Jakie zioła na uspokojenie?

Jakie zioła ma uspokojenie? Osoby cierpiące na stany lękowe czasami rozważają środki ziołowe jako alternatywę dla leków na receptę. Może to wynikać z faktu, że niektóre leki, na przykład beta-blokery lub benzodiazepiny, mogą mieć niepożądane skutki uboczne. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zmniejszeniem lub odstawieniem leków na receptę lub rozpoczęciem stosowania suplementu ziołowego. Niektóre zioła mogą powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z innymi lekami.Tutaj opisujemy 9 ziół i suplementów, które mogą pomóc w łagodzeniu lęku.

Ashwagandha

Ashwagandha może pomóc obniżyć poziom stresu. Ashwagandha lub Withania somnifera należy do grupy ziół zwanych “adaptogenami”. Adaptogeny wpływają na systemy i hormony w organizmie, które regulują reakcję na stres u danej osoby. Ashwagandha ma długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie indyjskiej, czyli ajurwedyjskiej. W niewielkim badaniu klinicznym z 2019 roku badano skuteczność ashwagandhy w leczeniu stresu i niepokoju. W 8-tygodniowym badaniu wzięło udział 58 uczestników z postrzeganym stresem. Każdy uczestnik losowo otrzymał jeden z trzech zabiegów: Ekstrakt z ashwagandhy w dawkach albo 250 miligramów (mg) dziennie lub 600 mg dziennie, albo placebo. Uczestnicy, którzy brali ashwagandha wykazały mniej hormonu stresu kortyzolu niż tych w grupie placebo. Doświadczyli również poprawy jakości snu.Uczestnicy, którzy zażywali 600 mg ashwagandhy zgłaszali znacznie obniżony poziom stresu. Jednak uczestnicy, którzy przyjęli niższą dawkę ashwagandhy, nie zgłosili zmniejszenia stresu. W innym badaniu z 2019 roku, 60 uczestników z łagodnym niepokojem otrzymało 250 mg ashwagandhy lub placebo przez 60 dni. Osoby przyjmujące zioło wykazały znaczące zmniejszenie niektórych środków lęku, ale nie innych. Ludzie mogą przyjmować ashwagandhę w postaci tabletek lub w postaci płynnej nalewki.

Rumianek

Rumianek jest kwitnącym ziołem podobnym w wyglądzie do stokrotki. Istnieją dwa rodzaje rumianku, które ludzie mogą wykorzystać leczniczo: Rumianek rzymski i Rumianek niemiecki. Niektórzy ludzie używają rumianku w następujących formach, aby pomóc złagodzić stres i niepokój:teaextracttabletskin creamA 2016 badanie kliniczne zbadał skuteczność i bezpieczeństwo rumianku jako długoterminowego leczenia uogólnionego zaburzenia lękowego (GAD).All 93 uczestników otrzymał 1500 mg rumianku dziennie przez 12 tygodni. Niektórzy z nich kontynuowali przyjmowanie rumianku przez następne 26 tygodni, podczas gdy pozostali przeszli na placebo. Naukowcy zaobserwowali, że ci uczestnicy, którzy kontynuowali przyjmowanie rumianku, nie byli mniej narażeni na nawrót objawów GAD niż ci, którzy przeszli na placebo. Jednak, gdy nawrót wystąpił, objawy były mniej nasilone.Niektórzy ludzie mogą doświadczyć reakcji alergicznych na rumianek, zwłaszcza jeśli doświadczają reakcji na następujące rośliny:ambrozjachrysanthemumsmarigoldsdaisiesChamomile może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym rozcieńczalnik krwi warfaryna, i anty-jection narkotyków cyklosporyna. Każdy, kto przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien skonsultować się z lekarzem przed spożyciem herbaty rumianku lub suplementów.

Waleriana

Waleriana lub Valeriana officinalis to roślina pochodząca z Europy i Azji. Od wielu wieków ludzie stosują jej korzeń w leczeniu problemów ze snem, niepokoju i depresji. Korzeń waleriany jest dostępny w następujących postaciach: nalewka teatralna. Do tej pory przeprowadzono tylko kilka wysokiej jakości badań nad działaniem waleriany. National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) stwierdza, że nie ma wystarczających dowodów, aby określić, czy waleriana może złagodzić lęk lub depresję. Badania sugerują, że waleriana jest ogólnie bezpieczna. Jednak NCCIH zauważa, że nie ma informacji na temat długoterminowego stosowania lub bezpieczeństwa waleriany w następujących grupach:kobiety w ciąży matki karmiące dzieci poniżej 3 roku życiaLudzie powinni być również świadomi, że waleriana może mieć działanie indukujące sen. Przyjmowanie zioła z alkoholem lub środkami uspokajającymi spotęguje ten efekt i może być niebezpieczne.

Lawenda

Lawenda jest kwitnącą rośliną należącą do rodziny miętowej. Wiele osób używa lawendy, aby pomóc uspokoić nerwy i złagodzić niepokój. Ludzie mogą używać lawendy w następujący sposób: parzenie herbaty z liści, używanie olejku w aromaterapi, i mieszanie olejku eterycznego z olejem bazowym do masażu, dodawanie olejku lub kwiatów do kąpieli. Olejek eteryczny z lawendy (LEO) zawiera substancje chemiczne zwane terpenami. Artykuł przeglądowy z 2017 roku sugeruje, że dwa z tych terpenów o nazwie linalool i octan linalilu mogą mieć uspokajający wpływ na receptory chemiczne w mózgu. Przegląd sugeruje, że LEO może być skutecznym krótkoterminowym leczeniem zaburzeń lękowych. Brakuje jednak badań dotyczących długoterminowych skutków LEO.

Galphimia glauca

Galphimia glauca to gatunek rośliny pochodzący z Meksyku. Ludzie tradycyjnie stosowali ją jako środek uspokajający w celu zmniejszenia lęku. W badaniu klinicznym z 2012 r. zbadano skuteczność G. glauca w leczeniu GAD. Uczestnicy otrzymywali albo G. glauca albo lek przeciwlękowy na receptę lorazepam przez 12 tygodni. Naukowcy kontynuowali monitorowanie uczestników przez kolejne 3 tygodnie, aby sprawdzić, czy nie wystąpią u nich objawy odstawienia leku. Wyniki wykazały, że uczestnicy, którzy otrzymywali dzienną dawkę 0,175 mg G. glauca wykazali większą redukcję objawów GAD w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali lorazepam. Oba zabiegi były bezpieczne.Według przeglądu z 2018 roku, dowody na G. glauca jako leczenie lęku są obiecujące. Jednak firmy medyczne nie wykorzystały jego potencjału ze względu na brak dostępnego materiału roślinnego.

Passionflower

Passionflower lub Passiflora to rodzina roślin z około 550 różnymi gatunkami. Niektóre badania pokazują, że konkretny gatunek, P. incarnata, może być skuteczny w leczeniu niepokoju, nerwowości i lęku.Według starszego przeglądu 2010 uzupełniających metod leczenia, niektóre dowody sugerują, że efekty przeciwlękowe P. incarnata są porównywalne do tych z benzodiazepin. Benzodiazepiny są klasą leków, które lekarze mogą przepisać w leczeniu lęku. Ludzie mogą przyjmować P. incarnata w formie tabletek lub jako płynną nalewkę.

Kava kava

Kava kava, lub po prostu kava, jest krzewem, który pochodzi z wysp Oceanu Spokojnego. Jego nazwa naukowa brzmi Piper methysticum. Na Wyspach Pacyfiku ludzie używają kava kava w napoju ceremonialnym, który ma łagodzić stres i zmieniać nastrój. W badaniu kontrolowanym placebo z 2013 r. zbadano skuteczność kava w leczeniu GAD. W 6-tygodniowym badaniu wzięło udział 75 uczestników. Każda osoba otrzymała jeden z trzech rodzajów leczenia: Ekstrakt z kavy w dawkach 120 mg lub 240 mg dziennie, albo placebo.Uczestnicy przyjmujący kavę wykazali znaczące zmniejszenie lęku w porównaniu z tymi, którzy otrzymali placebo, co sugeruje, że kava może być umiarkowanie skutecznym krótkoterminowym leczeniem GAD.Badanie wykazało również, że kava jest bezpieczna.W 2002 roku Food and Drug Administration (FDA) doradziła, że przyjmowanie suplementów zawierających kavę może spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od tego czasu wskazują, że związek między kava i toksyczności wątroby jest niejasne, mówiąc, że naukowcy muszą ponownie ocenić dane. Ludzie mogą kupić kava jako suplement online lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa

Wiele ziół może wchodzić w interakcje z lekami dostępnymi bez recepty (OTC) i na receptę.Niektóre z nich mogą zwiększać lub zmniejszać działanie niektórych leków, potencjalnie powodując poważne skutki zdrowotne. Osoby przyjmujące wszelkiego rodzaju leki powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów ziołowych. Powinny one również mieć świadomość, że ziołowe leki mogą zacząć działać dłużej niż leki na receptę.Jeśli dana osoba potrzebuje więcej porad na temat produktu ziołowego, powinna skonsultować się z wykwalifikowanym zielarzem na temat marki, siły i ilości. FDA nie monitoruje ziołowych środków leczniczych, więc istnieją potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa ziół, które mają błędne oznakowanie lub są zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Podsumowanie

Ludzie stosują zioła od tysięcy lat w leczeniu wielu schorzeń. Badania naukowe wskazują, że niektóre zioła mogą pomóc w łagodzeniu objawów lęku. Podobnie jak w przypadku leków na receptę, niektóre produkty ziołowe mogą powodować skutki uboczne. Produkty ziołowe mogą również trwać dłużej, aby rozpocząć pracę. Ludzie muszą wziąć pod uwagę te czynniki przy rozważaniu plusów i minusów danego leczenia. Między niektórymi ziołami i lekami może dochodzić do poważnych interakcji. Osoba, która przyjmuje jakiekolwiek leki, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania produktów ziołowych.

Zobacz również: Zioła dla sportowców

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *