Naturalne zioła przeczyszczające

Jakie można znaleźć zioła przeczyszczające? W tym artykule postara się nieco poruszyć ten temat, gdyż okrężnica jest o wiele ważniejsza dla zdrowia niż wielu ludzi zdaje sobie sprawę. Na początek, wiemy teraz, że duża część układu odpornościowego znajduje się w przewodzie pokarmowym. Ma to sens, ponieważ jedną z najłatwiejszych dróg dla infekcji jest przedostanie się do organizmu przez błony śluzowe przewodu pokarmowego lub płuc. To dlatego Henry Bieler, lekarz, który w swojej praktyce leczniczej wykorzystywał przede wszystkim odżywianie, nazwał błony jelitowe pierwszą linią obrony immunologicznej.

Podstawowym zadaniem okrężnicy jest recykling wody używanej w procesie trawienia. Wchłania płyny i minerały tworząc odpady stałe, które organizm usuwa. Jest to również główny dom przyjaznych bakterii, znanych jako mikrobiom, które odgrywają kluczową rolę w naszym zdrowiu. Są one nie tylko częścią naszej obrony immunologicznej, ale także pomagają w syntezie i wchłanianiu witamin takich jak B1, B2, B6, B12, kwas foliowy i biotyna. Synteza B12 przez probiotyki jest szczególnie ważna dla wegan, którzy w inny sposób nie otrzymują tej witaminy w swojej diecie.

Jeśli chodzi o zachowanie regularności, woda i błonnik to dwie podstawowe rzeczy, których potrzebujemy dla zdrowej okrężnicy. Jednym z powodów, dla których ludzie mają problem z wypróżnianiem jest to, że są po prostu odwodnieni. Ciało potrzebuje wody tak bardzo, że wchłania ją z materiału znajdującego się w jelitach, a proces ten może przekształcić ten materiał w stwardniałą masę, która nie zawsze jest łatwa do usunięcia. Jeśli musisz się wysilać, kiedy idziesz i mijasz małe stwardniałe kulki, prawdopodobnie jesteś odwodniony.

Błonnik odgrywa tu ważną rolę, ponieważ pomaga zatrzymać wodę w stolcu, dzięki czemu jest on miękki. Karmi on również przyjazne bakterie, co pomaga utrzymać zdrowy mikrobiom. Tak więc, jeśli chcesz poprawić swoją regularność, upewnij się, że masz dużo błonnika i wody. Jeśli stosujesz dietę bogatą w świeże, surowe owoce i warzywa, to nie jest to problem. Jeśli tak nie jest, spróbuj przyjmować błonnik ziołowy i pić więcej wody.

Zioła bogate w błonnik są czasami nazywane środkami przeczyszczającymi lub środkami wypełniającymi, ponieważ zawarte w nich śluzowate, rozpuszczalne w wodzie włókna wchłaniają wodę i pęcznieją, tworząc śliską, żelopodobną substancję. Większość ludzi myśli o błonniku jako o jedzeniu objętościowym, co jest prawdą w przypadku grubych włókien, takich jak otręby pszenne, ale zioła zawierające śluzy powinny być naprawdę traktowane jako “gładkie jedzenie” zamiast jedzenia objętościowego ze względu na ich śliską, mulistą konsystencję.

Zioła śluzowate

Zioła śluzowate są świetne do pomocy przy smarowaniu przewódu pokarmowego, aby zapewnić poruszanie się prawidłowo posiłków w przewodzie. Sekretem przyjmowania tych śluzowatych ziół jest dodanie ich do płynu, a następnie wypicie ich szybko, zanim zamienią się w oślizgły żel, który musisz jeść łyżką, bo jest nie do wypicia.

Jednym z najlepszych śluzowatych ziół dla jelita grubego jest psyllium. Psyllium pochodzi z nasion gatunku platanu, który pochodzi z Indii. Możesz wziąć nasiona lub łupiny nasienne. Nasiona są łagodniejszym środkiem wypełniającym, łupiny są o wiele bardziej śluzowate i wypełniające. Psyllium jest całkiem bez smaku, więc wolę mieszać je w soku.

Wolę też nie przyjmować go samodzielnie. Moją ulubioną formułą jest mieszanie równych części łusek psyllium ze świeżo zmielonymi nasionami lnu. Tłuste i nawilżające nasiona lnu dodatkowo wspomagają proces “natłuszczania” ruchu, zwłaszcza jeśli masz tendencję do suchej konsystencji. Robię to w małych partiach i przechowuję mieszankę w lodówce, aby len nie zjełczał.

Dla ludzi z bardziej wrażliwym przewodem pokarmowym, użyj nasion psyllium, prawoślazu i/lub śliskiego wiązu zamiast łusek psyllium. Możesz również zastąpić nasiona chia nasionami lnu. Ja również mieszam równe części psyllium, lnu i triphala. Triphala to mieszanka trzech owoców z medycyny ajurwedyjskiej, która działa jak tonik dla jelit i ma delikatne działanie przeczyszczające dzięki niewielkiej ilości glikozydów antrachinonowych.

Zioła przeczyszczające  - nasiona lnu
Nasiona lnu

Niezależnie od tego, na jaką mieszankę się zdecydujesz, polecam zacząć od małej ilości i zwiekszać dawki. Zacznij od pół łyżeczki zmieszanej w 100 – 200g wody lub soku. Pij mieszankę szybko, jak sugerowano powyżej.

Przy przyjmowaniu błonnika polecam sok jabłkowy lub winogronowy. Generalnie ułatwia on picie. Soki cytrusowe, takie jak pomarańczowy czy grejpfrutowy, nie są zalecane. Możesz również dodać niewielką ilość do porannego smoothie, jeśli chcesz.

Stopniowo zwiększaj ilość błonnika, dodając go do 200-250g płynu, a następnie popijając kolejnymi 200g wody.

Przyjmując błonnik, pamiętaj, aby w ciągu dnia pić dużo wody, herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym lub innych płynów, dzięki czemu będziesz dobrze nawodniony. Bez wody, błonnik nie pomoże w poruszaniu się.

Glikozydy antrachinonowe

Jeśli okaże się, że sprawy nie idą tak łatwo, można również wziąć zioła zawierające glikozydy antrachinonowe. Te antrachinony znajdują się w ziołach takich jak rokitnik, cascara sagrada, rabarbar turecki, aloes przylądkowy (zielona część liścia aloesu, nie żel) i senna. Bardzo małe ilości antrachinonów znajdują się również w triphala.

Antrachinony to żółto-brązowe barwniki, które bakterie jelitowe metabolizują do antranoli. Te z kolei hamują wchłanianie wody, sodu i chlorków w jelicie grubym, co pomaga nawodnić stolec. Powodują one również miejscową stymulację prostaglandyn, które zwiększają siłę i tempo perystaltyki. Tak więc, w małych ilościach, glikozydy antrachinon działają jako toniki do okrężnicy. W większych dawkach działają one jako środki przeczyszczające.

To trwa około ośmiu godzin dla tych ziół, aby podjąć działanie, co oznacza, że idealny czas, aby wziąć je jest tuż przed snem. Pomaga to zapewnić normalny ruch po przebudzeniu następnego ranka. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, meridian jelita grubego jest najbardziej aktywny od 5 do 7 rano, dlatego też wiele osób wypróżnia się z samego rana. Dlatego właśnie pora snu jest idealną porą na zażywanie tych ziół.

Alternatywą jest zażywanie ich rano, przed śniadaniem, wraz z błonnikiem i wodą. W zależności od tego, o której godzinie się obudzisz, powinno to spowodować wypróżnienie późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.

Żadna z roślin zawierających antrachinony nie jest szczególnie smaczna. W rzeczywistości, są one dość gorzkie. Tak więc większość z nich jest przyjmowana w formie kapsułek. Jedna lub dwie kapsułki rokitnika, cascary i/lub rabarbaru tureckiego są wystarczające dla większości ludzi.

Senna jest wyjątkiem. Zwykle przyjmuje się ją w postaci herbaty. Należy użyć łyżeczki senny na filiżankę wody i zaparzyć. Sugerowana ilość na dzień to około jedna filiżanka.

Jeśli musisz przyjmować te zioła w formie płynnej, polecam zamaskować ich smak ziołami takimi jak korzeń lukrecji, anyż i/lub koper włoski. Będziesz musiał poeksperymentować z ich ilością. Innym powodem mieszania anyżu i/lub kopru włoskiego jest to, że mogą one powodować skurcze jelit u niektórych osób, które mogą być zwalczane przez anyż, koper włoski, kocimiętkę, lobelię i inne zioła, które mają relaksujący wpływ na przewód pokarmowy.

Istnieje również kilka ważnych przeciwwskazań, o których należy wspomnieć przy stosowaniu tych ziół. Antranole produkowane przez bakterie jelitowe są wchłaniane do krwiobiegu i mogą przedostawać się do mleka matki karmiącej. Z tego powodu nie powinny być stosowane w okresie karmienia piersią. Większość zielarzy zaleca również unikanie ich w czasie ciąży. Ponadto, ponieważ zaburzają one wchłanianie wody i elektrolitów (sodu i chloru), nie należy ich przyjmować przez dłuższy czas, zazwyczaj nie dłużej niż tydzień lub dwa.

Jeszcze jedna uwaga. Antrachinony są barwnikami, więc barwią okrężnicę, jeśli używasz ich regularnie. Chociaż nie ma dowodów na to, że szkodzi to okrężnicy, budzi to obawy lekarzy wykonujących kolonoskopie.

Woda, sól, witamina C i magnez

Po pierwsze, środki przeczyszczające mają tendencję do pozbywania się elektrolitów mineralnych. Więc, niech osoba spróbuje wypić 6-8 szklanek wody każdego dnia i towarzyszyć każdej szklance wody z małą szczyptą naturalnej soli, takiej jak himalajska różowa sól lub hawajska czerwona sól alaea. To może pomóc w nawodnieniu jelita grubego i przywrócić jego normalną pracę.

Po drugie, zarówno witamina C jak i magnez mają tolerancję jelitową. To znaczy, jeśli osoba bierze wystarczającą ilość jednego z nich, zazwyczaj zaczyna dostawać luźny stolec. Witamina C jest często tolerowana w dawkach tak dużych jak 10 do 20 gramów dziennie. Magnez jest często tolerowany w dawkach ponad 1000 miligramów dziennie. Przy wprowadzaniu nowych witamin zawsze najlepiej jest zacząć od małych ilości i stopniowo zwiększać je z tygodnia na tydzień.

Zobacz również: Zioła na biegunkę – naturalne środki przeciwbiegunkowe

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *