnych. Obejmują one działanie antybakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ze względu na te wszechstronne funkcje, kurkuma była badana w odniesieniu do zapalenia stawów, chorób oczu, raka, chorób serca, choroby Alzheimera i wielu innych.

Większość badań dotyczących korzyści zdrowotnych kurkumy to małe próby, co sprawia, że ich wyniki są mniej pewne. Ponadto, w wielu z nich stosowano różne preparaty kurkumy, czasami w rodzajach, których nie znajdziesz w kurkumie w proszku, lub w ilościach, których nie chciałbyś dodawać do gotowania! Dlatego też, chociaż wszystkie poniższe twierdzenia zostały udowodnione w badaniach na ludziach, nie są one w żaden sposób pewne.

4 najważniejsze zalety kurkumy

Kurkuma jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym

Zapalenie jest niezbędnym procesem w organizmie, ponieważ zwalcza szkodliwych najeźdźców i naprawia szkody spowodowane przez bakterie, wirusy i urazy. Jednak długotrwały stan zapalny ma wpływ na większość przewlekłych schorzeń, takich jak choroby serca i nowotwory, dlatego musi być kontrolowany i to właśnie tam pojawiają się związki przeciwzapalne. Kurkumina zawarta w kurkumie ma udowodnione, silne właściwości przeciwzapalne, które blokują działanie cząsteczek zapalnych w organizmie. Badania wykazują pozytywny wpływ kurkuminy na osoby cierpiące między innymi na takie schorzenia jak reumatoidalne zapalenie stawów i nieswoiste zapalenie jelit.

Zobacz również: Zioła przeciwzapalne – 9 propozycji

Kurkuma jest silnym antyoksydantem

Wykazano, że kurkumina jest silnym wymiataczem wolnych rodników tlenowych, które są chemicznie aktywnymi cząsteczkami powodującymi uszkodzenia komórek organizmu. Uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, wraz ze stanem zapalnym, są kluczowym czynnikiem powodującym choroby układu krążenia, dlatego kurkumina może odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób serca. Oprócz działania antyoksydacyjnego, kurkumina obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów u osób zagrożonych chorobami serca i może poprawiać ciśnienie krwi.

Przeciwutleniacze zawarte w kurkumie mogą również zmniejszać ryzyko wystąpienia zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej.

Kurkuma ma działanie przeciwnowotworowe

W licznych badaniach na ludziach i zwierzętach badano wpływ kurkumy na nowotwory i wiele z nich wykazało, że może ona wpływać na powstawanie nowotworów, wzrost i rozwój na poziomie molekularnym. Badania wykazały, że może ona ograniczać rozprzestrzenianie się raka i przyczyniać się do śmierci komórek nowotworowych w różnych nowotworach, a także może zmniejszać negatywne skutki uboczne chemioterapii.

Zobacz również: Zioła na raka? Czy ziołolecznictwo jest bezpieczne przy nowotworach

Kurkuma ma działanie przeciwdepresyjne

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg i może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera. To działa w celu zmniejszenia stanu zapalnego, jak również gromadzenia się blaszek białkowych w mózgu, które są charakterystyczne dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Istnieją pewne dowody na to, że kurkumina może pomóc w depresji i zaburzeniach nastroju. Suplementy kurkumy obniżyły objawy depresji i lęku oraz punktację depresji w wielu badaniach.

Chociaż większość obecnych badań przeprowadzana jest w laboratoriach lub na zwierzętach, wyniki są zachęcające, a ta cudowna przyprawa będzie nadal badana jako potężne narzędzie w poprawie naszego zdrowia.

Zobacz również: Jakie zioła na uspokojenie?

Jak najlepiej wykorzystać kurkumę

Kluczem do czerpania korzyści zdrowotnych z kurkumy może być sposób, w jaki ją spożywasz.

Wykazano, że połączenie kurkumy z czarnym pieprzem zwiększa wchłanianie kurkuminy o imponujące 2000%. Inne badania wykazały, że połączenie z tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, również może zwiększyć wchłanianie.

Tak więc, podczas gdy pojawiło się wiele twierdzeń na temat właściwości leczniczych i korzyści zdrowotnych kurkumy, jury nadal nie jest w stanie określić, na ile są one prawdziwe. Ekstrawaganckie stwierdzenia takie jak “Kurkuma może wyleczyć raka” powinny być traktowane z przymrużeniem oka. Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest.

Kurkuma

Najważniejsze informacje

Wyniki ostatnich badań nad korzyściami płynącymi z kurkumy są zachęcające. Jeśli jednak masz konkretne problemy zdrowotne, w których kurkuma mogłaby pomóc, pierwszym krokiem powinna być krótka rozmowa z lekarzem rodzinnym.

Zobacz (język angielski): Randomizowane, pilotażowe badanie mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kurkuminy u pacjentów z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów

Zobacz (język angielski): Skuteczność i bezpieczeństwo kurkumy i kurkuminy w obniżaniu poziomu lipidów we krwi u pacjentów z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *