Jakie zioła można sadzić razem – w jednym pojemniku?

Posiadanie własnego ogrodu ziołowego to coś pięknego. Nie ma nic lepszego niż świeże zioła, które ożywią nawet najbardziej mdłe danie, ale nie każdy ma miejsce na ogródek ziołowy. Na szczęście większość ziół bardzo dobrze radzi sobie uprawiana razem w pojemnikach. Mieszanie ziół w doniczce nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieją pewne ogólne zasady dotyczące uprawy ziół razem.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie zioła będą rosły w jednej doniczce i poznać inne pomocne informacje na temat wspólnej uprawy roślin ziołowych.

Jakie zioła w jednej doniczce?

Jakie zioła do wspólnej uprawy w doniczce

Rozważ wysokość przy wyborze ziół do wspólnej uprawy w doniczce. Wysokie zioła, takie jak koper włoski, będą wyglądać raczej śmiesznie w mniejszej doniczce, a nawet mogą stać się zbyt ciężkie, powodując przewrócenie się pojemnika. Jeśli to możliwe, należy dodać kilka płożących się ziół, które będą opadać kaskadami na krawędzie pojemnika.

Mieszając zioła w doniczce, należy pamiętać o wyborze roślin o wspólnych potrzebach w zakresie nawadniania. Prawie wszystkie zioła lubią słońce, ale niektóre z nich mają większe wymagania wodne niż inne.

Na przykład: rozmaryn, tymianek i szałwia lubią dość suchą pogodę, ale delikatna bazylia i pietruszka potrzebują więcej stałej wilgoci. Jeśli wiesz, że jesteś zapominalski i często zdarza Ci się pominąć podlewanie, możesz wybrać tylko te zioła, które są odporne na suszę.

Miętę należy sadzić pojedynczo. Wszystkie odmiany mięty mają tendencję do rozrastania się i zajmowania przestrzeni innych roślin. Należy uważać na to, które odmiany mięty uprawia się razem.

Na przykład: jeśli zasadzisz miętę cytrynową z miętą spearmint, może dojść do ich krzyżowego zapylenia. Może się to okazać ciekawym eksperymentem, ale jego wyniki mogą być niezbyt smaczne.

Jakie zioła mogą rosnąć w jednej doniczce?

Wiele ziół pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a więc łączy je miłość do słońca i potrzeba dość jałowej gleby. Przykłady ziół śródziemnomorskich, które będą dobrze rosły razem w pojemnikach to:

Niektóre z tych ziół mogą stać się dość zdrewniałe i duże po pewnym czasie i może zrobić lepiej, jeśli przesadzone do ogrodu, gdy stają się zbyt duże.

Tymianek wygląda pięknie uprawiany z rozmarynem i wolniej rosnącą odmianą szałwii.

Zioła lubiące wilgoć, takie jak estragon, kolendra i bazylia powinny być zgrupowane razem. Należy również uwzględnić pietruszkę, ale należy pamiętać, że pietruszka jest rośliną dwuletnią i po dwóch latach obumiera.

Aby uzyskać prawdziwie aromatyczną parę, spróbuj uprawiać razem werbenę cytrynową i tymianek cytrynowy. Tymianek cytrynowy rozłoży się wokół korzeni werbeny, aby pomóc zatrzymać wilgoć, a ponadto połączenie tych dwóch roślin będzie pachnieć bosko.

Zobacz również artykuł: Jakie doniczki na zioła?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *