Dziurawiec: Korzyści i zagrożenia

Niektóre badania pokazują, że dziurawiec może pomóc w leczeniu depresji i innych stanów chorobowych, ale eksperci ostrzegają, że istnieją pewne minusy tego ziołowego suplementu. Dziurawiec jest naturalny. Jest to suplement ziołowy, który nie wymaga recepty i można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością.

Brzmi dobrze, ale to niekoniecznie czyni go nieszkodliwym, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2015 roku w czasopiśmie Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology. Naukowcy z University of Adelaide porównali zdarzenia niepożądane dziurawca i leku przeciwdepresyjnego fluoksetyny (Prozac).

Zespół wykorzystał informacje ze zgłoszeń lekarzy do australijskiej narodowej agencji ds. bezpieczeństwa leków. W latach 2000-2013 odnotowano 84 zgłoszenia działań niepożądanych dla dziurawca. Ponieważ zgłaszanie zdarzeń niepożądanych jest dobrowolne, badacze powiedzieli, że jest prawdopodobne, że zdarzenia niepożądane są niedostatecznie zgłaszane.

Działania niepożądane tych dwóch substancji są podobne. Obejmują one wymioty, zawroty głowy, niepokój, ataki paniki, agresję i amnezję. Istnieją również poważne obawy dotyczące interakcji leków.

Dziurawiec
Kwiat dziurawca

Korzyści płynące z przyjmowania dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną kwitnącą. Kwiaty są wykorzystywane do produkcji płynnych ekstraktów, pigułek i herbat. Popularna terapia ziołowa jest często stosowana w celu złagodzenia objawów depresji.

Czytaj również: Zioła na depresję i uspokojenie

Ludzie używają dziurawca od wieków. Przegląd systematyczny Cochrane stwierdził, że dziurawiec może być skuteczny w leczeniu dużej depresji. Przegląd 35 badań z 2016 roku stwierdził, że dziurawiec zmniejszył objawy łagodnej do umiarkowanej depresji bardziej niż placebo i podobnie do leków przeciwdepresyjnych na receptę.

Analiza 27 badań z 2017 roku ustaliła, że dziurawiec miał podobny wpływ na łagodną do umiarkowanej depresji jak leki przeciwdepresyjne. Badacze ci zauważyli również, że mniej osób przestało przyjmować dziurawiec, w porównaniu z antydepresantami.

Inne badanie wskazało, że dziurawiec może być skuteczny w leczeniu ran, siniaków, oparzeń i owrzodzeń. Jednak Food and Drug Administration (FDA) nie zatwierdziła tej substancji do leczenia depresji lub jakiegokolwiek innego stanu medycznego. FDA, w rzeczywistości, klasyfikuje dziurawiec jako suplement diety, a nie lek. Dlatego agencja nie testuje go pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.

Jeremy Wolf, licencjonowany lekarz naturopata, wyjaśnił, że dziurawiec tworzy wiele działań w organizmie. “Jest to silny środek przeciwdepresyjny i może podnieść nastrój u osób z łagodną do umiarkowanej depresji”.

Zauważa, że dziurawiec nie jest zalecany dla osób z ciężką depresją. Wolf powiedział, że dziurawiec ma również silną aktywność przeciwwirusową (zobacz również: 6 ziół przeciwwirusowych), która może również promować gojenie i naprawę ran. Ostrzegł, że zioło nie jest szybko działającym lekarstwem. Może to potrwać tygodnie lub miesiące, zanim zauważysz jakikolwiek efekt.

Dawkowanie dziurawca

Blair Green Thielemier, doktor medycyny, powiedział Healthline w 2015 roku, że dawkowanie różni się ze względu na sposób przygotowania i przyjmowania. A normalny zakres dawki byłoby wszędzie od 300 do 1200 mg dziennie.

Zwykle przyjmuje się go w dawkach podzielonych (300 mg trzy razy dziennie lub 600 mg dwa razy dziennie). Wpływ dziurawca na organizm nie jest w pełni zrozumiały. Szereg aktywnych składników suplementu, w tym hiperycyna, hiperforyna i adhyperforyna, mogą być odpowiedzialne za jego korzyści lecznicze. Składniki te wydają się zwiększać poziom chemicznych przekażników w mózgu, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina. Te następnie działają w taki sposób, aby podnieść i regulować nastrój.

Wady dziurawca

FDA przepisy dotyczące suplementów diety nie są takie same jak te dotyczące produktów leczniczych. Chyba że jest nowy składnik diety, firma nie musi dostarczyć urzędnikom FDA dowodów, na których opiera się w celu uzasadnienia bezpieczeństwa lub skuteczności przed lub po wprowadzeniu na rynek swoich produktów.

“Naturalne” nie oznacza, że nie może powodować szkody. Główne obawy to cytochrom 450. Wyjaśniła, że ścieżka ta składa się z enzymów, których nasz organizm używa do usuwania leków i połkniętych chemikaliów z krwiobiegu.

Enzymy te są odpowiedzialne za rozkładanie wszystkiego, od kieliszka wina, który możesz wypić do obiadu, do codziennej witaminy, którą bierzesz, aby utrzymać mocne kości.

Inne substancje mogą wpływać na te enzymy. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś, że sok grejpfrutowy może kolidować z twoimi lekami, to wiesz o tym procesie, który nazywamy indukcją enzymatyczną.

Dziurawiec, podobnie jak sok grejpfrutowy, pobudza organizm do wytwarzania większej ilości tych enzymów w celu szybszego usunięcia substancji chemicznej z krwiobiegu. To może pozbawić inne leki ich mocy.

Zioło może działać podobnie do fluoksetyny. Jeśli hamuje wychwyt zwrotny serotoniny, to wyjaśniałoby podobne skutki uboczne. W połączeniu z SSRI [selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny] i MAO [monoaminooksydazy] inhibitorów, może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi i może wywołać to, co jest znane jako zespół serotoninowy. Obejmuje to dezorientację, gorączkę, pobudzenie, szybkie bicie serca, dreszcze, pocenie się, biegunkę i skurcze mięśni.

Według National Center for Complementary and Integrative Health, oprócz leków przeciwdepresyjnych, dziurawiec wchodzi w interakcje z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwpadaczkowymi i lekami przeciwzakrzepowymi.

Może również kolidować z lekami przeciwodrzutowymi, lekami nasercowymi i niektórymi lekami stosowanymi w chorobach serca, HIV i raku.

Jedno z badań z 2011 roku wykazało, że ziołowy suplement może zmniejszyć skuteczność Xanaxu, leku przeciwlękowego. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać dziurawca. Tak samo ludzie, którzy są wrażliwi na światło słoneczne, jako że zioło może nasilić efekt.

Czytaj również: Dziurawiec jako zioło na raka?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *