Jak nawozić zioła w ogrodzie ekologicznym

Jak nawozić zioła? Nawożenie ziół jest łatwe i pomaga utrzymać ich wzrost i wygląd. W tym poście, będę mówić o różnych rodzajach nawozów ziołowych, i które są najlepsze. Następnie pokażę Ci, kiedy, jak często, ile i jak dokładnie nawozić zioła.

Jedną z najlepszych rzeczy w uprawie ziół jest to, że są to rośliny o bardzo niskich wymaganiach pielęgnacyjnych. Oznacza to, że nie wymagają zbyt wiele troski.

Więc nie daj się zastraszyć myślą o nawożeniu ziół, to naprawdę nie jest takie trudne! Zamierzam rozłożyć to wszystko na czynniki pierwsze i sprawić, że będzie to dla Ciebie super proste.

Czy zioła potrzebują nawozu?

Zioła nie są roślinami bardzo wymagającymi, więc nie trzeba ich nawozić tak często, jak innych roślin w ogrodzie. Jednak od czasu do czasu warto to zrobić, zwłaszcza gdy rosną w pojemnikach.

Zioła uprawiane w pojemnikach wymagają więcej nawozu niż te rosnące w ogrodzie. Wynika to z faktu, że składniki odżywcze są wypłukiwane z doniczki przy każdym podlewaniu. A zioła uprawiane w pojemnikach nie mają możliwości uzupełnienia składników odżywczych, które zużywają w trakcie wzrostu.

Jak nawozić zioła

Zobacz również: Jaką ziemie doniczkową wybrać dla ziół?

Najlepszy nawóz do ziół

Najlepszym rodzajem nawozu do ziół jest taki, który jest bogaty w azot, co sprzyja energicznemu wzrostowi liści. Trzymaj się z dala od tych, które mają wyższą zawartość fosforu, ponieważ będzie to sprzyjać kwitnieniu.

Ponadto, zawsze najlepiej jest używać produktów naturalnych, a nie chemicznych. Są one nie tylko zdrowsze dla nas, ale również o wiele lepsze dla roślin.

Nawozy syntetyczne pozbawiają glebę jej naturalnych składników odżywczych, co nie jest dobre dla zdrowia roślin w dłuższej perspektywie. Ponadto, zbyt łatwo jest ich nadużywać, co może uszkodzić rośliny i spowodować poparzenie nawozem.

Produkty organiczne współpracują z naturą, dodając bogactwo bogatych składników odżywczych do gleby i roślin. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wspaniałych opcji organicznego nawozu do ziół, a wszystkie są bardzo łatwe w użyciu.

Granulki o spowolnionym uwalnianiu

Nawozy granulowane uwalniają składniki odżywcze do gleby z upływem czasu. Nie są one natychmiast dostępne do wchłonięcia, ale odżywiają zioła dłużej. Nie trzeba więc stosować ich zbyt często.

Zobacz listę nawozów organicznych w granulkach >>

Nawozy w płynie

Nawozy rozpuszczalne w wodzie są szybko wchłaniane, więc świetnie nadają się do szybkiego dostarczenia ziołom składników odżywczych. Jednak ich działanie nie jest tak długotrwałe, jak w przypadku nawozów granulowanych, dlatego trzeba je stosować częściej.

Zobacz listę nawozów organicznych w płynie >>

Kiedy nawozić zioła?

Zioła można nawozić o każdej porze dnia, ale nigdy nie należy ich nawozić, jeśli opadają lub są zestresowane. Nawożenie ziół, które są pod wpływem stresu, może je poważnie uszkodzić, a nawet zabić.

Dlatego przed nawożeniem należy zawsze sprawdzić, czy gleba nie jest wysuszona. Jeśli gleba jest sucha, lub roślina jest opadająca, a następnie dać jej dobry “zastrzyk” wody kilka godzin wcześniej.

Jak często nawozić zioła?

Zioła nie wymagają bardzo częstego nawożenia, więc nie stresuj się przestrzeganiem ścisłego reżimu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

Ogólnie rzecz biorąc, granulki wystarczy zastosować raz lub dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Dodaj je do gleby w czasie sadzenia, a następnie jeszcze raz, być może w środku lata.

Nawozy płynne mogą być stosowane częściej, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Stosuj je raz na 2-4 tygodnie w przypadku ziół w doniczkach i mniej więcej co 4-6 tygodni w przypadku ziół rosnących w gruncie.

Jakiej ilości nawozu do ziół należy użyć?

Dokładne proporcje nawozu do ziół różnią się w zależności od tego, czy uprawiasz je w gruncie, czy w doniczkach. Zależy to również od rodzaju stosowanego nawozu do ziół.

Pierwszym krokiem powinno być zawsze przeczytanie etykiety na opakowaniu. Powinna ona informować, ile należy użyć do nawożenia ziół w doniczkach lub w ogrodzie.

Jak nawozić zioła

Dokładne kroki, jak nawozić zioła, zależą od tego, czy używasz granulek czy płynu. Zawsze czytaj etykietę, aby uzyskać dokładne instrukcje.

Nawożenie ziół nie jest konieczne, ale pomoże im rosnąć i świetnie wyglądać. Kiedy już się w tym połapiesz, zobaczysz, jakie to proste. I będziesz wiedział dokładnie, czego szukać, aby kupić najlepszy nawóz organiczny do ziół!

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *