Jak uprawiać bazylię? 3 polecane odmiany

Jeśli zastanawiasz się jak uprawiać bazylię? Ten artykuł jest dla Ciebie, postaramy się przekazac kilka cennych wskazówek.

Nasiona najlepiej wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych od końca lutego do połowy lata. Wypełnij doniczkę o średnicy 7,5 cm kompostem, usztywnij i wysiej kilka nasion bazylii na wierzchu – większość z nich wykiełkuje, więc wysiej tylko kilka nasion więcej niż potrzebujesz. Przykryj cienką warstwą wermikulitu, delikatnie podlej i wstaw do propagatora. Jeśli nie masz takiego, nie martw się. Możesz przykryć doniczkę małą, przezroczystą torebką i zabezpieczyć ją gumką recepturką.

Po wykiełkowaniu, wyjmij z propagatora (lub zdejmij torbę) i utrzymuj wilgoć. Gdy sadzonki są wystarczająco duże, aby można było się nimi zająć i mają pierwsze prawdziwe liście (należy zignorować zaokrąglone liście nasienne), należy dać im własną doniczkę o średnicy 7,5 cm (3 cale) wypełnioną uniwersalnym kompostem.

Jak uprawiać bazylię?

Uprawa

Bazylię należy sadzić na zewnątrz po ustąpieniu wszelkich niebezpieczeństw związanych z mrozem, wybierając słoneczne, osłonięte miejsce z dobrze zdrenowaną glebą lub uprawiać rośliny w pojemnikach. Roślinę w doniczce można uprawiać przez całe lato, przenosząc ją do nieco większego pojemnika za każdym razem, gdy korzenie przebiją się przez otwory drenażowe w dnie – rośliny mogą trafić do pojemnika o średnicy 20 cm.

Bazylia nie znosi mokrych korzeni w nocy, dlatego w miarę możliwości należy podlewać rośliny rano.

Aby rośliny były krzaczaste i wydajne, należy regularnie przycinać końcówki gałęzi i usuwać kwiaty, które zaczynają się rozwijać.

Najczęstsze problemy

Mszyce

Kolonii mszyc należy szukać na miękkich końcówkach pędów roślin lub na liściach. Wysysają one soki i wydzielają lepką spadź, sprzyjając rozwojowi czarnej, słonej pleśni.

Środki zaradcze

Palcem i kciukiem zgnieć kolonie mszyc lub zastosuj biologiczną kontrolę w szklarni.

Ślimaki

Ślimaki żywią się młodymi sadzonkami, a na glebie wokół uprawy oraz na liściach można zauważyć charakterystyczne ślady śluzu.

Środek zaradczy

Istnieje wiele sposobów zwalczania ślimaków, w tym pułapki piwne, bariery z trocin lub skorupek jaj, taśma miedziana i biokontrole.

Zbiórka

Liście bazylii można zbierać przez całe lato.
Usuwaj liście w miarę potrzeb lub zbieraj całe rośliny, jeśli potrzebujesz dużo liści do zrobienia pesto lub sosu.
Jeśli potrzebujesz tylko kilku liści, usuń wierzchołki roślin, aby pobudzić je do rozkrzewienia.

Polecane odmiany do uprawy

Bazylia pospolita (Sweet)

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum Sweet), to najpopularniejsza odmiana bazylii o dużych, miękkich liściach i słodkim smaku. Świetnie komponuje się na surowo z pomidorami (może być uprawiana razem z nimi, aby odstraszyć mączliki) i jest powszechnie uprawiana we Włoszech do produkcji pesto.

Bazylia grecka

Bazylia grecka lub “krzaczasta” (Ocimum minimum) ma mniejsze liście niż bazylia słodka, o nieco słodszym smaku. Można z nich robić pesto, dodawać do sosów pomidorowych lub pizzy. Jej zgrabny, zwarty pokrój sprawia, że idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Afrykańska bazylia

Afrykańska bazylia (Ocimum kilimandscharicum) ma atrakcyjne, purpurowoniebieskie kwiaty (uwielbiane przez pszczoły) i purpurowo karbowane liście. Jest większa od innych bazylii, osiąga 75 cm wysokości i świetnie wygląda w doniczce. Jest to delikatna bylina, która wymaga zabezpieczenia na zimę.

Bazylia azjatycka

Bazylia azjatycka (Ocimum tenuiflorum), znana również jako święta bazylia lub “tulsi”, to niewielka odmiana o purpurowo-zielonych ząbkowanych liściach i purpurowych łodygach. Pochodzi z Tajlandii i dlatego jest idealną bazylią do stosowania w tajskich potrawach.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *