Zioła moczopędne – 6 herbat wspomagających układ moczowy

W tym artykule przedstawiamy zioła moczopędne z których można przygotować pyszne herbaty. Wszystkie herbaty są do pewnego stopnia moczopędne, ponieważ zwiększają pobór wody, a w konsekwencji produkcję moczu. Istnieją jednak rośliny, które wydają się mieć silniejsze działanie moczopędne. Herbaty te stymulują organizm do pozbycia się zatrzymanych płynów i w ten sposób pomagają złagodzić obrzęki.

Herbaty moczopędne są również świetnym naturalnym rozwiązaniem na zakończenie leczenia infekcji dróg moczowych, ponieważ pomagają w eliminacji moczu, co z kolei pomaga oczyścić drogi moczowe. Jednak najlepiej jest pić herbaty tylko pod nadzorem lekarza, który nadzoruje leczenie. Ma to na celu zagwarantowanie, że nie spożywa się ziół, które zakłócają działanie stosowanych leków, takich jak antybiotyki.

Czytaj również: 30 rodzajów herbat ziołowych

Herbata z pietruszki

Herbata z pietruszki jest jednym z najbardziej popularnych domowych środków pomagających pozbyć się retencji wody i rzeczywiście badania nad moczopędnym działaniem pietruszki na zwierzętach pokazują, że pietruszka może zwiększyć ilość produkowanego moczu.

Ponadto, pietruszka zawiera flawonoidy, które są związkami zdolnymi do wiązania się z receptorami adenozyny A1, zgodnie z innym badaniem. Zmniejsza to działanie tej substancji i zwiększa produkcję moczu.

Zioła moczopędne - pietruszka

Sposób przygotowania

Umyć i posiekać pietruszkę. Dodać pietruszkę do filiżanki z wrzącą wodą i pozostawić na pięć do dziesięciu minut. Na koniec odcedź wodę, pozwól jej ostygnąć, a następnie pij herbatę kilka razy dziennie.

Najlepiej, aby herbata pietruszkowa nie była spożywana przez kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub inne rodzaje leków moczopędnych.

Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski to kolejny popularny ziołowy do zwiększenia produkcji moczu i pozbycia się retencji wody. Ta roślina działa jako naturalny diuretyk, ponieważ jest bogata w potas, który jest rodzajem minerału, który działa w nerkach i zwiększa produkcję moczu.

Zioła moczopędne - Mniszek lekarski

Jak przygotować

Wlać wrzącą wodę do filiżanki, a następnie dodać mniszek lekarski i pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Odcedź korzenie i liście, a następnie pij napar dwa do trzech razy dziennie.

Roślina ta nie powinna być stosowana, jeśli jesteś w ciąży lub jeśli masz problemy zdrowotne z drogami żółciowymi lub masz niedrożność jelit.

Herbata z skrzypu

Herbata ze skrzypu to kolejny naturalny diuretyk, który jest używany dużo w tradycyjnej medycynie i chociaż nie ma zbyt wielu najnowszych badań na temat tej rośliny, przegląd wykonany w 2017 roku stwierdza, że działanie moczopędne skrzypu można porównać do hydrochlorotiazydu, który jest diuretykiem produkowanym w laboratorium.

Zioła moczopędne - Skrzyp

Jak przygotować

Umieścić skrzyp w filiżance z wrzącą wodą i pozostawić na 5 do 10 minut. Następnie odcedź i pozwól naparowi ostygnąć. Pij tę herbatę trzy razy dziennie.

Chociaż nie jest do końca ustalone, czy skrzyp zwiększa wydalanie minerałów z moczem, zalecamy spożywanie tej herbaty ziołowej tylko przez 7 kolejnych dni, aby zapobiec zaburzeniom równowagi mineralnej. Herbata nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Herbata z hibiskusa

Herbata z hibiskusa wydaje się znacznie zwiększać ilość produkowanego moczu i według badań przeprowadzonych na myszach ma podobne działanie do niektórych syntetycznych diuretyków produkowanych w laboratorium, takich jak furosemid i hydrochlorotiazyd.

Ponadto, w innym badaniu, również na myszach, stwierdzono, że kompozycja antocyjanów, flawonoidów i kwasu chlorogenowego hibiskusa wydaje się regulować aktywność aldosteronu, hormonu, który kontroluje produkcję moczu.

Zioła moczopędne -  Hibiskus

Jak przygotować

Włożyć hibiskus do gorącej wody i odstawić na 10 minut z zaciśniętą pokrywką. Następnie przecedzić napar i pić go przez cały dzień.

Mimo że jest całkiem bezpieczny, hibiskusa należy unikać w czasie ciąży i karmienia piersią.

Herbata z kopru włoskiego

Koper włoski jest tradycyjną rośliną stosowaną w leczeniu problemów z pęcherzem i wysokim ciśnieniem krwi. Dzieje się tak, ponieważ ma działanie moczopędne, co prowadzi do zwiększonej produkcji moczu i wydalania nadmiaru płynów w organizmie.

Zioła moczopędne - Nasiona kopru włoskiego

Sposób przygotowania

Dodaj nasiona do filiżanki wrzącej wody i pozostaw na pięć do dziesięciu minut. Następnie odcedzić nasiona. Pić od trzech do kilku filiżanek tej herbaty dziennie.

Roślina ta jest całkiem bezpieczna i może być stosowana u dorosłych i dzieci. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zalecamy przyjmowanie tej herbaty tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ brakuje badań dotyczących jej bezpieczeństwa dla kobiet w takich sytuacjach.

Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w kofeinę, która jest substancją mającą naturalne właściwości moczopędne. Nawet jeśli tylko jedna filiżanka herbaty nie zawiera niezbędnej do tego ilości kofeiny, wypijanie trzech filiżanek dziennie może zwiększyć produkcję moczu i pomóc wyeliminować nadmiar płynów w organizmie.

Zioła moczopędne - ZIelona herbata

Jak przygotować

Umieścić liście zielonej herbaty w filiżance, zalać wodą i parzyć przez trzy do pięciu minut. Następnie przecedzić herbatę i pozostawić do ostygnięcia. Pij trzy filiżanki tej herbaty w ciągu dnia. Im dłużej herbata się parzy, tym większa ilość kofeiny. Należy jednak pamiętać o tym, że przy dłuższym zaparzaniu herbata będzie miała gorzki smak. Dlatego zalecamy parzenie przez trzy minuty, a następnie próbowanie co trzydzieści sekund, aż herbata osiągnie odpowiedni dla nas smak.

Ponieważ zielona herbata zawiera kofeinę, nie powinna być spożywana przez dzieci. Ponadto, osoby mające problemy z zasypianiem powinny unikać jej spożywania, szczególnie wieczorem i w nocy.

Środki ostrożności przy przyjmowaniu herbat moczopędnych

Przyjmowanie jakichkolwiek herbat moczopędnych powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza lub pracownika służby zdrowia, który zna się na stosowaniu roślin leczniczych.

Najlepiej, aby herbatki moczopędne nie były przyjmowane przez osoby, które już zażywają syntetyczne leki moczopędne, takie jak furosemid, hydrochlorotiazyd lub spironolakton. Herbaty te powinny być również unikane przez pacjentów, którzy mają problemy z nerkami, choroby serca lub niskie ciśnienie krwi.

Również w przypadku herbat moczopędnych, ważne jest, aby unikać przyjmowania ich przez ponad 7 dni z rzędu, zwłaszcza jeśli nie jesteś pod nadzorem pracownika służby zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z tych herbat mogą zwiększyć eliminację ważnych minerałów z moczem, co może powodować zaburzenia równowagi w organizmie.

Zobacz również artykuł: Zioła wspomagające prace nerek

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *