Site icon Zioła – herbcio.pl

9 herbat ziołowych łagodzących zaparcia

Od wieków ludzie używali herbat ziołowych, aby złagodzić problemy trawienne. Niektóre herbaty mogą stymulować układ trawienny i pomóc złagodzić zaparcia. Zaparcia to sytuacja, w której ktoś ma mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu. Jednak niektórzy ludzie mogą czuć się niekomfortowo, jeśli nie mają wypróżnienia każdego dnia. Stolec może być twardy, suchy i trudny do wydalenia. W tym artykule, patrzymy na to, jak różne herbaty mogą pomóc utrzymać jelita w ruchu, a my omawiamy przyczyny i czynniki ryzyka korzystania z herbat ziołowych.

Czy herbata może pomóc w zaparciach?

Spożywanie niektórych herbat może pomóc w złagodzeniu zaparć. Niektóre herbaty mogą pomóc w zaparciach, bezpośrednio lub pośrednio. Picie ciepłych płynów to świetny sposób na dostarczenie większej ilości wody do organizmu, a pozostawanie nawodnionym jest potężną naturalną metodą łagodzenia zaparć. Dodatkowa woda w stolcu sprawia, że jest on bardziej miękki i pomaga mu przejść bardziej płynnie. W rzeczywistości, bycie odwodnionym jest częstą przyczyną zaparć. Ciepło herbaty może również stymulować układ trawienny i pomóc złagodzić objawy. Stres może odgrywać dodatkową rolę. Stres może powodować problemy z układem trawiennym. To może wyjaśniać, dlaczego tak wiele osób używa herbat ziołowych, aby się zrelaksować i złagodzić niepokój. Aby złagodzić stres.

Zobacz również artykuł: Herbaty ziołowe – 30 rodzajów

Dziewięć herbat ziołowych na zaparcia

Poniższe herbaty mogą mieć działanie przeczyszczające lub rozluźniające mięśnie, które pomagają złagodzić zaparcia i zachęcić do wypróżnień.

Senna

Senna jest jednym z najbardziej znanych i często stosowanych składników przeczyszczających w herbatach. Senna herbata jest wykonana z suszonych liści i strąków krzewu Senna alexandrina. Roślina senna zawiera związki zwane glikozydami, które stymulują układ trawienny. To może mieć efekty przeczyszczające. Wiele over-the-counter (OTC) tabletki przeczyszczające zawierają wyższe stężenia senna niż herbaty. Te tabletki mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu zaparć.

Herbata z mięty pieprzowej

Herbata z mięty pieprzowej jest popularnym naturalnym środkiem na problemy trawienne, a wiele leków OTC na problemy trawienne zawiera ekstrakt z mięty pieprzowej. Kojące działanie mentolu w mięcie pieprzowej może pomóc zrelaksować zdenerwowany żołądek podczas przesuwania stolca przez jelita. Picie filiżanki herbaty z mięty pieprzowej po każdym posiłku może przynieść korzyści osobom, które doświadczają zaparć i rozstroju żołądka.

Imbir

Kiedy zaparcia wynikają ze słabego trawienia, korzeń imbiru może pomóc. Wiele osób stosuje herbatę imbirową, aby uspokoić podrażnienia w układzie pokarmowym i poprawić trawienie. Herbata imbirowa może pomóc w trawieniu po obfitym posiłku. Picie 1 lub 2 filiżanek każdego dnia, po posiłkach, może pomóc organizmowi w przetwarzaniu żywności i wytwarzaniu wypróżnień.

Mniszek lekarski

Herbata z mniszka lekarskiego może pomóc w łagodnych objawach trawiennych, takich jak wzdęcia lub sporadyczne zaparcia. Mniszek lekarski może stymulować wątrobę do produkcji żółci, co może pośrednio pomóc w zaparciach. Herbata z mniszka lekarskiego może również działać jako środek moczopędny w organizmie, dodając więcej wody do układu pokarmowego i stolców. To może pomóc złagodzić łagodne zaparcia. Aby złagodzić proces trawienia, spróbuj wypić filiżankę herbaty z mniszka lekarskiego po posiłkach.

Czarna herbata, zielona herbata lub kawa

Picie herbat zawierających kofeinę może przyspieszyć wypróżnienia. Herbaty pobudzające i kawa mają również działanie przeczyszczające. Czarna herbata, zielona herbata i kawa naturalnie zawierają kofeinę, środek pobudzający, który przyspiesza wypróżnienia u wielu osób. Ludzie często piją te napoje rano, aby się obudzić i zachęcić do wypróżnienia. Kofeina może mieć negatywne skutki uboczne u osób, które są na nią wrażliwe.

Korzeń lukrecji

Herbata z korzenia lukrecji jest popularnym tonikiem na problemy trawienne. Korzeń lukrecji ma działanie przeciwzapalne i może wspomagać trawienie. Po zakończeniu posiłku wypicie filiżanki herbaty z korzenia lukrecji może uspokoić układ trawienny i zachęcić do wypróżnienia.

Korzeń prawoślazu (Marshmallow)

Korzeń prawoślazu może mieć podobne działanie uspokajające jak lukrecja, a jego właściwości przeczyszczające sprawiają, że jest częstym składnikiem herbat leczniczych. Może być najlepiej pić filiżankę tej herbaty pod koniec dnia.

Rumianek

Picie filiżanki herbaty rumiankowej po posiłku lub pod koniec dnia może pomóc uspokoić mięśnie jelit i przyspieszyć czas między posiłkiem a wypróżnieniem.

Pietruszka

Pietruszka jest zioło, które może pomóc w zaburzeniach trawienia. Herbata, która zawiera liście lub nasiona rośliny może pomóc złagodzić łagodne zaparcia. Tradycyjnie, ludzie żuli liście lub łodygi do rozwiązania problemów, takich jak nieświeży oddech i wzdęcia.

Ryzyko związane z herbatami ziołowymi

Choć wiele osób uważa, że herbaty ziołowe są łagodne i relaksujące, istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Czy herbatki ziołowe są bezpieczne dla dzieci?

Tylko dorośli powinni spożywać herbaty lub zioła przeczyszczające, ponieważ mogą one powodować różne rezultaty u dzieci. Zapytaj lekarza o najlepsze sposoby leczenia zaparć u dzieci. Niektóre leki przeczyszczające OTC są dostępne w dawkach dla młodszych osób.

Czy herbatki ziołowe są regulowane?

W większości krajów urzędy nie regulują produktów ziołowych, takich jak herbaty przeczyszczające. Z tego powodu, moc składników może się różnić w zależności od produktu. Ponadto, niektóre herbaty zawierają inne, niesprawdzone składniki.

Skutki uboczne herbat ziołowych

Niektóre składniki przeczyszczające w herbatach, takie jak senna, mogą powodować skutki uboczne i zwiększać ryzyko wystąpienia dodatkowych problemów, w tym biegunki. Składniki aktywne w herbatach mogą również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed podjęciem herbaty w celu złagodzenia zaparć, zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy składniki będą wchodzić w interakcje z jakimikolwiek obecnymi lekami.

Długotrwałe stosowanie

Herbaty ziołowe mogą pomóc w sporadycznych przypadkach zaparć, ale nie są one długoterminowym rozwiązaniem. Lekarz może zalecić leczenie, które jest skuteczne w dłuższej perspektywie. Przewlekłe zaparcia mogą sygnalizować chorobę, więc otrzymanie diagnozy jest ważne. Każdy, kto nie jest pewny co do ryzyka lub korzyści płynących z herbat lub innych produktów ziołowych powinien omówić je z pracownikiem służby zdrowia.

Exit mobile version