Lawenda – 8 potencjalnych korzyści

Dziś lawenda to coś więcej niż tylko pachnąca roślina. Jak się okazuje, zioło to jest również powszechnie wykorzystywane do celów leczniczych i terapeutycznych. Jeśli więc borykasz się z kilkoma własnymi problemami zdrowotnymi i nie chcesz ryzykować nieprzyjemnych skutków ubocznych, które towarzyszą wielu lekom dostępnym bez recepty i na receptę, oto potencjalne korzyści zdrowotne płynące ze stosowania lawendy.

Lawenda

Może pomóc poprawić sen

Bezsenność to dokuczliwy problem, który sprawia, że nie możesz zasnąć przez całą noc. Odstawienie kofeiny i więcej ruchu może pomóc w zasypianiu. Ale czasami te wysiłki i inne środki zaradcze nie działają. W rezultacie, kończy się dużym zmęczeniem w ciągu dnia.

Jeśli jesteś gotów spróbować wszystkiego, aby uzyskać spokojny sen, badanie opublikowane w marcu 2017 r. w British Association of Critical Nurses wykazało, że olejek eteryczny z lawendy jest skutecznym środkiem w poprawie jakości snu pacjentów oddziału intensywnej terapii, którzy mieli trudności z zasypianiem.

Więc jeśli próbowałeś innych środków na sen bezskutecznie, umieść kilka kropli eterycznego olejku lawendowego na poduszce przed pójściem spać dziś wieczorem. Nie należy go spożywać, ani żadnego innego olejku eterycznego, ponieważ może to spowodować szkody dla zdrowia.

Zobacz również: 6 ziół, które poprawią Twój sen

Może pomóc w leczeniu wyprysków na skórze

Olejki eteryczne są również doskonałe do stosowania w dermatologii, w tym olejek lawendowy. W rzeczywistości, jeśli masz trądzik, egzemę lub stan zapalny skóry, stosowanie olejku lawendowego na dotknięte obszary może odgrywać pozytywną rolę w leczeniu skaz i złagodzić stan zapalny, zgodnie z artykułem opublikowanym w maju 2017 r. w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Dla tych, którzy mają wrażliwą skórę, można rozcieńczyć olejek eteryczny w wodzie lub w odpowiednim oleju.

Aktywność antyoksydacyjna lawendy może również przyczynić się do gojenia się ran.

Pamiętaj, aby przed dodaniem lawendy do swojej pielęgnacji skóry skonsultować się z dermatologiem, aby upewnić się, że nie będzie ona wchodzić w interakcje z lekami, które aktualnie przyjmujesz.

Może stanowić naturalne remedium na ból

Niektórzy ludzie sięgają po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, gdy zmagają się z ostrym lub przewlekłym bólem. A w zależności od nasilenia bólu, możesz starać się o receptę od lekarza.

Zanim wybierzesz się na tradycyjną drogę, aby złagodzić ból, spróbuj aromaterapii z użyciem 2 procent olejku eterycznego z lawendy rozcieńczonego w wodzie. Jedno z badań wykazało, że lawenda jest skutecznym środkiem na ból pooperacyjny. Może ona działać jako środek przeciwbólowy, ponieważ olejek zawiera octan linalilu i linalool – składniki przeciwzapalne, które występują w wielu olejkach eterycznych.

Lawenda zawiera również polisacharydy. W innym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Phytotherapy Research stwierdzono, że rośliny zawierające te cząsteczki są “najsilniejsze w leczeniu chorób zapalnych”, co obejmuje artretyzm i reumatyzm (Jakie inne zioła na reumatyzm? 10 naturalnych substancji).

Tymczasem inne badania sugerują, że aromaterapia lawendowa może być stosowana podczas porodu w celu zmniejszenia intensywności bólu, choć nie czasu jego trwania.

Obniżenie ciśnienia krwi i tętna

Przewlekłe wysokie ciśnienie krwi nakłada dodatkowy stres na serce, zwiększając ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak udar i zawał serca. Ale małe badanie opublikowane w 2017 roku w Iranian Journal of Pharmaceutical Research wykazało, że gdy 40 osób wdychało olejek eteryczny z lawendy po operacji na otwartym sercu, obniżył on ciśnienie krwi i tętno, co sugeruje, że olejek miał pozytywny wpływ na ich parametry życiowe. Jednak autorzy zauważają, że potrzebne są dalsze badania nad tą możliwą korzyścią – a mianowicie randomizowana kontrolowana próba, złoty standard badań medycznych, z większą liczbą próbek.

Może złagodzić objawy astmy

Ze względu na przeciwzapalne działanie lawendy, może ona również poprawić stan astmy oskrzelowej. Badanie na myszach opublikowane w lipcu 2014 roku w czasopiśmie Life Sciences wykazało, że olejek eteryczny z lawendy miał pozytywny wpływ na zdrowie układu oddechowego, łagodząc zapalenie alergiczne i hiperplazję śluzu. Czy ten sam efekt byłby widoczny u ludzi, pozostaje niejasne.

Zmniejsza menopauzalne uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca są częstym objawem menopauzy, który dotyka wiele kobiet. Powodują one nagłe uczucie gorąca na całym ciele, mogą powodować zaczerwienienie twarzy i wywoływać pocenie się.

Ale aromaterapia lawendowa przez 20 minut dwa razy dziennie może pomóc zmniejszyć dolegliwości menopauzy i poprawić jakość życia, zgodnie z badaniem opublikowanym we wrześniu 2016 roku w Journal of Chinese Medical Association.

Pomaga zwalczać rozwój grzybów

Istnieje również szereg badań podkreślających potencjalną aktywność przeciwgrzybiczą lawendy. Badania sugerują, że eteryczny olejek lawendowy może być skuteczny w hamowaniu wzrostu niektórych rodzajów grzybów, takich jak C. albicans. Według wcześniejszych badań, olejek ten może również działać jako środek leczniczy w “leczeniu stopy atlety” i grzybicy, które również są wywoływane przez grzyby.

Potencjalnie wspomaga wzrost włosów

W jeszcze innym badaniu, olejek eteryczny z lawendy stosowany na grzbietach myszy raz dziennie, pięć razy w tygodniu, przez cztery tygodnie, spowodował wzrost liczby mieszków włosowych i pogrubienie warstwy skóry właściwej. To prowadzi naukowców do przekonania, że lawenda może być potencjalnie stosowana jako środek wspomagający wzrost włosów, choć potrzebne są dalsze badania.

Zobacz również artykuł: Jak uprawiać lawendę?

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *