Jakie zioła na reumatyzm? 10 naturalnych substancji

Czy zioła na reumatyzm działają? Niektórzy ludzie zgłaszają tymczasową ulgę w objawach reumatoidalnym zapaleniem stawów, stosując niektóre terapie uzupełniające poza lekami przepisanymi przez lekarza. Terapie uzupełniające omówione w tym przewodniku nie powinny zastępować aktualnie stosowanych leków. Przed wypróbowaniem jakichkolwiek ziół, suplementów czy witamin należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre środki mogą powodować poważne skutki uboczne lub powodować niebezpieczne interakcje z obecnie stosowanymi lekami. Upewnij się również, że kupujesz te produkty z renomowanych źródeł. Porozmawiaj ze swoim farmaceutą lub innym pracownikiem służby zdrowia o tym, jak znaleźć produkty wysokiej jakości.

Czytaj również artykuł: Zioła przeciwzapalne

Zioła na reumatyzm

Nasiona selera (Apium graveolens)

Jak działa? Nasiona selera były używane przez tysiące lat do leczenia wszystkiego, od przeziębień, trawienia i zapalenia stawów, do schorzeń związanych z wątrobą i śledzioną. Obecnie jest stosowany głównie jako środek moczopędny.

Czy to działa?

Zyskał pewne poparcie jako skuteczny środek w leczeniu zapalenia stawów i podagry, ale nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ludziach. Naukowcy przeprowadzili w 2014 roku badania na szczurach, które wykazały, że ekstrakt z nasion selera miał działanie przeciwzapalne. Dawka 100 mg na kilogram (mg/kg) ekstraktu z nasion selera miała efekt podobny do 300 mg/kg aspiryny.

Dawkowanie

Zapytaj swojego lekarza o dawkowanie ekstraktu z nasion selera. Jest to możliwe, że może wchodzić w interakcje z lekami, które bierzesz. Należy również zachować olej z nasion selera z dala od dzieci.

Zobacz ceny oleju z nasion selera tutaj >>

Kwercetyna (Quercetin)

Co to jest? Ten flawonoid pochodzenia roślinnego jest odpowiedzialny za nadawanie wielu kwiatom, owocom i warzywom ich koloru. Kwercetyna ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, i może przynieść korzyści osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Czy to działa?

Naukowcy zasugerowali w badaniu z 2013 roku, że kwercetyna może pomóc regulować reakcje zapalne i może być potencjalnym lekiem na RZS. Badanie z 2015 roku zaprojektowane w celu zmierzenia efektów dawek kwercetyny wykazało, że kwercetyna zmniejszyła cząsteczki zaangażowane w stan zapalny.

Dawkowanie

Ludzie z RZS odczuli ulggę, gdy wzięli 1,500 mg kwercetyny z 100 mg azatiopryny. Porozmawiaj z lekarzem przed mieszaniem suplementów z lekami. Chociaż kwercetyna ma niewiele skutków ubocznych, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Kwercetynę możesz zakupić tutaj >>

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)

Co to jest? Ten śródziemnomorski krzew jest powszechnie stosowany jako przyprawa do potraw i środek zapachowy w kosmetykach. Rozmaryn jest również ceniony za swoje właściwości lecznicze, takie jak łagodzenie bólu mięśni i leczenie niestrawności. Rozmaryn zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie.

Zioła na reumatyzm - Rozmaryn

Czy to działa?

W badaniu pilotażowym z 2005 r. sprawdzono efekty leczenia, które zawierało wyciąg z rozmarynu. Ludzie z RZS brali 440 mg leku trzy razy dziennie przez cztery tygodnie. Wyniki to 40 do 50 procent zmniejszenie bólu. Jednak było to badanie wielu składników i nie można określić, jaki efekt, jeśli w ogóle, był związany z rozmarynem.

Dawkowanie

Możesz spróbować zastosować olejek rozmarynowy miejscowo. Ale powinieneś porozmawiać z lekarzem przed próbą rozmarynu jako suplementu.

Olejek rozmarynowy możesz kupić tutaj >>

Król goryczek (Andrographis)

Roślina King of bitters pochodzi z Azji i jest szeroko uprawiana. Jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, przeciwutleniających i przeciwbakteryjnych. Stosowana jest w medycynie tradycyjnej do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, chorób zakaźnych i gorączki.

Czy to działa?

Badania wykazują, że zioło to ma potencjał w leczeniu objawów RZS. Badanie z 2009 roku wykazało, że osoby, które przyjmowały zioło, zgłaszały pewną poprawę w zakresie opuchniętych stawów i mobilności. Ale w porównaniu z placebo, nie było różnicy statystycznej. Większa skala i dłuższe badania są potrzebne, aby potwierdzić skuteczność tego zioła.

Dawkowanie

To ziołowe lekarstwo można znaleźć najłatwiej w postaci tabletek. W powyższym badaniu ludzie przyjmowali 30 mg trzy razy dziennie. Potencjalne skutki uboczne to bóle głowy, zmęczenie i nudności.

Winorośl boga gromu (Tripterygium wilfordii)

Grzmot boga winorośli pochodzi z Chin, Japonii i Korei. Ekstrakt, który pochodzi z korzenia tej rośliny, ma zmniejszyć ból i stan zapalny.

Czy to działa?

National Center for Complementary and Integrative Health zauważa, że thunder god vine może pomóc w objawach reumatoidalnego zapalenia stawów. Badanie z 2014 roku przeprowadzone w Chinach wykazało, że przyjmowanie thunder god vine z lekiem metotreksat było lepsze niż przyjmowanie samego leku.

Dawkowanie

Thunder god vine może być toksyczne, jeśli zostało przyjęte nieprawidłowo. Porozmawiaj z lekarzem na temat dawkowania. To zioło może powodować poważne skutki uboczne, w tym: biegunka, infekcje dróg oddechowych, problemy z sercem, z nerkami.

Kora wierzby białej (Salix alba)

Jak działa? Kora wierzby białej jest używana do leczenia stanów zapalnych od tysięcy lat. Uważa się, że gatunki wierzby są naturalnym źródłem aspiryny.

Zioła na reumatyzm - Kora wierzby białej

Czy to działa?

Istnieją dowody na to, że aktywny składnik wierzby, salicyna, zmniejsza produkcję substancji chemicznych wywołujących ból w nerwach. Według badań laboratoryjnych z 2012 roku, kora wierzby była bardziej skuteczna niż rumianek i ziele łąkowe w zmniejszaniu związków zapalnych związanych z RZS.

Dawkowanie

Podobnie jak w przypadku aspiryny, kora wierzby może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami przeciwzapalnymi i przeciwzakrzepowymi. Kora wierzby może powodować rozstrój żołądka i reakcje alergiczne. Przed zażyciem kory wierzby zawsze należy porozmawiać z lekarzem.

Tutaj możesz kupić korę wierzby białej >>

Boswellia (Boswellia serrata)

Drzewo krzewiaste Boswellia serrata pochodzi z Indii i Pakistanu. Ma długą historię stosowania w medycynie. Kora, znana również jako kadzidło indyjskie, wytwarza lepką żywicę, która ma właściwości przeciwzapalne. Uważa się, że kwasy bosweliowe zakłócają działanie leukotrienów, które powodują stany zapalne w organizmie.

Zioła na reumatyzm - Boswellia

Czy to działa?

Niewiele jest dowodów naukowych potwierdzających skuteczność boswelli dla osób z RZS. Nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ludziach, naukowcy przeprowadzili jedynie badania laboratoryjne i badania na zwierzętach. Ale The British Medical Journal przejrzał odpowiednie badania i zauważył zioło pokazuje obietnicę dla RA.

Dawkowanie

Możesz wziąć boswellia w postaci kapsułek lub tabletek. Arthritis Foundation zaleca 300 do 400 mg trzy razy dziennie. Porozmawiaj z lekarzem przed wypróbowaniem tego suplementu.

Sprawdź ceny Boswellia tutaj >>

Pau d’arco (Tabebuia avellanedae)

Kora południowoamerykańskiego wiecznie zielonego drzewa była tradycyjnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów, gorączki i różnych nowotworów. Niepotwierdzone doniesienia zidentyfikowały właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Czy to działa?

Nie było żadnych badań na ludziach na temat jego wpływu na ból stawów. Jak to działa, dopiero zaczyna być rozumiane. Badanie z 2016 roku wykazało, że kora ta miała znaczący wpływ na reakcje zapalne.

Dawkowanie

Pau d’arco można przyjmować w postaci tabletek suplementu, herbaty z suszonej kory lub nalewki sporządzonej z alkoholem. Pau d’arco w dużych ilościach może być toksyczne. Przed zażyciem Pau d’arco należy skonsultować się z lekarzem. Nie przeprowadzono wystarczających badań, aby zrozumieć jego toksyczność i działanie.

Rehmannia lub naparstnica chińska (Rehmannia glutinosa)

Naparstnica chińska jest składnikiem tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest stosowana w leczeniu schorzeń, w tym astmy i RZS. Naparstnica chińska jest bogata w aminokwasy i witaminy A, B i C. Jej właściwości przeciwzapalne mogą być również skuteczne w zmniejszaniu bólu i obrzęku stawów.

Zioła na reumatyzm - Rehmannia

Czy to działa?

Nie ma żadnych poważnych badań, które potwierdzałyby, czy to działa. Ponieważ często dodaje się ją do innych ziół, naukowcy mają trudności z określeniem chińskiej naparstnicy jako skutecznej.

Dawkowanie

Przeprowadzono bardzo niewiele badań na ludziach, które wykazały, że naparstnica chińska jest bezpiecznym i skutecznym środkiem leczniczym. Przed wypróbowaniem tego zioła należy porozmawiać z lekarzem.

Inne metody leczenia typowych objawów i powikłań RZS

Następujące środki zaradcze nie są bezpośrednio przeznaczone do objawów RZS. Ale mogą one nadal korzystać z Twojego zdrowia.

Rumianek (Chamomilla recutita)

Herbata rumiankowa jest chwalona za swoje właściwości przeciwzapalne i działanie uspokajające. Przyjmowany wewnętrznie, rumianek może być skuteczny w leczeniu obolałej lub podrażnionej skóry.

Zioła na reumatyzm - Rumianek

Czy to działa?

Istnieją tylko badania laboratoryjne dotyczące herbaty rumiankowej i RZS. Jedno badanie laboratoryjne wykazało, że rumianek ma działanie przeciwzapalne na czynnik martwicy nowotworów i interleukiny. Te dwa związki są związane z zapaleniem w RZS. Badanie laboratoryjne z 2013 roku dotyczące herbaty rumiankowej i RZS sugerowało, że ma ona potencjał jako środek przeciwbólowy.

Dawkowanie

Zaleca się picie siedmiu do ośmiu filiżanek herbaty w ciągu dnia, aby zapobiec infekcjom. Rumianek ma niską toksyczność. Ludzie, którzy są uczuleni na ambrozję i chryzantemy mogą chcieć unikać rumianku.

Możesz kupić rumianek tutaj >>

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *