9 herbat ziołowych łagodzących zaparcia

Od wieków ludzie używali herbat ziołowych, aby złagodzić problemy trawienne. Niektóre herbaty mogą stymulować układ trawienny i pomóc złagodzić zaparcia. Zaparcia to sytuacja, w której ktoś ma mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu. Jednak niektórzy ludzie mogą czuć się niekomfortowo, jeśli nie mają wypróżnienia każdego dnia. Stolec może być twardy, suchy i trudny do wydalenia. W tym artykule, patrzymy na to, jak różne herbaty mogą pomóc utrzymać jelita w ruchu, a my omawiamy przyczyny i czynniki ryzyka korzystania z herbat ziołowych.

Czy herbata może pomóc w zaparciach?

Spożywanie niektórych herbat może pomóc w złagodzeniu zaparć. Niektóre herbaty mogą pomóc w zaparciach, bezpośrednio lub pośrednio. Picie ciepłych płynów to świetny sposób na dostarczenie większej ilości wody do organizmu, a pozostawanie nawodnionym jest potężną naturalną metodą łagodzenia zaparć. Dodatkowa woda w stolcu sprawia, że jest on bardziej miękki i pomaga mu przejść bardziej płynnie. W rzeczywistości, bycie odwodnionym jest częstą przyczyną zaparć. Ciepło herbaty może również stymulować układ trawienny i pomóc złagodzić objawy. Stres może odgrywać dodatkową rolę. Stres może powodować problemy z układem trawiennym. To może wyjaśniać, dlaczego tak wiele osób używa herbat ziołowych, aby się zrelaksować i złagodzić niepokój. Aby złagodzić stres.

Zobacz również artykuł: Herbaty ziołowe – 30 rodzajów

Dziewięć herbat ziołowych na zaparcia

Poniższe herbaty mogą mieć działanie przeczyszczające lub rozluźniające mięśnie, które pomagają złagodzić zaparcia i zachęcić do wypróżnień.

Senna

Senna jest jednym z najbardziej znanych i często stosowanych składników przeczyszczających w herbatach. Senna herbata jest wykonana z suszonych liści i strąków krzewu Senna alexandrina. Roślina senna zawiera związki zwane glikozydami, które stymulują układ trawienny. To może mieć efekty przeczyszczające. Wiele over-the-counter (OTC) tabletki przeczyszczające zawierają wyższe stężenia senna niż herbaty. Te tabletki mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu zaparć.

Herbaty ziołowe na zaparcia - Senna

Herbata z mięty pieprzowej

Herbata z mięty pieprzowej jest popularnym naturalnym środkiem na problemy trawienne, a wiele leków OTC na problemy trawienne zawiera ekstrakt z mięty pieprzowej. Kojące działanie mentolu w mięcie pieprzowej może pomóc zrelaksować zdenerwowany żołądek podczas przesuwania stolca przez jelita. Picie filiżanki herbaty z mięty pieprzowej po każdym posiłku może przynieść korzyści osobom, które doświadczają zaparć i rozstroju żołądka.

Herbaty ziołowe na zaparcia - Miętą pieprzowa

Imbir

Kiedy zaparcia wynikają ze słabego trawienia, korzeń imbiru może pomóc. Wiele osób stosuje herbatę imbirową, aby uspokoić podrażnienia w układzie pokarmowym i poprawić trawienie. Herbata imbirowa może pomóc w trawieniu po obfitym posiłku. Picie 1 lub 2 filiżanek każdego dnia, po posiłkach, może pomóc organizmowi w przetwarzaniu żywności i wytwarzaniu wypróżnień.

Herbaty ziołowe na zaparcia - Imbir

Mniszek lekarski

Herbata z mniszka lekarskiego może pomóc w łagodnych objawach trawiennych, takich jak wzdęcia lub sporadyczne zaparcia. Mniszek lekarski może stymulować wątrobę do produkcji żółci, co może pośrednio pomóc w zaparciach. Herbata z mniszka lekarskiego może również działać jako środek moczopędny w organizmie, dodając więcej wody do układu pokarmowego i stolców. To może pomóc złagodzić łagodne zaparcia. Aby złagodzić proces trawienia, spróbuj wypić filiżankę herbaty z mniszka lekarskiego po posiłkach.

Herbaty ziołowe na zaparcia - Mniszek lekarski

Czarna herbata, zielona herbata lub kawa

Picie herbat zawierających kofeinę może przyspieszyć wypróżnienia. Herbaty pobudzające i kawa mają również działanie przeczyszczające. Czarna herbata, zielona herbata i kawa naturalnie zawierają kofeinę, środek pobudzający, który przyspiesza wypróżnienia u wielu osób. Ludzie często piją te napoje rano, aby się obudzić i zachęcić do wypróżnienia. Kofeina może mieć negatywne skutki uboczne u osób, które są na nią wrażliwe.

Herbaty na zaparcia - Czarna herbata, kawa, zielona herbata

Korzeń lukrecji

Herbata z korzenia lukrecji jest popularnym tonikiem na problemy trawienne. Korzeń lukrecji ma działanie przeciwzapalne i może wspomagać trawienie. Po zakończeniu posiłku wypicie filiżanki herbaty z korzenia lukrecji może uspokoić układ trawienny i zachęcić do wypróżnienia.

Herbaty na zaparcia - Korzeń lukrecji

Korzeń prawoślazu (Marshmallow)

Korzeń prawoślazu może mieć podobne działanie uspokajające jak lukrecja, a jego właściwości przeczyszczające sprawiają, że jest częstym składnikiem herbat leczniczych. Może być najlepiej pić filiżankę tej herbaty pod koniec dnia.

Herbaty na zaparcia - Prawoślaz

Rumianek

Picie filiżanki herbaty rumiankowej po posiłku lub pod koniec dnia może pomóc uspokoić mięśnie jelit i przyspieszyć czas między posiłkiem a wypróżnieniem.

Herbaty ziołowe na zaparcia - Rumianek

Pietruszka

Pietruszka jest zioło, które może pomóc w zaburzeniach trawienia. Herbata, która zawiera liście lub nasiona rośliny może pomóc złagodzić łagodne zaparcia. Tradycyjnie, ludzie żuli liście lub łodygi do rozwiązania problemów, takich jak nieświeży oddech i wzdęcia.

Ryzyko związane z herbatami ziołowymi

Choć wiele osób uważa, że herbaty ziołowe są łagodne i relaksujące, istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Czy herbatki ziołowe są bezpieczne dla dzieci?

Tylko dorośli powinni spożywać herbaty lub zioła przeczyszczające, ponieważ mogą one powodować różne rezultaty u dzieci. Zapytaj lekarza o najlepsze sposoby leczenia zaparć u dzieci. Niektóre leki przeczyszczające OTC są dostępne w dawkach dla młodszych osób.

Czy herbatki ziołowe są regulowane?

W większości krajów urzędy nie regulują produktów ziołowych, takich jak herbaty przeczyszczające. Z tego powodu, moc składników może się różnić w zależności od produktu. Ponadto, niektóre herbaty zawierają inne, niesprawdzone składniki.

Skutki uboczne herbat ziołowych

Niektóre składniki przeczyszczające w herbatach, takie jak senna, mogą powodować skutki uboczne i zwiększać ryzyko wystąpienia dodatkowych problemów, w tym biegunki. Składniki aktywne w herbatach mogą również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed podjęciem herbaty w celu złagodzenia zaparć, zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy składniki będą wchodzić w interakcje z jakimikolwiek obecnymi lekami.

Długotrwałe stosowanie

Herbaty ziołowe mogą pomóc w sporadycznych przypadkach zaparć, ale nie są one długoterminowym rozwiązaniem. Lekarz może zalecić leczenie, które jest skuteczne w dłuższej perspektywie. Przewlekłe zaparcia mogą sygnalizować chorobę, więc otrzymanie diagnozy jest ważne. Każdy, kto nie jest pewny co do ryzyka lub korzyści płynących z herbat lub innych produktów ziołowych powinien omówić je z pracownikiem służby zdrowia.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *