Ziemia doniczkowa dla ziół i uprawa

Ziemia doniczkowa dla ziół? Uprawa roślin to nie to samo, co korzystanie z otwartego ogrodu lub podniesionej grządki w doniczkach lub pojemnikach.

Dlatego tak ważne jest stosowanie najlepszej ziemi doniczkowej do ziół, aby zapewnić ziołom dokładnie to, czego potrzebują, aby rosnąć bezpiecznie i solidnie.

Wybierając glebę do ziół, możesz mieć pewność, że Twoje rośliny otrzymają rodzaj gleby, który wymaga silnych korzeni, wystarczającej ilości wody i odpowiedniego drenażu. To są najważniejsze cechy gleby doniczkowej.

Ziemia doniczkowa dla ziół

Jakiej ziemi użyć do doniczek na zioła?

Do uprawy ziół w doniczkach lub pojemnikach należy bezwzględnie używać ziemi doniczkowej, a nie ogrodowej.

Gleba doniczkowa ma swoją nazwę, ponieważ jest przeznaczona specjalnie dla roślin uprawianych w doniczkach. To nie to samo, co ziemia ogrodowa, a podobne stosowanie obu tych produktów może powodować problemy.

Istnieje kilka różnic między nimi, ale głównym powodem, dla którego gleba doniczkowa jest inna, jest sposób wchłaniania wody. W przypadku uprawy ziół lub innych roślin doniczkowych jest to naprawdę ważne.

Gleba doniczkowa jest zbudowana tak, aby utrzymać odpowiednią ilość wody dla doniczki, podczas gdy nadmiar odpływu jest dozwolony. Z drugiej strony, ponieważ gleba ogrodowa powinna być rozprowadzona na dużej powierzchni, zatrzymuje ona zbyt dużo wody dla pojemnika.

Poza tym gleba ogrodowa zawierająca glinę może stać się jeszcze twardsza i odrywać się od ścianek doniczki, zamieniając się zasadniczo w beton, co oczywiście nie jest dobre dla ziół.

Jedną z wad tradycyjnych gleb do uprawy w doniczkach jest to, że nie zawierają one wielu składników organicznych. Dlatego ważne jest, aby wybrać mieszankę, która ma ładną mieszankę składników organicznych, aby zapewnić ziołom wszystko, czego potrzebują.

Które zioła lubią kwaśną glebę?

Każda mieszanka doniczkowa o pH poniżej 7 jest uważana za kwaśną. Większość gleb do uprawy ziół ma odczyn 6,5, ale niektóre zioła, takie jak czosnek, szczypiorek, trawa cytrynowa i oregano, lubią odczyn jeszcze bardziej kwaśny. Zazwyczaj pH gleby dla ziół powinno być wyższe niż co najmniej 5.

Jakie zioła lubią glebę zasadową?

Odczyn pH gleby dla ziół zależy od rośliny. Gleba alkaliczna ma pH wyższe niż 7. Zioła, które lubią ten rodzaj gleby, potrzebują mniej wody niż inne zioła. Niektóre rośliny ziołowe, które wolą gleby alkaliczne są lawenda, anyż, szałwia, tymianek i horehound.

Które zioła lubią suchą glebę?

Mimo że większość ziół daje najlepsze plony, gdy zasadzi się je w wilgotnej glebie, niektóre odmiany są odporne na suszę i lubią suchą, praktycznie pozbawioną wilgoci glebę wokół korzeni. Do ziół odpornych na suszę należą m.in. artemizja srebrzysta, wawrzyn, baptysta, tymianek, koper włoski i inne.

Które zioła lubią wilgotną glebę?

Mięta, melisa lekarska, prawoślaz lekarski i wiechlina łąkowa najlepiej rosną w wilgotnej glebie. Nie należy nigdy przesadzać z podlewaniem roślin, ale w przypadku tych ziół dodatkowa wilgoć jest korzystna. Dobrym pomysłem może być zakup czujnika wilgotności gleby.

Wymagania dotyczące głębokości gleby dla ziół

To właśnie głębokość jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze doniczki lub pojemnika na zioła.

Chociaż zależy to od konkretnych ziół, które uprawiasz, większość z nich wymaga gleby o głębokości co najmniej 15-25 cm. Inne potrzebują nawet więcej.

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

Uprawa ziół w doniczkach lub pojemnikach nie jest niezwykle trudna, ale podjęcie odpowiednich kroków jest ważne, aby pomóc w osiągnięciu sukcesu w ogrodzie ziołowym.

Oto kilka wskazówek, które zapewnią Ci dobry start.

Wybierz odpowiednią doniczkę na zioła

Istnieją dwa sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Możesz użyć mniejszej doniczki dla każdego zioła, jeśli planujesz uprawiać tylko jedno lub dwa różne zioła, lub jeśli masz stojak lub sadzarkę, którą chcesz wykorzystać. Upewnij się tylko, że doniczka jest wystarczająco głęboka, aby zioła rosły prawidłowo.

Innym wyborem jest złożenie razem rosnącej, głębokiej doniczki i grupowanie wielu ziół. Jeśli chcesz uprawiać wiele ziół i nie chcesz trzymać każdego z nich w jego własnym pojemniku, jest to dobra opcja.

To naprawdę ważne, aby wybrać pojemnik z wystarczającym drenażem, zwłaszcza jeśli masz zamiar mieć je na zewnątrz, gdzie będą narażone na deszcz. Zioła nie lubią bardzo mokrej gleby, więc drenaż jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.

Niektóre zioła mają specyfikacje, które są bardzo unikalne. Mięta, na przykład, bardzo lubi się rozprzestrzeniać i potrzebuje długiej przestrzeni, więc długa, duża skrzynka okienna jest lepsza niż mała doniczka.

Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni materiał. Można wybrać coś, co jest wystarczająco wytrzymałe, aby umieścić go na zewnątrz, ale na tyle lekkie, że gdy pogoda się zmieni, można go przenieść. Ważne jest, jak dobrze materiał zatrzymuje wilgoć też.

Terakota jest świetną opcją, ponieważ jest dość tania i lekka, ale upewnij się, że w zimie nosisz go wewnątrz, ponieważ pęka. Również plastikowe donice są niedrogie i łatwe do przenoszenia, ale mogą się łatwo stłuc.

Jeśli nie mieszkasz w klimacie, w którym nie musisz się martwić o mróz lub jeśli masz na myśli stały dom, unikaj kamiennych lub cementowych donic. Te donice są świetne, ale bardzo ciężkie i trudne do przenoszenia.

Zobacz więcej: Jak wybrać doniczkę do uprawy ziół

Jakie zioła jesteście w stanie uprawiać razem?

Uprawa wielu ziół w jednej dużej donicy pozwoli zaoszczędzić miejsce, a właściwie ułatwi ich pielęgnację, jeśli będą odpowiednio ułożone.

Jedną z mocnych kombinacji jest łączenie ziół z regionu Morza Śródziemnego. Ponieważ wszystkie pochodzą z tego samego regionu, mają podobne wymagania co do wzrostu, takie jak dużo słońca i trochę suchej gleby. Spróbuj zebrać razem rozmaryn, oregano, szałwię, tymianek i majeranek.

Jest też wiele ziół, które lubią nieco więcej wilgoci niż zioła śródziemnomorskie. Zastanów się nad połączeniem bazylii, kolendry, estragonu i pietruszki, a nie będziesz musiał myśleć o nadmiernym podlewaniu.

Często można posadzić kilka odmian tego samego zioła razem i uzyskać dobre wyniki. Spróbuj na przykład połączyć ze sobą miętę pieprzową, miętę białą i miętę kocią, ale pamiętaj, że mięta rzeczywiście się rozrasta i potrzebuje miejsca, aby się rozrastać.

Jak sadzić zioła?

Gdy pojemniki są już w środku, wypełnij każdą doniczkę do wysokości 2-2,5 cm poniżej gzymsu. Użyj jednej z gleb, dobrej jakości, aby upewnić się, że prawidłowo odprowadza wodę i zawiera składniki organiczne, których zioła potrzebują, aby dobrze się rozwijać.

Jeśli zaczynasz od nasion, umieść je w glebie na grubość około 0,5 cm. Kopiąc palcem pod ziemią, umieść około 5 nasion w każdym dołku, a następnie przykryj je. Jeśli przesadzasz już istniejące rośliny, ułóż je odpowiednio. Umieść wysokie rośliny wokół obręczy, a mniejsze w środku miski.

Niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz, pamiętaj, aby oznaczyć je patyczkiem do lodów lub innym markerem, abyś wiedział, kiedy Twój ogród zacznie rosnąć.

Podlewaj glebę, gdy masz już swoje nasiona i rośliny włożone. Jeśli poziom gleby idzie w dół, dodać więcej na górze.

Pielęgnacja ogrodu ziołowego

Jak widzisz rośliny zaczynają się rozwijać, usuń wszystkie sadzonki, które nie wydają się rozwijać. Pozwala to na uzyskanie większej przestrzeni i dostępu do większej ilości składników odżywczych dla twardszych roślin, ponieważ nie muszą one konkurować z innymi roślinami.

Trzymaj pojemniki z ziołami w miejscu, w którym będą miały co najmniej 6 godzin światła słonecznego każdego dnia, ale trzymaj je w domu, jeśli ryzyko mrozu jest wysokie.

Nie przesadzaj. Wbij palec w glebę na głębokość około 2,5-5 cm. Gdy poczujesz, że jest gorąca, oznacza to, że nadszedł czas na podlewanie. Jeśli nadal wyczuwasz odrobinę wilgoci, pozwól jej być i sprawdź ponownie później tego samego dnia lub następnego ranka.

Regularnie przycinaj wszystkie więdnące lub połamane liście, aby zdrowsze mogły się rozwijać.

Uwagi końcowe

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby stworzyć dobry ogród ziołowy w doniczce jest uświadomienie sobie, że rośliny doniczkowe różnią się od roślin rosnących w szklarni.

Największą różnicą jest to, że rośliny doniczkowe wymagają łatwo drenującej gleby, która pozwala ich korzeniom rosnąć swobodnie. Dobra ziemia do uprawy ziół w doniczce ma odpowiednią mieszankę składników, które utrzymują odpowiednią ilość wilgoci i materiałów organicznych, których zioła potrzebują do wzrostu.

5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *