Jakie zioła na ból “brzucha”? 3 propozycje ziół na problem z żołądkiem

Wiele osób zastanawia się jakie zioła na ból “brzucha”? Coraz więcej herbat ziołowych i naturalnych środków zapychających półki sklepów ze zdrową żywnością, trudno jest zdecydować, które z nich naprawdę pomogą. Istnieje wiele ziół, które mogą wpływać na układ pokarmowy. Na szczęście nie trzeba wykupować całego sklepu, aby uzyskać ulgę. Mięta pieprzowa, rumianek i imbir to trzy zioła najczęściej stosowane do łagodzenia objawów brzusznych. “Są uniwersalne i stanowią dobre miejsce na początek”.

Zioła na bóle żołądka: Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa może zrobić o wiele więcej po kolacji niż tylko odświeżyć oddech. Olejek eteryczny tego zioła zawiera mentol, substancję lotną, która ma bezpośredni wpływ przeciwskurczowy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Ponadto przyjemny zapach herbaty z mięty pieprzowej może pomóc ukoić nerwy. Zdolność do uspokajania skurczonych mięśni żołądka i jelit sprawia, że jest ona doskonałym środkiem leczniczym, jak twierdzą zielarze, w przypadku objawów niestrawności, takich jak zgaga, gazy, ból brzucha i uczucie “zjadłem za dużo”. To również sprawia, że mięta pieprzowa jest popularną alternatywną metodą leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS), zaburzenia jelitowego, które powoduje bóle brzucha, wzdęcia i nieregularne wypróżnienia u około 5 milionów Amerykanów, w większości kobiet.

Zioła na ból brzucha - Mięta

Nauka zaczyna popierać niektóre z twierdzeń o mięcie. Badanie opublikowane w Journal of Gastroenterology w 1997 r. wykazało, że u pacjentów z IBS przyjmujących kapsułki z olejem z mięty pieprzowej w celu złagodzenia objawów o około 40% bardziej zmniejszyły się bóle brzucha i o 50% bardziej zmniejszyły się wzdęcia niż u pacjentów otrzymujących placebo.

Mięta pieprzowa w postaci herbaty, jako zioło karminizujące (łagodzące gazy), od dawna jest stosowana jako domowy środek na wzdęcia. Niemieckie badania z 1996 r. potwierdzają słuszność tego zastosowania, stwierdzając, że pacjenci z przewlekłą niestrawnością nie spowodowaną chorobą wrzodową, którzy byli leczeni preparatem ziołowym zawierającym olejek z mięty pieprzowej w połączeniu z olejkiem kminkowym (gorzkim ziołem, które również uważa się za środek łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe), odczuwali o połowę mniejszy ból brzucha spowodowany gazami niż osoby, którym podawano placebo.

Nawet w przypadku braku objawów brzusznych, niektórzy zielarze zalecają regularne spożywanie herbaty z mięty pieprzowej, twierdząc, że pozwala ona całemu układowi pokarmowemu funkcjonować bardziej płynnie. Ale, pomimo entuzjastycznych doniesień, wielu lekarzy twierdzi, że mięta pieprzowa może obniżać ciśnienie zwieracza przełyku, powodując u niektórych osób większą zgagę.

Zobacz również: Jakie stosować zioła przy odchudzaniu?

Zioła na bóle żołądka: Rumianek

Rumianek, uważany za jedno z najbezpieczniejszych ziół leczniczych, jest często zalecany jako łagodne leczenie powszechnych problemów żołądkowo-jelitowych. W Niemczech, gdzie ziołolecznictwo od dawna uważane jest za konwencjonalne, tradycja uważa rumianek za tak użyteczny, że nazwano go alles zutraut, czyli “zdolny do wszystkiego”. Rzeczywiście, w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych jest to w pewnym sensie super-ziołko. Rumianek ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i karminowe, dzięki czemu może oddziaływać na układ trawienny na wiele leczniczych sposobów. Łagodzi wzdęcia i zgagę poprzez delikatne uspokojenie i ukojenie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jego naturalne właściwości uspokajające mogą również zrelaksować całe ciało, co może pomóc, jeśli dyskomfort trawienny jest spowodowany stresem lub zmartwieniami.

Zioła na ból brzucha - Rumianek

Zastrzeżenie: Podczas gdy niektóre badania wykazały, że rumianek jest skuteczny w łagodzeniu biegunki u małych dzieci ostrzegamy przed samodzielnym leczeniem biegunki środkami ziołowymi (dla dzieci lub dorosłych), dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem specjalistą. Organizm może próbować pozbyć się toksyny lub szkodliwej substancji i nie chcesz przerywać tego procesu.

Chociaż rumianek jest powszechnie stosowany i chwalony jako bezpieczny środek naturalny, może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na ambrozję, astry i chryzantemy.

Zioła na bóle żołądka: Imbir

Imbir, podobnie jak mięta pieprzowa i rumianek, jest środkiem karminowym i może być stosowany w leczeniu gazów oraz towarzyszących im wzdęć i bólu. W medycynie botanicznej jest uważany za zioło rozgrzewające, które powoduje, że wnętrze ciała wytwarza więcej ciepła. Zielarze twierdzą, że może to pomóc uregulować spowolnione trawienie. Niektórzy uważają to dodatkowe ciepło za niekomfortowe i mogą zamiast tego preferować herbaty z mięty pieprzowej lub rumianku.

Zioła na ból brzucha - Imbir

Jednak tym, co wyróżnia imbir wśród ziół, jest jego skuteczność w leczeniu nudności i wymiotów. Zielarze wiedzą, że imbir działa zarówno na nudności, jak i na wymioty, co czyni go doskonałym środkiem zapobiegającym chorobie lokomocyjnej. I w przeciwieństwie do swoich odpowiedników farmakologicznych, imbir nie powoduje senności. Być może właśnie dlatego jest ulubionym składnikiem apteczki niejednego marynarza.

Herbaty ziołowe na ból żołądka

Herbaty to najlepszy sposób na przyjmowanie ziołowych środków żołądkowo-jelitowych. Ciepły płyn jest łatwy do strawienia i umożliwia bezpośredni kontakt leku ze ściankami żołądka i jelit. Zioła w formie tabletek mogą być ciężkostrawne, a większość nalewek zawiera alkohol, co powoduje, że są one wchłaniane w dużej mierze w jamie ustnej. Jedyny wyjątek: Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą stosować herbatę z mięty pieprzowej lub rumianku, a także mogą przyjmować miętę pieprzową w postaci kapsułek. Dzięki kapsułce mięta utrzymuje swoją moc aż do momentu dotarcia do jelit, gdzie uspokaja skurcze charakterystyczne dla IBS.

Szukaj ziół aromatycznych: Czy czujesz zapach mięty pieprzowej lub imbiru przez torebkę herbaty? Jeśli nie, zioło prawdopodobnie nie ma już swojej “mocy”. Należy szukać herbaty, na której pudełku znajduje się data zbioru; aromatyczne zioła powinny mieć mniej niż rok.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *