Skip to content
Menu
Zioła na herbcio.pl
  • Artykuły
  • Kategorie
    • Ziołolecznictwo
    • Dieta, odchudzanie
    • Sprzęt i uprawa ziół
    • Zioła dla sportowców
    • Leksykon ziół
  • Historia ziół i ziołolecznictwa
  • Polityka prywatności
  • Kontakt z nami
Zioła na herbcio.pl
Zioła na rany

Zioła na rany – 10 sposobów na leczenie miejscowe

Opublikowano 18 marca 202213 grudnia 2022

Czy zioła na rany są skuteczne? Kiedy mówimy o ziołach, często mamy na myśli herbatę lub jedzenie. Jednak sposoby, w jakie zioła mogą wspierać organizm, nie ograniczają się do ich działania wewnętrznego. Te same roślinne substancje chemiczne, które poprawiają zdrowie po spożyciu, wspomagają organizm także od zewnątrz.

Stosowanie ziół miejscowo jest łatwe i skuteczne, a nawet bezpieczniejsze niż ich spożywanie, ponieważ nie ma możliwości interferencji z lekami. Dieta, nawodnienie i poziom stresu wpływają na siłę fortecy, która broni Cię przed “inwazyjnymi” zarazkami, takimi jak bakterie, wirusy i grzyby.

Pierwszą linią obrony twierdzy jest podstawowa profilaktyka zdrowotna. Pij wodę. Dobrze się odżywiaj, zwłaszcza zdrowymi tłuszczami. Dostarczaj organizmowi wszystkich witamin i minerałów. Te podstawowe elementy utrzymują wszystko w dobrym stanie.

Skóra, największy organ ciała, została zaprojektowana tak, aby utrzymać najeźdźców z dala od Twojej twierdzy. Jeśli ta forteca zostanie naruszona przez uraz lub kontuzję, zioła mogą pomóc w jej delikatnej i skutecznej naprawie. Stanowią niedrogą i łatwą pierwszą pomoc.

Wiele ziół leczących miejscowo jest łatwych do uprawy w ogrodach lub pojemnikach, a inne można kupić w dziale z herbatami w większości sklepów spożywczych. Niektóre z nich to zwykłe chwasty!

Kiedy mówimy o ziołach, używamy terminu “działanie”, aby zrozumieć, w jaki sposób różne rośliny wywołują swoje działanie. Zioła stosowane miejscowo dzielą się na kilka kategorii działania. Zioła o działaniu przeciwbakteryjnym niszczą mikroby inwazyjne: bakterie, wirusy i grzyby. Niektóre zioła działają przeciwbakteryjnie, inne przeciwwirusowo, a jeszcze inne przeciwgrzybiczo.

Niektóre rośliny stanowią kombinację, a niektóre (np. czosnek) są “środkami przeciwdrobnoustrojowymi o szerokim spektrum działania”, co oznacza, że zwalczają wszystkie trzy rodzaje drobnoustrojów. Zioła przeciwzapalne łagodzą nadmierny stan zapalny. Na stan zapalny składają się: ciepło, zaczerwienienie, obrzęk i ból.

Proces zapalny jest niezbędny do gojenia się ran: dostarcza zasoby do miejsca urazu. Czasami jednak stan zapalny nie jest pomocny, jak w przypadku reakcji alergicznych lub swędzących ukąszeń owadów; trwający, przewlekły stan zapalny może być szkodliwy dla tkanki, nie wspominając o tym, że jest dla ciebie niewygodny.

Spis treści

  • Dziesięć najlepszych ziół do apteczki pierwszej pomocy
    • Kwiaty arniki (Arnica Montana lub Arnica chamissonis)
    • Kwiaty lawendy (Lavandula angustifolia)
    • Pędy kwiatowe dziurawca zwyczajnego (Hypericum perfoliatum)
    • Kwiaty rumianku (Matricaria recutita)
    • Liść tytoniu (Nicotiana tabacum)
    • Wewnętrzny liść aloesu (Aloe barbadensis)
    • Liść i kwiat krwawnika pospolitego (Achillea millefolium)
    • Kwiaty nagietka (Calendula officinalis)
    • Liść babki zwyczajnej (Plantago major lub Plantago lanceolata)
    • Liść i/lub korzeń komosy (Symphytum officinale)

Dziesięć najlepszych ziół do apteczki pierwszej pomocy

Ta lista zaczyna się od produktów roślinnych, które najłatwiej kupić, a następnie przechodzi do roślin łatwych w uprawie i zbiorach, jeśli masz smykałkę do ogrodnictwa. Są to fantastyczne produkty, które warto mieć pod ręką w razie urazu. Zioła luzem i torebki herbaty należy wymieniać co roku. Oznakuj wszystko i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu – nie na parapecie!

Bezpiecznie jest stosować je tak jak balsam – zawsze, gdy potrzebujesz ulgi, chyba że zaznaczono inaczej.

Kwiaty arniki (Arnica Montana lub Arnica chamissonis)

Nie stosować na uszkodzoną skórę. Roślina jest bardzo ostra i nie powinna być stosowana wewnętrznie (chyba że homeopatycznie). Żel jest bardziej chłodzący niż krem. Arnika jest głównie rośliną górską, ale A. chamissonis z łatwością rośnie w innych strefach klimatycznych.

Kwiaty lawendy (Lavandula angustifolia)

Lawenda jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które można bezpiecznie stosować bezpośrednio na skórę, i sprawdza się nawet w przypadku poważnych oparzeń. Zapach lawendy ma także właściwości relaksujące, więc warto mieć go w pobliżu, aby móc go wąchać, gdy życie jest stresujące. Lawenda jest łatwa w uprawie, jeśli sadzi się ją z sadzonek, a nie z nasion. Do produkcji olejku eterycznego potrzeba kilogramów kwiatów i drogich maszyn, dlatego o wiele łatwiej jest kupić małą buteleczkę.

Zobacz również: Lawenda – 8 potencjalnych korzyści

Artykuł o lawendzie na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lawenda

Kwiaty lawendy - Zioła na rany

Pędy kwiatowe dziurawca zwyczajnego (Hypericum perfoliatum)

Dziurawiec ma wiele tradycyjnych zastosowań i jest jednym z niewielu ziół, które zostały poddane wielu badaniom naukowym. Olejek stosowany miejscowo łagodzi bóle nerwowe, takie jak rwa kulszowa, oraz schorzenia skóry, takie jak egzema; może także łagodzić łuszczycę. Święto dziurawca przypada na 20 czerwca, dzień przed nocą letnią, i mówi się, że dziurawiec kwitnie właśnie tego dnia. Dziurawiec jest uważany za chwast inwazyjny w północno-zachodniej części Pacyfiku, dlatego tamtejsi mieszkańcy mogą mieć powodzenie w zbieraniu kwitnących wierzchołków.

Zobacz również: Dziurawiec: Korzyści i zagrożenia

Artykuł o dziurawcu na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec

Dziurawiec - Zioła na rany

Kwiaty rumianku (Matricaria recutita)

Niemiecki rumianek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a kupując torebki, można go łatwo przekształcić w kompres. Oczywiście rumianek to także dobra herbata na nerwowy (tj. korzystnie wpływająca na układ nerwowy), która uspokoi Cię podczas leczenia. Jeśli jesteś bardziej sprytny, możesz dodać kwiaty do oleju i zrobić z nich balsam lub kompres. Jest to bardzo łagodny środek, wystarczająco bezpieczny dla niemowląt z wysypką lub zadrapaniami. Rumianek został również przebadany klinicznie i wykazano, że przyspiesza gojenie się otarć po tatuażach.

Rumianek jest samosiewną rośliną jednoroczną; aby zebrać wystarczającą liczbę kwiatów na przyszłe okłady, potrzebna jest spora przestrzeń dla roślin. Krem rumiankowy jest również dostępny w sprzedaży.

Artykuł o rumianku na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumianek

Rumianek - Zioła na rany

Liść tytoniu (Nicotiana tabacum)

Zrób okład z plwociny na użądlenia pszczół.

Większość z nas nie ma dostępu do czystych liści tytoniu, a szkoda, bo są one tak przydatne w przypadku użądleń. Kup paczkę naturalnych papierosów i wybierz markę, która nie zawiera zbyt wielu substancji chemicznych.

Artykuł o tytoniu na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytoń_(roślina)

Liście tytoniu - Zioła na rany

Wewnętrzny liść aloesu (Aloe barbadensis)

Używaj świeżej rośliny na oparzenia.

Aloes to roślina soczysta; po zerwaniu liścia w środku znajduje się żelowa substancja, która chłodzi i łagodzi oparzenia oraz suchą skórę. Aloes jest bardzo, bardzo łatwy w uprawie. Nie podlewaj go zbyt obficie, daj mu trochę słońca i gotowe. Na zimę przenieś go do domu, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie.

Zobacz również: Jak uprawiać aloes zwyczajny (Aloe vera)

Artykuł na Wikipedii o Aloesie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes

Aloes na rany

Liść i kwiat krwawnika pospolitego (Achillea millefolium)

Używaj świeżego lub suszonego ziela jako kompresu lub okładu; świeżych liści używaj do okładów na rany, zadrapania i skaleczenia.

Krwawnik jest ziołem czczonym od dawna, często uprawianym jako krzew ozdobny. Krwawnik ma działanie bakteriobójcze, przeciwbakteryjne i – co jest dość wyjątkowe – hemostatyczne, co oznacza, że pomaga zatrzymać krwawienie. Dzięki tym właściwościom krwawnik jest idealny na świeże rany. Najpierw należy przemyć ranę, najlepiej w słonej wodzie, a następnie nasączyć ją naparem z krwawnika. Aby szybko opatrzyć ranę w środku ogrodu, rozgryź kilka liści (są gorzkie) i przyłóż je do rany.

Ta roślina lecznicza ma białe kwiaty. Inne gatunki mogą mieć niektóre z tych samych właściwości, ale nie ma gwarancji, że są one zamienne.

Artykuł o krwawniku na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnik

Kwiat krwawnika pospolitego do stosowania na rany

Kwiaty nagietka (Calendula officinalis)

Używaj świeżych lub suszonych jako kompresu; oleju, balsamu, kremu na rany, zadrapania i oparzenia. Dodaj filiżankę lub więcej kwiatów z solą Epsom do kąpieli, aby złagodzić oparzenia słoneczne. Nie należy stosować na rany kłute. Nagietek jest kolejnym ziołem stosowanym od dawna. Można go kupić w postaci kremów i okładów lub wykonać samodzielnie. Kwiaty nagietka są żółte lub pomarańczowe i zawierają dużo żywicy – lepkiej substancji. Gdy po zebraniu kwiatów palce są lepkie, wiadomo, że mamy dobre lekarstwo. Jest to łatwa w uprawie roślina jednoroczna.

Artykuł o nagietku na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagietek

kwiaty nagietka do stosowania na rany

Liść babki zwyczajnej (Plantago major lub Plantago lanceolata)

Stosować jako kompres lub okład; olej, balsam, krem na rany, zadrapania i stany zapalne; świeże liście stosować jako okład na ukąszenia owadów.

Plantan nie jest bananem, ale skromnym chwastem o leczniczej magii! Nazywa się go również “śladem białego człowieka”, ponieważ podążył za europejskimi osadnikami do Nowego Świata. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wspaniale sprawdza się w postaci okładów lub kompresów, a także w postaci olejków i kremów. W warunkach polowych można żuć świeży liść i przykładać go na ukąszenia owadów, aby złagodzić swędzenie.

Platan lubi rosnąć na poboczach dróg i w szczelinach chodników; łatwo jest go zbierać, ale należy pamiętać, aby robić to w czystym miejscu. Odmiany o liściach okrągłych i ostrych można stosować zamiennie.

Artykuł o babce zwyczajnej na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_zwyczajna

Liść i/lub korzeń komosy (Symphytum officinale)

Stosować świeże lub suszone liście jako kompresy lub okłady; liście lub korzeń jako olejek, balsam, krem; stosować na skaleczenia, zadrapania, rany, stłuczenia, zwichnięcia, naciągnięte mięśnie, złamane kości. Nie stosować na rany kłute.

Komosa jest również znana jako “knitbone” ze względu na jego zdolność do leczenia nie tylko skóry, ale również kości i tkanki łącznej. Komosa jest wspaniałym środkiem przeciwbólowym. W postaci okładów, kompresów i balsamów jest bardzo pomocna przy wszelkiego rodzaju rozdarciach, naciągnięciach i złamaniach. Jest tak skuteczna, że nie należy jej nigdy stosować na rany kłute, ponieważ tak szybko zagoi górną część rany, że wewnętrzna, głębsza część rany nie zdąży tego nadążyć.

Komosa jest łatwa w uprawie, gdy już się rozrośnie i dorasta do 4 stóp wysokości, wypuszczając liście przez całe lato. Liście są tak samo skuteczne jak korzeń. Mniejsze gatunki mają białe kwiaty, ale prawdziwy (i wyższy) komfret ma kwiaty purpurowe.

Artykuł o komosie na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komosa_(roślina)

2 komentarze do “Zioła na rany – 10 sposobów na leczenie miejscowe”

  1. Pingback: Krwawnik: Zastosowanie i właściwości - Zioła - herbcio.pl
  2. Pingback: Jak i gdzie uprawiać nagietek lekarski? - Zioła - herbcio.pl

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Ostatnie wpisy

  • Jak uprawiać nagietek lekarski: porady i wskazówki
  • Zioła na regenerację i wzmocnienie mięśni: rodzaje i zastosowanie
  • Melisa lekarska: 10 zastosowań i właściwości
  • Zioła do aromaterapii: 5 propozycji
  • Tymianek: 10 korzyści zdrowotnych

Bądź na bieżąco

Dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera, będziemy Cię informować o nowych artykułach.

Kategorie

  • Dieta, odchudzanie
  • Leksykon ziół
  • Sprzęt i uprawa ziół
  • Zioła dla sportowców
  • Ziołolecznictwo

Najnowsze artykuły

  • Jak uprawiać nagietek lekarski: porady i wskazówki
  • Zioła na regenerację i wzmocnienie mięśni: rodzaje i zastosowanie
  • Melisa lekarska: 10 zastosowań i właściwości
  • Zioła do aromaterapii: 5 propozycji
  • Tymianek: 10 korzyści zdrowotnych

Zapisz się do newslettera

Subskrybuj nasz newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

Kategorie

  • Dieta, odchudzanie
  • Leksykon ziół
  • Sprzęt i uprawa ziół
  • Zioła dla sportowców
  • Ziołolecznictwo
©2023 Zioła na herbcio.pl
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Odrzuć
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT
Go to mobile version