Zioła na trzustkę – 12 propozycji

Zioła na trzustkę? Czy są zioła pomagające na problemy trzustki? Przygotowaliśmy listę ziół – od regulowania poziomu cukru we krwi do odbudowy uszkodzonych tkanek.

Jaka jest rola trzustki w organizmie?

Trzustka jest właściwie gruczołem, który wytwarza enzymy pomagające rozkładać żywność w procesie trawienia. Soki trawienne wytwarzane przez trzustkę przemieszczają się małymi przewodami, które opróżniane są do jelita cienkiego. Przeciętnie trzustka produkuje około 200 g soków trawiennych każdego dnia. Soki te są po brzegi wypełnione enzymami, które pomagają w sprawnym przebiegu procesu trawienia.

Rak trzustki zaczyna się, gdy nieprawidłowe komórki w trzustce rosną i dzielą się nieprawidłowo, tworząc guz.

Zmiany te mogą być dziedziczone lub mogą wynikać z czegoś, na co byliśmy narażeni w ciągu naszego życia. Naukowcy zwrócili uwagę na kilka prekursorów, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki:

Oznaki i symptomy zapalenia trzustki

Objawy zapalenia trzustki obejmują ból w nadbrzuszu lub ból, który sięga do pleców i innych obszarów. Może on być nagły i intensywny lub zaczynać się jako łagodny ból, który nasila się po spożyciu pokarmu. Inne objawy mogą obejmować spuchnięty i delikatny brzuch, nudności, wymioty, gorączkę i szybkie tętno. Ciężkie przypadki mogą powodować odwodnienie i niskie ciśnienie krwi.

Jeśli masz jeden lub więcej z tych objawów, nie oznacza to, że masz raka trzustki. Najprawdopodobniej Twój organizm wyraża te objawy z powodu innego problemu leżącego u podstaw choroby. Konieczna jest rozmowa z lekarzem, aby dotrzeć do źródła przyczyny i w razie potrzeby podjąć leczenie.

Rak trzustki nie jest łatwy do wykrycia

Najważniejszą rzeczą, jaką osoba może zrobić, jest bycie proaktywnym. Należy poznać historię swojej rodziny i wcześnie poddać się badaniom genetycznym, aby mieć świadomość możliwości zachorowania. Zwróć uwagę na swoją dietę na wczesnym etapie życia. Zmiany w zdrowym stylu życia mogą poprawić wiele komplikacji, które mogą pojawić się w trakcie naszej podróży życiowej.

Zobacz również artykuł: Zioła na wątrobę

Na potężnej liście dobroczynnych ziół!

Dobra wiadomość jest taka, że dodanie ziół do diety wspomaga proces trawienia i może dodać trochę kreatywności do Twojego menu. Wiele osób ignoruje zdrowie trzustki, dopóki coś nie pójdzie nie tak. Ochrona tego małego klejnotu znajdującego się wśród pęcherzyka żółciowego, śledziony i wątroby jest bardzo ważna. Można to zrobić za pomocą kilku prostych zmian i kilku dodatków do diety.

Zachęcamy Cię do kreatywności i włączenia tej listy pokarmów i ziół do swoich przepisów. Pomóż odbudować swoją trzustkę i wspomóż niestrawność.

Czosnek

Kiedy w przepisie jest mowa o 3-4 ząbkach czosnku, czy trzymasz się tej ilości? Z uśmiechem przyznajemy, że kilka dodatkowych nie zaszkodzi! Oprócz nadania naszemu makaronowi dodatkowego “smaku”, zioło to obniża ilość cukru we krwi, jednocześnie podnosząc poziom insuliny. Osiągnij ten cel, spożywając 2-3 rozgniecione ząbki czosnku dziennie, dodając je do herbaty lub “doprawiając” nimi obiad.

Zioła na trzustke - Czosnek

Gorzknik kanadyjski (Goldenseal)

Nie musisz wędrować w dzikie ostępy, aby znaleźć to dobroczynne zioło. Jest ono znane jako jedno z najbardziej terapeutycznych i leczniczych właściwości na naszej planecie. Goldenseal obniża poziom cukru we krwi i wspomaga ogólne funkcjonowanie trzustki. Znany jest również jako środek antybakteryjny, przeczyszczający, antyseptyczny, tonizujący, pobudzający mięśnie, przeciwzapalny i przeciwskurczowy.

Zioła na trzustkę - Goldenseal

Liście oliwne

Powiedz swojej trzustce, żeby wzięła się za detoks całego ciała dzięki liściom oliwnym. Regularnie przyjmowany ekstrakt wspomaga zdrowe funkcjonowanie wątroby, tarczycy i trzustki. Ma on właściwości przeciwzapalne, które pomogą zmniejszyć ból i obrzęk spowodowany zapaleniem trzustki. Niektóre badania wykazały, że liście oliwne mogą pomóc powstrzymać wzrost komórek rakowych, jeśli są przyjmowane konsekwentnie.

Zioła na trzustkę - Liście oliwne

Oregano

Ten cząber kuchenny pasuje do wielu rzeczy. Działa jako naturalny przeciwutleniacz fenolowy, posyp nim jajka na śniadanie lub dodaj do dania obiadowego.Ta zdrowa właściwość czyni go cennym w leczeniu utleniania spowodowanego cukrzycą. Jest wiadome, że oregano ma solidne właściwości antyhiperglikemiczne, które radzą sobie z długotrwałymi powikłaniami wynikającymi z cukrzycy.

Zioła na trzustke - Oregano

Skrzyp

Skrzyp jest podstawowym ziołem obfitującym w krzemionkę, która wspomaga zdrowie i odbudowę uszkodzonych tkanek. Kiedy trzustka jest uszkodzona z powodu stanu zapalnego, zadzwoń do swojej lokalnej apteki lub sklepu z witaminami.

Zioła na trzustke - Skrzyp polny

Gencjana

Goryczka to piękny kwiat, który podwaja się jako promotor zdrowia trzustki. Korzenie pomagają uzyskać przepływ soków trzustkowych, aby stworzyć zdrowy układ trawienny.

Zioła ma trzustke - Gencjana

Jagody cedru

Znalezione w południowo-zachodniej Ameryce, te jagody wyglądają podobnie do winogron i posiadają składniki odżywcze, które pomagają całemu organizmowi. Nasiona i strąki pomagają regulować prawidłowe funkcjonowanie trzustki, wspierając w ten sposób stabilizację poziomu cukru we krwi.

Migdałecznik chebułowiec (Haritaki)

Powszechnie stosowane w Indiach haritaki uważa się za środek zapobiegający powstawaniu guzów nowotworowych w trzustce. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z haritaki może obniżyć poziom cukru we krwi, co stanowi dodatkową wartość dla osób chorych na cukrzycę.

Zioła na trzustke - Haritaki

Mniszek (Dandelion)

Jakże chcielibyśmy, aby ludzie nie opryskiwali dziko rosnących na podwórku mniszków lekarskich! Ten znajomy żółty chwast jest znany z tego, że skutecznie zwalcza komórki raka trzustki. Niektóre badania sugerują, że ekstrakty z korzenia mniszka lekarskiego mogą powodować śmierć komórek rakowych, nie wpływając jednocześnie na normalne komórki. Zaparz trochę herbaty z mniszka lekarskiego, aby wypłukać toksyny w jelitach i odbudować uszkodzone tkanki trzustki.

Zioła na trzustkę - Dandelion

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Posiada on właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają ból i obrzęk. Jest doskonałym środkiem na różne dolegliwości związane z trzustką. Korzeń lukrecji można często znaleźć w postaci herbaty w lokalnych sklepach z naparami lub sklepach spożywczych.

Zioła mna trzustkę - Korzeń lukrecji

Nagietek (Calendula)

Uzdrawiający od wieków nagietek oferuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne oraz związki antygenotoksyczne. Znany jest ze swojej skuteczności w walce z rakiem. Jaskrawe pomarańczowe i żółte kwiaty są wystarczającym powodem, aby mieć tego uzdrowiciela w domu.

Zioła na trzustke - Nagietek

Cytryny

Ten potężny owoc pomaga utrzymać sprawne działanie trzustki poprzez stymulowanie uwalniania ważnych enzymów trawiennych. Wyciśnij odrobinę do wody lub dodaj do łososia, a przyniesie Ci to korzyści zdrowotne na długie lata!

Twoja trzustka jest mała, ale potężna! Proszę, nie ignoruj jej, dopóki coś nie pójdzie nie tak. Jest ona niezbędna w procesie endokrynologicznym i trawiennym, a łatwo ją przeoczyć. Proszę zrobić wszystko, aby dbać o siebie i swoją trzustkę. Proszę zawsze pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, konsultacja z lekarzem jest niezbędna, a w żadnym wypadku nie należy zastępować lub dostosowywać leków bez konsultacji z profesjonalnym doradcą zdrowotnym.

Zioła na zapalenie trzustki - Cytryna

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *