Korzyści zdrowotne eukaliptusa: co warto wiedzieć
Drzewa eukaliptusowe, które pierwotnie pochodziły z Australii, są obecnie uprawiane na całym świecie i wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ich lecznicza moc pochodzi z olejku eukaliptusowego, który jest wytwarzany z owalnych liści tego drzewa. Liście są suszone, miażdżone i destylowane w celu uzyskania olejku eterycznego.
Spis treści
Gdzie można znaleźć drzewa eukaliptusowe?
Eukaliptus jest rośliną pochodzącą z Australii i Tasmanii, gdzie można znaleźć ponad 300 gatunków eukaliptusów. Ze względu na szybkość wzrostu uprawia się go w wielu regionach świata dla pozyskiwania drewna, masy papierowej i olejków eterycznych. Jest powszechnie stosowany jako drzewo ogrodowe.
Zastosowania eukaliptusa
Stosuje się go przede wszystkim do oczyszczania terenów podmokłych, aby usunąć z nich wilgoć, a w konsekwencji wyeliminować szkodniki, zwłaszcza komary, i przenoszone przez nie choroby. W wielu rejonach Azji, Ameryki Południowej i południowej Europy eukaliptus był bardzo pomocny w zwalczaniu malarii.
Z drugiej strony, ta zdolność do pochłaniania wody sprawia, że eukaliptus jest gatunkiem bardzo agresywnym dla środowiska, ponieważ przekształca ekosystemy, wysuszając glebę, na której został posadzony.
Opis botaniczny eukaliptusa
Wieloletnie drzewo z rodziny mirtowatych o wysokości od 40 do 65 m. Wzniesione pnie z niebieskoszarą korą. Dorosłe liście naprzemianległe, lancetowate, do 30 cm długości, ogonkowe, z bardzo silną żyłką środkową, ciemnozielone, błyszczące, o twardej fakturze. Młode liście ogonkowe, nie obejmujące łodygi, szarozielone, naprzeciwległe.
Kwiaty: pojedyncze lub po 3 w baldachogronach, z licznymi, bardzo wydatnymi pręcikami, bez płatków. Owoce zdrewniała kapsułka o długości do 2,5 cm, zawierająca do 4 komórek, w których znajduje się duża liczba nasion.
Właściwości lecznicze eukaliptusa
Właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne
Stwierdzono, że stosowanie olejku eterycznego na hodowlach mikroorganizmów tak ważnych jak Staphylococci, Candida, Mycobacterium tuberculosis, wirus wścieklizny, zapobiega rozwojowi zarazków lub je usuwa. Przeprowadzono eksperymenty, w których stwierdzono, że emanacje olejku eukaliptusowego są w stanie usunąć do 70% gronkowców obecnych w zamkniętym pomieszczeniu.
W rzeczywistości olejek ten jest używany w niektórych biednych krajach jako środek do dezynfekcji powietrza. Głównym składnikiem, który nadaje mu takie właściwości, jest cineol, znany również jako eukaliptol, który jest jednocześnie najobficiej występującym składnikiem olejku eterycznego i nadaje mu właściwości antyseptyczne.
Zobacz również: Zioła przeciwgrzybiczne – 6 propozycji
Eukaliptus na drogi oddechowe
Wprowadzenie eukaliptusa jako rośliny leczniczej do zachodniego ziołolecznictwa nastąpiło stosunkowo niedawno. Zaczęto go stosować od XVIII wieku, dlatego, jako że jest drzewem pochodzącym z innych szerokości geograficznych, jego właściwości poznano, gdy zaczęto go uprawiać na innych obszarach, z dala od jego naturalnego środowiska.
Od tego czasu aż do dziś eukaliptus jest uważany za jedną z najlepszych roślin do leczenia chorób układu oddechowego. Połknięte produkty eukaliptusowe są wydalane przez drogi oddechowe, a rozpuszczone w nich substancje wykazują właściwości lecznicze.
Eukaliptus jest skutecznym środkiem w leczeniu przeziębienia, grypy, astmy i innych problemów z oddychaniem.
Zobacz również: Zioła na astmę – 4 propozycję
Eukaliptus na obniżenie poziomu cukru we krwi
Eukaliptus ma właściwości hipoglikemiczne, to znaczy obniża poziom cukru we krwi. Może być przydatny w leczeniu cukrzycy, pomagając osobie chorej na cukrzycę kontrolować poziom cukru we krwi lub zapobiegać wystąpieniu tej choroby. Roślina ta zawiera składnik zwany daukosterolem, który wraz z kwercetyną i kwasem ursolowym odpowiada za tę właściwość.
Zobacz również: Zioła na obniżenie cukru we krwi
Eukaliptus do dezynfekcji ran, owrzodzeń i innych chorób skóry
Antyseptyczne właściwości eukaliptusa mogą być stosowane zewnętrznie w leczeniu schorzeń skóry. Nie możemy zapominać, że dzięki bogactwu kwasu galusowego, eukaliptus posiada właściwości ściągające, które są przydatne w leczeniu problemów skórnych. Wśród jego licznych zastosowań można wymienić następujące:
Podobne efekty do tych, jakie wywołuje olejek eteryczny, można uzyskać, stosując kilka zmiażdżonych liści tej rośliny w postaci okładu na zmienioną chorobowo skórę. Stosując olejki eteryczne, nie należy zapominać o rozcieńczeniu ich wodą, alkoholem lub innym olejem roślinnym, np. oliwkowym lub migdałowym. Stosowanie olejku eukaliptusowego w czystej postaci na skórę może ją uszkodzić.
Eukaliptus w leczeniu bólów stawów i mięśni
Właściwości przeciwzapalne eukaliptusa można wykorzystać do użytku zewnętrznego w leczeniu bólu spowodowanego chorobami reumatycznymi i mięśniowymi. Głównymi składnikami o właściwościach przeciwreumatycznych są eukaliptol, tymol i kwas gentyzynowy.
Zobacz również: Zioła na bóle stawów – 9 propozycji
Środki ostrożności i zagrożenia związane z eukaliptusem
Stosowanie preparatów z eukaliptusem, nawet w zalecanych dawkach, może u niektórych osób powodować działania niepożądane, objawiające się biegunką, nudnościami lub wymiotami.
Zewnętrznie, stosowanie tej rośliny może powodować reakcje alergiczne w postaci zapalenia skóry. Właściwe jest rozpoczęcie leczenia od małych dawek, aby zaobserwować indywidualne reakcje, zarówno w przypadku stosowania miejscowego, wewnętrznego, jak i w postaci oparów.
Stosując olejki eteryczne, nie należy zapominać o rozcieńczeniu ich wodą, alkoholem lub innym olejem roślinnym, np. oliwkowym lub migdałowym. Stosowanie olejku eukaliptusowego w czystej postaci na skórę może ją uszkodzić.