Doniczki na zioła – jak wybrać odpowiedni pojemnik?

Doniczki na zioła – jak wybrać odpowiedni pojemnik? Tworzenie ogrodu ziołowego w doniczkach jest bardzo elastycznym sposobem na uprawę świeżych ziół. Uprawa ziół w doniczkach pozwala również na przenoszenie ich w razie potrzeby do nowych obszarów ogrodu lub przeniesienie ich do kuchni. Można zmieniać aranżację w zależności od pory roku i tworzyć punkty centralne w ogrodzie w zależności od tego, które zioła kwitną.

Prawie wszystkie zioła dobrze nadają się do uprawy w pojemnikach. Jednak przed wyborem doniczki należy zapoznać się z wymaganiami uprawowymi konkretnego zioła, które zdecydujemy się umieścić w naszym doniczkowym ogrodzie ziołowym.

Doniczki na zioła

Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią doniczkę dla swoich roślin.

Doniczki na zioła, które mają dobre otwory odpływowe

Donice zewnętrzne powinny mieć dobrej wielkości otwory drenażowe, aby umożliwić łatwe opróżnianie. Kiedy pada deszcz, woda musi być w stanie dokładnie spłynąć lub zioła będą pływać. Większość ziół nie “lubi” mieć mokrych korzeni.

Doniczki z tkaniny, takie jak “Koszyk na rośliny z trawy morskiej“, są również dobrym wyborem dla ziół, ponieważ nie zatrzymują nadmiaru wody. Tkanina jest porowata, więc woda łatwo odpływa. Eliminuje to możliwość, że Twoje zioła będą siedzieć w wodzie.

Wybierz odpowiedni rozmiar doniczki dla swoich roślin ziołowych

Wielkość pojemnika/donicy przyczyni się do ogólnej wielkości rośliny ziołowej. Jeśli chcesz, aby Twoje zioła doniczkowe osiągnęły swój pełny potencjał, wybierz pojemnik dla ziół, który pomieści dojrzały rozmiar roślin.

Wybierz odpowiednie materiały do doniczek ziołowych

Oto kilka popularnych materiałów używanych w pojemnikach na zioła oraz zalety i wady każdego z nich.

Gliniane lub terakotowe pojemniki na zioła

Gliniane doniczki są niedrogie, który wygląda ładnie. Nie są one również strasznie ciężkie. Jednakże, może trzeba przynieść gliniane donice wewnątrz w zimie, ponieważ mogą one pękać, gdy narażone na wahania temperatury na zewnątrz. Ich porowata natura może również wymagać częstszego podlewania, ponieważ mają tendencję do szybszego wysychania.

Sprawdź cenę glinianych doniczek >>

Cementowe lub kamienne donice na zioła

Cementowe lub kamienne donice. Kamienne pojemniki mogą być absolutnie piękne i istnieje wiele ładnych zabiegów, takich jak przeszklenia lub ręcznie malowane. Jednakże, kamienne doniczki będą bardzo ciężkie. Są to dobre wybory, gdy donica stanie się częścią krajobrazu. Ale będą one bardzo trudne do podniesienia po wypełnieniu ziemią i ziołami. Nie wybieraj tego typu pojemnika na zioła, gdy wiesz, że będziesz chciał je przenieść.

Sprawdź ceny cementowych doniczek na zioła na amazon.pl >>

Donice na zioła – plastikowe, z żywicy lub z włókna szklanego

Plastik, włókno szklane i żywica. Te mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem przy jednoczesnym zachowaniu przystępnej ceny. Są to również znacznie lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia, więc są dobre wybory, gdy trzeba ponownie umieścić je w swoim ogrodzie. Minusem jest to, że nie są one tak trwałe i kolor może blaknąć w czasie.

Sprawdź ceny doniczek plastikowych na amazon.pl >>

Zaprojektuj ogród ziołowy w pojemniku z kształtami, rozmiarami i kolorami

Daj trochę kreatywnej myśli do ogrodu ziołowego. Czy chcesz zrobić wyraziste kolory kolorowy ogród lub może wolisz bardziej naturalny wygląd? Zadaj sobie te pytania przy podejmowaniu decyzji w sprawie wyboru pojemników na zioła.

Jak wykorzystasz kolory przy wyborze doniczki na zioła?

Czy chcesz, aby donice wtopiły się w resztę ogrodu? Następnie wybierz neutralne kolory i niech zioła będą punktem centralnym, a nie pojemniki.

Czy masz formalny krajobraz? Posiadanie zbyt wielu kolorów może być rozpraszające. W tym przypadku, można trzymać się jednego lub dwóch kolorów uzupełniających.

Czy chcesz zabawny, eklektyczny ogród? Wybierając kilka jasnych doniczek kolorowych może być w sam raz.

Jakie rozmiary potrzebujesz?

Zawsze wybieraj większe donice niż mniejsze, jeśli masz wybór. Piętnaście małych doniczek będzie wyglądało bardzo niechlujnie. Można rozważyć kilka dużych doniczek, w których można połączyć kilka ziół, które mają podobne wymagania dotyczące wzrostu. Następnie umieść kilka średnich lub małych doniczek z przodu, aby stworzyć małe zgrupowanie.

Poświęć trochę czasu w centrum ogrodniczym i podczas planowania, więc można rozważyć przed dokonaniem zakupu.

Jakie kształty preferujesz?

Donice na zioła są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Zazwyczaj myślimy o zaokrąglonych donicach, ale kwadratowe donice mogą pasować do niektórych miejsc o wiele lepiej, np. po obu stronach drzwi. Długa, prostokątna rynna lub skrzynka okienna może ładnie wyglądać, obramowując boki tarasu lub pokładu.

Polecane donice i sadzarki do uprawy ziół na zewnątrz

Większość centrów ogrodniczych lub sklepów z artykułami dekoracyjnymi będzie miała szeroki wybór donic zewnętrznych dostępnych do kupienia. Ale oto kilka dodatkowych pomysłów od naszych ulubionych sprzedawców internetowych, gdzie można znaleźć bardziej specyficzne lub unikalne pojemniki zewnętrzne, które nadają się do uprawy ziół kulinarnych.

Projektowanie ogrodu ziołowego w doniczce to świetna zabawa, a kiedy robi się to z pewnym planowaniem, może być pięknym dodatkiem do Twojego domu i ogrodu. Gdy już wybierzesz doniczki do swojego kontenerowego ogrodu ziołowego, upewnij się, że przeczytałeś artykuł o uprawie ziół w doniczkach, aby upewnić się, że Twoje zioła są tak zdrowe, jak to tylko możliwe.

12 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *