Jakie zioła na nerki? 3 najlepsze zioła dla zdrowia nerek i dróg moczowych

Jakie zioła na nerki? Nerki odgrywają istotną rolę dla Twojego zdrowia. Główną funkcją nerek jest usuwanie produktów odpadowych i nadmiaru płynów z organizmu. Te produkty odpadowe i nadmiar płynów są usuwane z moczem.

Nerki są również częścią układu moczowego i są domem dla Twoich nadnerczy. W tym artykule dowiesz się, co robią nerki, gdzie znajdują się nadnercza i oczywiście, jakie zioła są najlepsze dla zdrowia nerek i funkcjonowania dróg moczowych. Ponieważ, jak zobaczysz, te organy filtrujące krew odgrywają dużą rolę w ogólnym stanie zdrowia.

Nerki – Gdzie są i co robią

Nerki to narządy układu moczowego w kształcie fasoli, znajdujące się po obu stronach pleców, poniżej żeber. Masz dwie nerki, po jednej z każdej strony, i obie pełnią te same funkcje. Mówiąc najprościej, ich główną funkcją jest filtrowanie krwi i wytwarzanie moczu.

Zdrowe, dobrze funkcjonujące nerki filtrują około pół filiżanki krwi na minutę. Podczas gdy nerki filtrują krew, usuwają produkty odpadowe i wszelkie dodatkowe płyny. Całe to filtrowanie odbywa się w maleńkich jednostkach zwanych nefronami. Praca nerek jest niezwykle ważna.

Oprócz tego, o czym właśnie wspomnieliśmy twoje nerki usuwają również kwas, który jest produkowany przez komórki Twojego ciała i utrzymują zdrową równowagę wody, soli i minerałów – takich jak sód, wapń, fosfor i potas – w Twojej krwi.

Jak możesz sobie wyobrazić, wszystko to jest niezbędne, aby cały Twój organizm funkcjonował w 100%.

Nerki – Układ moczowy

Układ moczowy składa się z czterech elementów: nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Omówiliśmy już nerki, więc pomówmy o innych częściach. Mocz, który nerki produkują z filtrowanej krwi, dociera do pęcherza moczowego przez dwie rurki zwane moczowodami. Pęcherz moczowy jest poczekalnią dróg moczowych – to w nim trzymany jest twój mocz, dopóki nie zostanie wydalony, kiedy pójdziesz do łazienki. I wreszcie, cewka moczowa jest przewodem, który przenosi mocz z pęcherza do wydalenia na zewnątrz ciała.

Nerki – Nadnercza

Chociaż nie są one technicznie częścią układu moczowego, nadnercza siedzą na szczycie każdej z nerek i są warte omówienia. Są to małe, ale potężne gruczoły. Rolą nadnerczy w twoim ciele jest uwalnianie pewnych hormonów bezpośrednio do krwiobiegu. Wiele z tych hormonów ma związek z tym, jak organizm reaguje na stres. Jeśli reakcja na stres wydaje się ważna, to dlatego, że tak jest. Wsparcie nadnerczy jest niezbędne dla zdrowego radzenia sobie ze stresem, ale nadnercza współpracują również bezpośrednio z nerkami. Aldosteron, jeden z hormonów uwalnianych przez nadnercza, komunikuje się bezpośrednio z nerkami w celu regulacji pH krwi.

Poniżej znajduje się lista najlepszych ziół dla zdrowia nerek, która zawiera zioła dla ogólnego zdrowia dróg moczowych i optymalnej funkcji nadnerczy.

Zobacz również: Jakie zioła użyć na poprawę funkcjonowania wątroby?

Najlepsze zioła dla zdrowia nerek i funkcjonowania nadnerczy

Uva Ursi

Ten wiecznie zielony krzew, znany również jako Bearberry, Sandberry i pod innymi nazwami, jest od wieków wykorzystywany do wspierania zdrowia dróg moczowych. Był on stosowany w medycynie od II wieku. Rdzenni Amerykanie używali go jako lekarstwa na infekcje dróg moczowych. W rzeczywistości, do czasu odkrycia leków sulfowych i antybiotyków, uva ursi była powszechnym środkiem na infekcje związane z pęcherzem moczowym.

Zioła na nerki - Bearberry
Uva Ursi zwany Bearberry

Chociaż niedźwiedzie chętnie jedzą jagody (stąd nazwa Bearberry), tylko liście są wykorzystywane w suplementach. Uva Ursi zawiera arbutynę, która pomaga utrzymać zdrową równowagę mikrobiologiczną w układzie moczowym oraz alantoinę, która ma działanie łagodzące. Na koniec warto zauważyć, że Uva Ursi może być stosowana w celu wspierania zdrowia dróg moczowych, ale nie powinna być stosowana długotrwale lub przez kobiety w ciąży lub karmiące. W rzeczywistości zalecamy ograniczenie stosowania tego zioła do maksymalnie dwóch tygodni.

Usnea

Usnea jest porostem, który jest organizmem tworzonym przez grzyby i algi. Wygląda trochę jak mech hiszpański i rośnie szczególnie dobrze w wilgotnych, chłodnych lasach północno-zachodniego Pacyfiku. Usnea zawiera kwas usninowy, substancję chemiczną, która jest często stosowana jako składnik aktywny lub konserwant w kremach, proszkach, pastach do zębów, płynach do płukania ust i innych. Jako suplement ziołowy, porost ten jest używany do wspierania wydalania w nerkach i drogach moczowych. To wspiera zdrową odpowiedź immunologiczną w drogach oddechowych i błonach śluzowych, zdrową funkcję układu moczowego i utrzymuje zdrową równowagę mikrobiologiczną w układzie moczowym.

Zioła na nerki - Usnea
Usnea

Żurawina

Żurawina amerykańska (jeden z gatunków żurawiny) pochodzi z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Była powszechnym źródłem żywności dla rdzennych plemion amerykańskich i była również tradycyjnie używana jako środek oczyszczający krew wśród plemienia Irokezów, a to szczególne zastosowanie jest dobrze udokumentowane w całej wczesnej historii Ameryki. Żurawina jest prawdopodobnie najbardziej znaną rośliną dla zdrowia dróg moczowych, i to nie bez powodu. Jest ona bogata w przeciwutleniacze, szczególnie w związek zwany proantocyjanidynami, który jest również znany jako “PACs”. PAC są silnymi przeciwutleniaczami, a badania sugerują również, że PAC mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu bakterii w drogach moczowych i wspierać ogólny stan zdrowia układu moczowego. Ponadto żurawina jest bogata w witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy.

Zioła na nerki - Żurawina
Żurawina

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *