Aloes zwyczajny (aloe vera): 9 korzyści dla zdrowia

Aloes zwyczajny (aloe vera) jest popularną rośliną leczniczą, którą ludzie stosują od tysięcy lat. Aloe vera, lub Aloe barbadensis, jest grubą, krótką łodygą rośliny, która przechowuje wodę w swoich liściach. Jest on najbardziej znany w leczeniu urazów skóry, ale ma również kilka innych zastosowań, które mogą potencjalnie korzystne dla zdrowia. Ten artykuł wymienia osiem potencjalnych korzyści zdrowotnych płynących z aloesu. Omówiono w nim również niektóre zagrożenia związane z jego stosowaniem.

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Aloes i jego korzyści dla zdrowia

Zawiera korzystne dla zdrowia związki roślinne

Aloes może pomóc w leczeniu urazów skóry. Przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny i spożywczy szeroko wykorzystują aloes, a roślina ma szacunkową roczną wartość rynkową 13 miliardów dolarów globalnie. Aloe vera jest znany z grubych, spiczastych i mięsistych zielonych liści, które mogą rosnąć do około 12-19 cali (30-50 centymetrów) długości. Każdy liść zawiera śluzowatą tkankę, która przechowuje wodę, a to sprawia, że liście grube. Ta wypełniona wodą tkanka jest “żel”, że ludzie kojarzą się z produktów aloe vera. Żel zawiera większość korzystnych związków bioaktywnych, w tym witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze.

Posiada właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne.

Antyoksydanty są ważne dla zdrowia. Aloe vera żel zawiera silne przeciwutleniacze należące do dużej rodziny substancji znanych jako polifenole. Te polifenole, wraz z kilkoma innymi związkami w aloesie, pomagają hamować wzrost niektórych bakterii, które mogą powodować infekcje u ludzi. Aloe vera jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, antywirusowych i antyseptycznych. Jest to część dlaczego może pomóc w gojeniu się ran i leczeniu problemów skórnych.

Przyspiesza gojenie się ran

Aloes na rany? Ludzie najczęściej używają aloesu jako leku miejscowego, wcierając go w skórę, a nie spożywając go. W rzeczywistości, ma długą historię stosowania w leczeniu owrzodzeń, a zwłaszcza oparzeń, w tym oparzeń słonecznych. Farmakopea Stanów Zjednoczonych opisuje preparaty z aloesu jako środek chroniący skórę już w latach 1810-1820. Badania sugerują, że jest to skuteczny środek do leczenia miejscowego oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Na przykład, przegląd badań eksperymentalnych wykazał, że aloes może skrócić czas gojenia się oparzeń o około 9 dni w porównaniu z konwencjonalnymi lekami. Pomógł również zapobiec zaczerwienieniu, swędzeniu i infekcjom. Dowody na to, że aloes pomaga leczyć inne rodzaje ran są niejednoznaczne, ale badania są obiecujące.

Zmniejsza płytkę nazębną

Próchnica zębów i choroby dziąseł są bardzo powszechne problemy zdrowotne. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania tym schorzeniom jest ograniczenie gromadzenia się płytki nazębnej, czyli biofilmu bakteryjnego, na zębach. W badaniu płukania jamy ustnej 300 zdrowych osób, naukowcy porównali 100% czysty sok z aloesu ze standardowym składnikiem płynu do płukania jamy ustnej, jakim jest chlorheksydyna. Po 4 dniach stosowania aloesowy płyn do płukania jamy ustnej okazał się równie skuteczny w redukcji płytki nazębnej jak chlorheksydyna. Inne badanie wykazało podobne korzyści płynące ze stosowania aloesowego płynu do płukania jamy ustnej w okresie od 15 do 30 dni. Aloes skutecznie zabija bakterie Streptococcus mutans wytwarzające płytkę nazębną w jamie ustnej, a także drożdżaki Candida albicans.

Pomaga w leczeniu owrzodzeń

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia doświadcza owrzodzeń jamy ustnej, czyli canker sores. Zazwyczaj tworzą się one pod wargą, wewnątrz jamy ustnej i utrzymują się przez około tydzień. Badania wykazały, że leczenie aloesem może przyspieszyć gojenie się owrzodzeń jamy ustnej. Na przykład, w 7-dniowym badaniu 180 osób z nawracającymi owrzodzeniami jamy ustnej, nałożenie plastra z aloesem na ten obszar było skuteczne w zmniejszaniu rozmiaru owrzodzeń. Jednak nie przewyższało konwencjonalnego leczenia owrzodzeń: kortykosteroidów. W innym badaniu, żel z aloesu nie tylko przyspieszył gojenie się owrzodzeń jamy ustnej, ale także zmniejszył ból z nimi związany.

Zmniejsza zaparcia

Aloe vera może również pomóc w leczeniu zaparć. Tym razem jest to lateks, a nie żel, który zapewnia korzyści. Lateks jest lepka żółta pozostałość obecna tuż pod skórą liścia. Kluczowy związek odpowiedzialny za ten efekt nazywa się aloina, lub barbaloin, który ma dobrze ugruntowane działanie przeczyszczające. Jednak ludzie podnieśli obawy o bezpieczeństwo przy częstym stosowaniu. Z tego powodu lateks aloesowy nie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych jako lek bez recepty od 2002 r. Wbrew powszechnemu przekonaniu, aloes nie wydaje się być skuteczny w zwalczaniu innych chorób układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego czy nieswoiste zapalenie jelit.

Zobacz również: 9 herbat ziołowych łagodzących zaparcia

Obniża poziom cukru we krwi

Ludzie czasami używają aloesu jako remedium na cukrzycę. Dzieje się tak dlatego, że może zwiększyć wrażliwość na insulinę i pomóc poprawić zarządzanie poziomem cukru we krwi. Na przykład, przegląd ośmiu badań wykazał, że aloes może mieć korzyści dla osób z cukrzycą typu 2 ze względu na jego wpływ na kontrolę glikemii. Jednak jakość istniejących badań nie jest idealna, więc naukowcy nie zalecają obecnie stosowania aloesu w tym celu.

Zobacz również: Zioła na obniżenie cukru we krwi

Ryzyko

Aloe vera jest bezpiecznym środkiem z niewielu znanych skutków ubocznych. National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) twierdzi, że stosowanie miejscowe jest prawdopodobnie bezpieczne. To powiedziawszy, doustne stosowanie aloesu może powodować skurcze żołądka lub biegunkę ze względu na jego działanie przeczyszczające. Istnieją również pewne doniesienia o uszkodzeniach wątroby związanych z długotrwałym stosowaniem suplementów aloesu.

Podsumowanie

Aloes ma szereg właściwości terapeutycznych, zwłaszcza jako maść na skórę i dziąsła. Ludzie mogą używać butelkowanego żelu aloesowego lub brać go bezpośrednio z liści rośliny aloesowej. Sok z aloesu ma inne zastosowania niż żel aloesowy. Opcje doustne powinny zawierać odbarwiony ekstrakt z całych liści aloesu, aby zminimalizować ryzyko.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *