Zioła na obniżenie ciśnienia krwi: 10 sprawdzonych przepisów

Wysokie ciśnienie krwi definiuje się jako wystąpienie co najmniej jednego z poniższych objawów: skurczowe ciśnienie krwi (górna liczba) powyżej 130 mm Hg, rozkurczowe ciśnienie krwi (dolna liczba) powyżej 80 mm Hg, obydwie wartości skurczowe i rozkurczowe powyżej tych poziomów. Ciśnienie krwi można kontrolować za pomocą leków, takich jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i blokery kanału wapniowego.

Wiele zmian w diecie i stylu życia może również obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Badania wykazały, że niektóre zioła i przyprawy mogą obniżyć ciśnienie krwi, dlatego warto rozważyć dodanie ich do swojej diety. Przed zastosowaniem któregokolwiek z poniższych ziół należy skonsultować się z lekarzem. Poniżej przedstawiono 10 ziół, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Podsumowanie: Nadciśnienie tętnicze można kontrolować za pomocą leków, a także poprzez zmianę diety i stylu życia. Niektóre zioła i przyprawy mogą również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Bazylia

Bazylia (Ocimum basilicum) to aromatyczne zioło, które występuje w różnych postaciach. Jest popularna w medycynie alternatywnej, ponieważ jest bogata w różne związki o silnym działaniu. Słodka bazylia zawiera dużo eugenolu. Badania łączą ten roślinny antyoksydant z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym z obniżeniem ciśnienia krwi. Badania sugerują, że eugenol może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, działając jako naturalny bloker kanałów wapniowych. Blokery kanałów wapniowych zapobiegają przemieszczaniu się wapnia do serca i komórek tętnic, umożliwiając rozluźnienie naczyń krwionośnych.

Badania na zwierzętach wykazały, że wyciągi ze słodkiej bazylii pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i rozrzedzić krew, co z kolei pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jednak naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy bazylia pomaga obniżyć ciśnienie krwi u ludzi.

Czytaj więcej na temat bazylii w artykule: Bazylia: Korzyści zdrowotne

Bazylia na obniżenie ciśnienia krwi

Pietruszka

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) jest popularnym ziołem w kuchni amerykańskiej, europejskiej i bliskowschodniej. Pietruszka zawiera wiele związków, takich jak witamina C i karotenoidy, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Kilka badań wykazało, że przeciwutleniacze z grupy karotenoidów obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu LDL, czynnika ryzyka chorób serca.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że pietruszka obniża zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi, działając jak bloker kanału wapniowego – rodzaj leku, który pomaga rozluźnić i rozszerzyć naczynia krwionośne. Jednak badania na temat pietruszki i ciśnienia krwi u ludzi są ograniczone. Potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, aby lepiej zrozumieć jej działanie.

Pietruszka na obniżenie ciśnienia krwi

Nasiona selera

Nasiona selera (Apium graveolens) to uniwersalna przyprawa, która jest bogata w różne składniki odżywcze, takie jak żelazo, magnez, mangan, wapń i błonnik. Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że nasiona selera mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. W jednym z badań na szczurach sprawdzano wpływ ekstraktu z nasion selera na ciśnienie krwi.

Badanie wykazało, że ekstrakt z nasion selera obniżył ciśnienie krwi u szczurów z istniejącym wcześniej wysokim ciśnieniem krwi – ale nie u szczurów, które miały normalne ciśnienie krwi. Naukowcy sugerują, że związki zawarte w wyciągu z nasion selera mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez działanie jako naturalny bloker kanałów wapniowych.

Ponadto, nasiona selera są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który został powiązany z obniżeniem ciśnienia krwi. Mimo to, istnieje tylko kilka badań dotyczących nasion selera i ciśnienia krwi. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań na ludziach w tej dziedzinie.

Chiński koci pazur

Ludzie od dawna stosują chiński koci pazur w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia różnych dolegliwości, w tym wysokiego ciśnienia krwi. Jego nazwa naukowa to Uncaria rhynchophylla, a nazywa się go także Gou-Teng lub Chotoko. Nie należy go jednak mylić z kocim pazurem (Uncaria tomentosa). Pomimo podobnej nazwy i wyglądu, roślina ta ma inne pochodzenie i inne właściwości chemiczne.

Chiński koci pazur zawiera kilka związków, takich jak hirsutyna i rinchofilina. Badania na zwierzętach wykazały, że mogą one obniżać ciśnienie krwi, działając jako naturalne blokery kanału wapniowego. Ponadto związki te mogą stymulować naczynia krwionośne do produkcji tlenku azotu, który jest związkiem chemicznym pomagającym w rozkurczaniu i rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

Badania na zwierzętach potwierdzają te efekty, wykazując, że przyjmowanie wyciągu z chińskiego pazura lub jego związków obniża ciśnienie krwi i wspomaga przepływ krwi. Badania na ludziach są jednak nadal ograniczone w tym zakresie. Chiński koci pazur można kupić w wybranych sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie.

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri)

Bacopa monnieri to zioło rosnące na bagnistych terenach w Azji Południowej. Praktycy medycyny ajurwedyjskiej stosują ją w leczeniu różnych dolegliwości, w tym niepokoju, problemów z pamięcią i wysokiego ciśnienia krwi. W badaniach na zwierzętach Bacopa monnieri pomagała obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi, stymulując naczynia krwionośne do uwalniania tlenku azotu.

W 12-tygodniowym badaniu na 54 zdrowych dorosłych osobach sprawdzano wpływ Bacopa monnieri na pamięć, lęk, depresję i ciśnienie krwi. Zioło poprawiło większość aspektów psychicznych, ale nie wpłynęło na ciśnienie krwi. Chociaż wyniki badań na zwierzętach są obiecujące, wpływ Bacopa monnieri na ciśnienie krwi u ludzi jest nadal niejasny. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań nad działaniem tego zioła. Bacopę monnieri można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie. Jest ona dostępna w kilku postaciach, w tym w proszku i kapsułkach.

Czosnek

Czosnek jest bogaty w wiele związków, które mogą korzystnie wpływać na serce. W szczególności czosnek zawiera związki siarki, takie jak allicyna, które mogą zwiększać przepływ krwi i rozkurczać naczynia krwionośne. Łącznie czynniki te mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Przegląd 12 badań z udziałem ponad 550 osób z wysokim ciśnieniem krwi wykazał, że przyjmowanie czosnku obniżyło skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi średnio o 8,3 mm Hg i 5,5 mm Hg, odpowiednio. Obniżenie to było podobne do działania leków na ciśnienie krwi.

24-tygodniowe badanie z udziałem 30 osób wykazało, że 600 – 1500 mg ekstraktu z czosnku było tak samo skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi jak lek Atenolol.

Czosnek na obniżenie ciśnienia krwi

Tymianek

Tymianek jest aromatycznym ziołem zawierającym wiele zdrowych związków chemicznych. Jednym z nich jest kwas rosmarynowy. Badania powiązały go z wieloma korzyściami, takimi jak zmniejszenie stanu zapalnego i poziomu cukru we krwi, a także zwiększenie przepływu krwi. Badania na zwierzętach wykazały, że przyjmowanie kwasu rozmarynowego pomaga znacząco obniżyć skurczowe ciśnienie krwi poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę (ACE).

W innych badaniach na zwierzętach wykazano, że przyjmowanie wyciągu z tymianku obniża czynniki ryzyka chorób serca, takie jak cholesterol całkowity, cholesterol LDL (zły), trójglicerydy i ciśnienie krwi.

Badania nad tymiankiem i ciśnieniem krwi u ludzi są ograniczone. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby zbadać te efekty u ludzi.

Tymianek na obniżenie ciśnienia krwi

Cynamon

Efekt ten był silniejszy, gdy osoby przyjmowały cynamon konsekwentnie przez 12 tygodni. Ponadto w przeglądzie 3 badań z udziałem 139 osób z cukrzycą typu 2 przeanalizowano skutki przyjmowania cynamonu. Osoby, które przyjmowały 500-2 400 mg cynamonu dziennie przez 12 tygodni, doświadczyły obniżenia skurczowego ciśnienia krwi średnio o 5,39 mm Hg, a rozkurczowego o 2,6 mm Hg.

Cynamon można łatwo włączyć do posiłków. Inną opcją są suplementy zawierające skoncentrowany cynamon.

Więcej o cynamonie w artykule: Cynamon – 6 właściwości zdrowotnych

Cynamon na obniżenie ciśnienia krwi

Imbir

Imbir jest niezwykle wszechstronny i stanowi podstawę w medycynie alternatywnej. Ludzie stosują go od wieków w celu poprawy wielu aspektów zdrowia serca, w tym krążenia, poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

Zarówno badania na ludziach, jak i na zwierzętach wykazały, że przyjmowanie imbiru obniża ciśnienie krwi na kilka sposobów. Działa on jako naturalny bloker kanału wapniowego i naturalny inhibitor ACE. Blokery kanału wapniowego i inhibitory ACE są rodzajami leków na ciśnienie krwi.Badanie przeprowadzone na ponad 4000 osób wykazało, że osoby, które spożywały najwięcej imbiru – 2-4 gramy dziennie – miały najniższe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi.

Imbir jest pyszny i łatwo go włączyć do diety podczas posiłków. Można też kupić w Internecie suplementy imbiru. Są one bardziej skoncentrowane.

Czytaj więcej na temat imbiru w artykule: Imbir – 9 naukowo udowodnionych korzyści

Imbir na obniżenie ciśnienia krwi

Kardamon

Kardamon to pyszna przyprawa o lekko słodkim, intensywnym smaku. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. 12-tygodniowe badanie przeprowadzone na 20 dorosłych osobach, u których niedawno zdiagnozowano nadciśnienie, wykazało, że przyjmowanie 3 gramów sproszkowanego kardamonu dziennie znacznie obniżyło ciśnienie krwi, obniżając je do poziomu zbliżonego do normalnego.

Badania na probówkach i zwierzętach sugerują, że kardamon może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, działając jako naturalny bloker kanałów wapniowych i środek moczopędny. Środek moczopędny to związek, który pomaga usunąć nagromadzoną wodę poprzez oddawanie moczu. Choć wyniki te są obiecujące, badania w tej dziedzinie są wciąż dość nowe. Dlatego naukowcy muszą przeprowadzić dodatkowe badania, aby dokładniej zbadać działanie kardamonu u ludzi.

Kardamon można łatwo włączyć do gotowania lub pieczenia. Alternatywą jest przyjmowanie suplementu lub wyciągu z kardamonu pod nadzorem lekarza.

Czytaj więcej o kardamonie w artykule: Kardamon: 5 korzyści zdrowotnych

Kardamon na obniżenie ciśnienia krwi

Wnioski na temat obniżenia ciśnienia krwi za pomocą ziół

Wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszym, możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka chorób serca. Dotyka prawie połowę dorosłych Amerykanów. Najlepszym sposobem radzenia sobie z wysokim ciśnieniem krwi jest połączenie odpowiednich leków, zdrowej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych i prowadzenia zdrowego stylu życia.

Istnieje kilka obiecujących ziół i przypraw, które można włączyć do swojej diety i które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Należą do nich między innymi bazylia, pietruszka, nasiona selera, chiński koci pazur, Bacopa monnieri, czosnek, tymianek, cynamon, imbir i kardamon.

Należy pamiętać, że wiele ziół i przypraw może wchodzić w interakcje z powszechnie stosowanymi lekami rozrzedzającymi krew, a wiele ekstraktów i suplementów omówionych powyżej nie posiada wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa. Z tego powodu zawsze konsultuj się z lekarzem w sprawie ziół i przypraw, które zamierzasz włączyć do swojej diety, i nigdy nie odstawiaj leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *