Zioła dla sportowców

Zioła dla sportowców? Kiedy zastanowimy się, jak wiele nasz organizm i systemy fizjologiczne są w stanie wytrzymać nawet podczas umiarkowanego spaceru po mieście (koordynacja, rozciąganie ścięgien, buforowanie uderzeń, zmiany poziomu cukru we krwi i wiele innych), to zadziwiające, że istoty ludzkie radzą sobie tak dobrze, kiedy są zaangażowane w aktywność fizyczną!

Dobre odżywianie przed i po treningu jest kluczowe, ponieważ wysokiej jakości paliwa dostarczają naszym ciałom o wiele więcej niż tylko energii, ale poza dobrym odżywianiem, wsparcie ziołowe może dotyczyć trzech kluczowych obszarów, które są ważne dla sportowców i każdego, kto jest nawet umiarkowanie aktywny: wspieranie zdrowej krwi i tkanki łącznej, zwiększanie wytrzymałości i wytrzymałości oraz wspieranie zdrowej odpowiedzi na stany zapalne, które pojawiają się po ćwiczeniach i wysiłku. Zwykle zioła są stosowane wewnętrznie w dwóch pierwszych obszarach, a wsparcie zewnętrzne i wewnętrzne może odgrywać rolę we wspieraniu zdrowej odpowiedzi na stan zapalny.

W wielu dyscyplinach sportowych (nawet podczas chodzenia) najbardziej obciążone są stawy, więzadła, które je otaczają, oraz ścięgna, które łączą mięśnie z kośćmi i stawami. Same mięśnie również mogą korzystać ze wsparcia, aby utrzymać lub nawet wzmocnić zdrowe napięcie.

Stretching i słuchanie swojego ciała są kluczowe. Poza tym, istnieje kilka kluczowych strategii, w których zioła mogą pomóc. Należy pamiętać, że ważna jest rozmowa z lekarzem na temat przyjmowania tych ziół wraz z lekami rozrzedzającymi krew lub innymi lekami, które możesz przyjmować.

Po pierwsze, ważne jest, aby zbudować i utrzymać “mocną krew” (termin często używany w tradycyjnych ziołowych systemach energetycznych). W rzeczywistości oznacza to, że krew powinna mieć zdrową zdolność przenoszenia tlenu i normalną ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny, tak aby tkanka mięśniowa otrzymywała cały tlen potrzebny do zdrowej aktywności aerobowej. Dodatkowo, “mocna krew” zazwyczaj zawiera w sobie tradycyjną ideę “czystej krwi”, nieco tajemniczą koncepcję zielarską, która zazwyczaj oznacza, że w krwiobiegu znajduje się normalny poziom reaktywnych “wolnych rodników”. Normalna regeneracja po wyczerpujących ćwiczeniach obejmuje zdrową reakcję na stan zapalny i związaną z nim reaktywną chemię – i tu zwracamy się do ziół, które pomagają wspierać napięcie mięśni i wspomagają dobrą wytrzymałość.

“Zdrowa krew”

Zioła dla sportowców > “Zdrowa krew” > Astragalus

Astragalus (Astragalus membrananceus) jest znany w tradycyjnym chińskim ziołolecznictwie jako “budulec krwi”. Wspomaga również funkcje odpornościowe, co często jest ważne dla sportowców. Można dusić kilka łyżek stołowych korzenia z warzywami i/lub kośćmi podczas przygotowywania wywaru na zupę lub przyjmować około 500-1,000mg dwa razy dziennie w postaci kapsułek lub ekstraktu.

Zioła dla sportowców > “Zdrowa krew” > Kurkumina

Kurkumina z kurkumy (Curcuma longa) ma wiele korzystnych funkcji w organizmie, ale dla sportowców jedną z najważniejszych jest zdolność do wspierania zdrowej odpowiedzi na stan zapalny, który pojawia się po ćwiczeniach i wysiłku. Zielarze uważają, że kurkuma ma szczególne powinowactwo do wątroby, a połączenie wsparcia dla tego ważnego organu detoksykacji oraz wspierania odpowiedzi organizmu na powysiłkowe stany zapalne sprawia, że jest to dobry wybór do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza podczas bardziej intensywnych faz treningu. W tym celu stosujemy zazwyczaj około 500mg kurkuminy lub 3000 do 4000mg całego, zmielonego korzenia kurkumy dwa razy dziennie. W obu przypadkach należy przyjmować preparaty z kurkumy z odrobiną czarnego pieprzu i w środku posiłku.

Zioła dla sportowców > “Zdrowa krew” > Olej rybny i kwasy tłuszczowe omega-3

Olej rybny i inne źródła kwasów tłuszczowych omega-3 (np. z zieleniny liściastej lub nasion lnu) to kolejna klasa składników odżywczych niezbędnych do wspierania zdrowej odpowiedzi na stan zapalny związany z ćwiczeniami lub ciężkim wysiłkiem. Sugerujemy 2 g dziennie dla podtrzymania kondycji i do 4-6 g dziennie podczas szczytowego, intensywnego treningu.

Wspomaganie krążenia

“Zdrowa krew” i zdrowa odpowiedź na stan zapalny związany z ćwiczeniami są kluczowe, ale poza tym musimy również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego krążenia. To znowu dotyczy mięśni, ale jeszcze ważniejsze jest dla ścięgien i więzadeł, gdzie krążenie jest kluczowe dla każdego z nas, nawet na poziomie podstawowym.

Zioła dla sportowców > Wspomaganie krążenia > Gotu Kola

Gotu Kola (Centella asiatica) jest lubiącą wodę rośliną okrywową, która rośnie całkiem dobrze jako roślina jednoroczna na całym świecie. Jest tonikiem dla tkanki łącznej i wspomaga normalne krążenie i dotlenienie wszystkich organów ciała. Dzienna dawka to pięć do dziesięciu świeżych liści, lub mniej więcej tyle kropli płynnego ekstraktu (nalewki). 3 kapsułki dziennie są w porządku, jeśli nie można znaleźć nic innego.

Zioła dla sportowców> Wspomaganie krążenia > Dan shen

Dan shen (Salvia miltiorrhiza) jest korzeniem, o głębokim czerwonym kolorze, który jest używany w medycynie chińskiej do “poruszania krwi” – tradycyjny opis energetyczny dla roślin, które wspierają normalne krążenie. Zazwyczaj sugerujemy płynny ekstrakt, w dawkach od 1 ml do 5 ml, przyjmowany raz lub dwa razy dziennie.

Zioła dla sportowców > Wspomaganie krążenia > Jagody głogu, borówki

Jagody głogu, borówki i inne kolorowe owoce jagodowe są fantastycznym źródłem bioflawonoidów, które wspomagają dobre krążenie, wspierają zdrową reakcję na stany zapalne po wysiłku, a także wspomagają serce i naczynia włosowate, aby mogły nadal pracować tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Dąż do ¼ do ½ filiżanki dziennie mieszanych owoców jagodowych, świeżych lub (jeszcze lepiej) mrożonych. Dozwolone są również przetwory z dżemów.

Zioła dla sportowców > Wspomaganie krążenia > Kofeina

Kofeina powinna być stosowana z ostrożnością. Podczas gdy trochę wydaje się zwiększyć wydajność nieco, może również ograniczyć krążenie do serca i mięśni, gdy nadmiernie spożywane, co prowadzi do przedwczesnego zmęczenia. 1-2 filiżanki kawy są w porządku. Inne źródła (jak czarna herbata, zielona herbata, mate lub guayusa) mają mniej kofeiny i o wiele więcej wspierających krążenie fitoskładników, zbyt.

Wydajność: zioła, które zwiększają wytrzymałość i wspomagają zdrową regenerację

Większość sportowców, poza treningiem, interesuje się sposobami wspierania organizmu podczas pokonywania kolejnych dystansów, zwiększania prędkości, intensywności lub wszystkich powyższych czynników. Zazwyczaj dochodzi się do granicy, w której zdolność fizjologii do zwiększania wytrzymałości trafia na plateau, a kontynuowanie wysiłku może prowadzić do wypalenia, kontuzji lub obu. Zioła “adaptogenne” może pomóc wspierać sportowców, jak naciskać, że limit, pozwalając sportowców, aby spróbować więcej wysiłku, poprawy i wydajności. Oto trzy doskonałe adaptogeny, które pomogą nam odbić się po ciężkim treningu i poprawić wyniki w krótkim okresie.

Zioła dla sportowców > Wydajność > Rhodiola

Rhodiola (Rhodiolarosea) to korzeń arktycznej rośliny tradycyjnie używanej do wspierania stresu i przeciwdziałania zmęczeniu. Ćwiczenie jest prawdopodobnie “najczystszym” ucieleśnieniem fizycznego stresu dla systemu, a Rhodiola może pomóc zarówno w perspektywie krótkoterminowej (np. przed wyścigiem), jak i długoterminowej, przesuwając próg zmęczenia i przygotowując nas do następnego treningu poprzez wspieranie dobrej regeneracji. Wypróbuj płynny ekstrakt, stosując około ½ łyżeczki raz lub dwa razy dziennie podczas treningu lub ½ do 1 łyżeczki przed wymagającym treningiem lub wyścigiem.*.

Zioła dla sportowców > Wydajność > Eleuthero

Eleuthero (Eleutherococcus senticosus, dawniej znany jako żeń-szeń syberyjski) to klasyczny tonik dla sportowców. Po raz pierwszy został przebadany w Rosji w celu zwiększenia wytrzymałości żołnierzy i kosmonautów, ale szybko znalazł zastosowanie w programach sportowych. 2-3 g korzenia spożywa się codziennie w kapsułkach lub gotuje na wolnym ogniu przez 10 minut i przecedza na herbatę.

Zioła dla sportowców > Wydajność > Cordyceps

Cordyceps (Cordyceps sinensis, C. militaris) jest grzybem, a nie ziołem, i istnieją pewne sprzeczne badania wykazujące, że może on promować wydajność ćwiczeń i wytrzymałość, gdy jest przyjmowany regularnie, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania zdrowia sercowo-naczyniowego i systemu aerobowego. Zazwyczaj spożywa się od 500 do 1000 mg dziennie.*.

Wspieranie tego, co dzieje się po wysiłku: wspieranie zdrowej reakcji na zapalenie związane z wysiłkiem fizycznym i integralności tkanek po wysiłku.

Zioła stosowane miejscowo

W pracy z osobami aktywnymi wydaje się, że problemy, które wciąż powracają, koncentrują się wokół stanu zapalnego, który pojawia się po wysiłku, objawiając się w mięśniach i tkance łącznej. Omówione powyżej strategie są oczywiście ważne, podobnie jak uzgodniony program odpoczynku i fizykoterapii w celu rehabilitacji urazu. Poza tym, mamy wiele wspaniałych ziół do stosowania zarówno miejscowo jak i wewnętrznie, które są świetną opcją.

Zioła dla sportowców > Zioła stosowane miejscowo > Arnika

Arnika jest stosowana miejscowo jako olejek lub żel oraz wewnętrznie jako lek homeopatyczny (zazwyczaj w dawce 30C). Wspomaga ona proces powrotu do zdrowia. Arnika może być łączona z kasztanowcem i te dwa zioła tworzą dobrą synergię (patrz poniżej).

Zioła dla sportowców > Zioła stosowane miejscowo > Imbir

Imbir jest doskonałym środkiem do okładów po wysiłku fizycznym lub na określone obszary wokół stawów lub ścięgien po wysiłku. Zaparz mocną herbatę, parując 1 łyżeczkę proszku w filiżance gorącej wody przez 5 minut, a następnie nasącz nią ściereczkę i stosuj miejscowo raz lub dwa razy dziennie.

Zioła dla sportowców > Zioła stosowane miejscowo > Kasztanowiec

Kasztanowiec jest środkiem często stosowanym wewnętrznie w celu wspierania zdrowia żył, ale może pomóc w regeneracji po wysiłku i ma zastosowanie w całym organizmie. W Europie jest on również stosowany miejscowo z tych samych powodów. Płynny ekstrakt jest doskonałym sposobem na wykorzystanie tej rośliny na oba sposoby: 45 kropli dwa razy dziennie wewnętrznie, i wcierać bezpośrednio na dotknięty obszar miejscowo dwa razy dziennie.

Uwaga: często wiele z tych ziół są stosowane w tym samym czasie, w zależności od sytuacji pod ręką. Na przykład, można zastosować płynną formułę kombinowaną z głogu, Gotu Kola i kasztanowca. Dodatkowo, jednoczesne stosowanie wewnętrznych i zewnętrznych ziół wraz z fizykoterapią, która wzmacnia mięśnie i tkanki łączne wokół kontuzjowanego obszaru przynosi najlepsze rezultaty.

Sprawdź ofertę ziół dla sportowców na amazon.pl >>

6 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *