Jak uprawiać nagietek lekarski: porady i wskazówki

Nagietek lekarski, znany także jako nagietek doniczkowy, jest ulubioną rośliną domków letniskowych, często stosowaną jako roślina towarzysząca, która przyciąga owady zapylające. Nagietek kwitnie od czerwca do września z siewu wiosennego lub od maja do lipca z siewu jesiennego. Kwiaty są jadalne, a ich płatki stanowią atrakcyjny, kolorowy dodatek do sałatek i innych potraw. Mówi się, że mają one również właściwości lecznicze – nagietek był stosowany w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak wysypki, rany i owrzodzenia, a także w celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych. Płatki nagietka można zbierać i używać w stanie świeżym lub suchym do zaparzania herbaty, a także do sporządzania balsamu.

Nagietek lekarski

Nagietek można wysiewać bezpośrednio w miejscach, w których rośliny mają zakwitnąć, i nie wymaga on zbyt wiele uwagi. Wystarczy wiosną rozsypać nasiona na przygotowanym podłożu, dbając o to, aby gleba pozostała wilgotna. Latem należy usunąć przekwitłe kwiaty lub pozostawić kwiaty do wytworzenia nasion, które można wysiać następnej wiosny.

Gdzie uprawiać nagietek lekarski?

Nagietek dobrze sprawdza się jako roślina jednoroczna na rabatach, na pierwszym planie obwódki oraz w doniczkach. W szklarni i na warzywniku można uprawiać nagietek wśród pomidorów, fasoli i innych roślin, aby przyciągnąć owady zapylające.

Jak sadzić nagietek?

Nagietek najlepiej uprawiać z nasion i wysiewać je w miejscach, w których mają zakwitnąć. Nasiona wysiewa się cienko w łany lub rzędy, na głębokość 1 cm, i lekko przykrywa. Sadzonki należy rozstawić w odległości 10-15 cm od siebie.

Można też wysiewać nasiona do doniczek lub kupować je jako rośliny doniczkowe do późniejszego wysadzenia. Można je wykorzystać na rabatach i w pojemnikach.

Jak pielęgnować nagietek lekarski?

Nagietek nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W suchych warunkach należy je podlewać, a co dwa tygodnie zasilać płynnym nawozem o wysokiej zawartości potasu, takim jak nawóz do pomidorów, aby utrzymać kwitnienie roślin. Należy jednak pamiętać, że nasiona nagietka można zachować do wysiewu w następnym roku, dlatego korzystne jest pozostawienie nasion na koniec sezonu, aby się rozwinęły.

Jak rozmnażać nagietek?

Pozostawiony sam sobie nagietek ma tendencję do rozsiewania się. W następnym roku, po wyhodowaniu nowych roślin w miejscu, w którym rosły, można je znaleźć. Można też zbierać i przechowywać nasiona, aby wysiać je następnej wiosny. Przed zebraniem nasion należy pozwolić, aby główki w pełni rozwinęły się na roślinie (w miarę dojrzewania stają się brązowe i papierowe). Usuń je z rośliny i połóż na kartce papieru w pomieszczeniu, aby wyschły przez kilka dni. Po wyschnięciu oddziel nasiona od główki i umieść je w czystej, opisanej kopercie. Przechowuj nasiona w chłodnym, suchym miejscu, np. w lodówce, i po prostu wysiej je w następnym roku tam, gdzie chcesz, aby zakwitły.

Jak zrobić balsam z nagietka?

Krem z nagietka ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Świetnie łagodzi łagodne oparzenia słoneczne, drobne wysypki i swędzenie skóry, a także pomaga w gojeniu się drobnych skaleczeń i otarć.

Zobacz również: Zioła na rany – 10 ziół do leczenia miejscowego

Jeśli nie stosowałeś wcześniej danego leku ziołowego, sprawdź, czy nie jesteś uczulony, nakładając odrobinę na wewnętrzną stronę ramienia. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi żadna reakcja, można założyć, że można go bezpiecznie stosować.

Potrzebne będą:

Zerwij kwiaty nagietka

Zerwij kwiaty, gdy są w pełni otwarte, ale nie blakną. Umyj je pod zimną, bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Rozpuść maść emulgującą w porcelanowej miseczce na patelni z gotującą się wodą – zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ maść będzie bardzo gorąca. Po roztopieniu dodaj glicerynę i wodę. Spowoduje to lekkie zestalenie się maści. Mieszać do ponownego rozpuszczenia.

Dodaj kwiaty nagietka do mieszanki

Dodaj kwiaty nagietka, dobrze wymieszaj i gotuj na wolnym ogniu przez trzy godziny. W tym czasie należy mieszać od czasu do czasu i sprawdzać, czy woda w rondlu nie wygotowała się.

Przecedzić mieszankę

Mieszankę przecedzić przez worek do galaretki do miski. Po przecedzeniu stale mieszać roztopiony krem podczas stygnięcia, aby zapobiec jego rozdzieleniu.

Przenieść balsam nagietkowy do słoika

Gdy masa zastygnie, za pomocą małego noża do palet przełożyć ją do szklanego słoika. Oznakować słoik i przechowywać go w lodówce lub chłodnej spiżarni. Zużyć w ciągu dwóch miesięcy.

Odmiany nagietka do uprawy

Nagietki przez całe lato wydają pojedyncze lub podwójne kwiaty, najczęściej w odcieniach żółci i pomarańczy.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis – Indian Prince) ma głęboko pomarańczowe kwiaty z purpurowymi środkami i grzbietami. Doskonale nadaje się do cięcia. wys. x szer.: 45 cm x 30 cm

Calendula officinalis – Calexis Yellow – tworzy podwójne, kolczaste kwiaty w jaskrawożółtym kolorze. Dostępna jest również odmiana pomarańczowa. wys. x szer.: 40 cm x 30 cm

Calendula officinalis – Snow Princess – kremowobiały, najjaśniejszy nagietek dostępny na rynku. wys. x szer.: 40 cm x 30 cm

Calendula officinalis – Touch of Red Buff – niezwykły, nowoczesny beżowo-różowy kolor z ciemniejszymi, brązowymi końcówkami płatków, idealny do cięcia. wys. x szer.: 60 cm x 30 cm

Nagietek lekarski – Power Daisy Yellow – to nowa odmiana nagietka. Ma niski, krzaczasty pokrój i obficie kwitnie przez całe lato i jesień. Wymiary wys. x szer.: 40 cm x 40 cm.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *