Site icon Zioła na herbcio.pl

Zioła na biegunkę – naturalne środki przeciwbiegunkowe

Czy zioła na biegunkę działają? Biegunka powoduje częste, wodniste stolce, którym często towarzyszą bóle skurczowe, parcie na pęcherz, a w poważnych przypadkach krew w stolcu. Biegunka zakaźna jest najczęstszą przyczyną biegunki na świecie, ale wrażliwość na pokarm, zapalenie i leki są również częstymi przyczynami. Doustny roztwór nawadniający (ORS) w celu uzupełnienia strat płynów jest podstawową terapią w ostrej biegunce, ale zioła na biegunkę mogą poprawić objawy i wydłużyć czas powrotu do zdrowia. Zrozumienie różnic pomiędzy ziołami przeciwbiegunkowymi pomoże Ci wybrać te najbardziej odpowiednie dla Twojego przypadku.

Jak działają zioła na biegunkę?

Zioła na biegunkę działają poprzez kilka mechanizmów. Mogą one leczyć podstawową przyczynę biegunki, zmniejszać utratę wody i łagodzić objawy. Działanie przeciwbiegunkowe ziół dzieli się na różne kategorie:

Substancje wypełniające

Śluzy (rodzaj rozpuszczalnego błonnika) wchłaniają wodę i tworzą półstały żel. Zioła śluzowate działają jak środki wypełniające, które zapewniają lepszą konsystencję stolca, zmniejszając jego pilność, zapewniając lepszą kontrolę nad jelitami, a także zmniejszając utratę wody. Podsumowując, pomagają one ograniczyć liczbę wizyt w toalecie i wypadków w drodze do niej.

Środki ściągające

Zioła ściągające są bogate w garbniki, które pomagają stłumić biegunkę. Garbniki wiążą się z białkami na ściankach jelit, zmieniając ich przepuszczalność i zmniejszając utratę wody. Ponadto, substancje ściągające czynią jelita bardziej odpornymi na infekcje poprzez zmniejszenie wiązania się mikroorganizmów i ich enterotoksyn ze ściankami jelita. Ponadto środki ściągające są stosowane do tamowania krwawienia wewnętrznego związanego z czerwonką.

Zioła antysekrecyjne

Biegunka sekrecyjna występuje, gdy nadmiar wody jest pompowany do jelit i/lub wchłanianie wody jest zaburzone. Woda podąża za ruchem soli (sodu, potasu) w organizmie. Sód i potas są aktywnie pompowane z jelit, aby zwiększyć wchłanianie wody i w ten sposób nawodnić organizm. I odwrotnie, jony chloru są wydzielane do jelit, co prowadzi do utraty sodu, a tym samym wody w celu nawodnienia stolca, ale w skrajnych przypadkach powoduje biegunkę. Zaangażowanie transporterów chloru (CaCC, CFTR) w biegunkę jest poparte badaniami. Niektóre zioła antysekrecyjne na biegunkę zmniejszają biegunkę poprzez hamowanie transporterów chloru (np. CaCC) i mogą również wpływać na wchłanianie sodu lub potasu.

Ostrożnie: Biegunka pomaga “wypłukać” szkodliwą substancję lub infekcję, która podrażnia jelita. Zbyt duża utrata wody może prowadzić do znacznego dyskomfortu, odwodnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego tłumienie biegunki za pomocą ziół lub leków antysekrecyjnych może być przydatne. Jednak nadmierne tłumienie biegunki może utrudnić oczyszczanie organizmu z infekcji i może pogorszyć lub przedłużyć biegunkę i doprowadzić do zaparć. Dlatego zioła antysekrecyjne należy stosować ostrożnie.

Zioła przeciwskurczowe

Biegunce często towarzyszy nadmierna ruchliwość jelit (perystaltyka), powodująca skurczowe bóle i zwiększoną potrzebę wypróżnienia. Zioła przeciwskurczowe i karminowe zmniejszają nadmierną ruchliwość, normalizując w ten sposób ruchy jelit i zmniejszając bóle skurczowe.

Zioła przeciwbakteryjne na biegunkę

Infekcje są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki, a w niektórych przypadkach także biegunki przewlekłej. Zioła mogą zabić bakterie, pasożyty i drożdże, które powszechnie powodują biegunkę. W oparciu o tradycyjną medycynę, kilka ziół jest używanych do zabijania infekcji powodujących biegunkę.

Czytaj również: Jakie zioła na trawienie?

Powszechnie stosowane zioła na biegunkę

Następujące zioła na biegunkę działają poprzez różne mechanizmy. Niektóre z tych ziół mają znaczące badania na poparcie ich działania, podczas gdy inne zostały wybrane ze względu na ich długą historię w ziołolecznictwie.

Psyllium

Różne gatunki Psyllium są używane jako środki wypełniające. Nasiona zawierają śluz, który absorbuje wodę i tworzy żel. Badania wykazały, że psyllium zmniejsza biegunkę poprzez zwiększenie liczby normalnych stolców, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości wodnistych stolców. Pomaga to zmniejszyć utratę wody i zapewnia lepszą kontrolę nad jelitami, aby zmniejszyć liczbę “wypadków”. Chociaż psyllium nie ma znaczącego działania przeciwbakteryjnego, jest przydatny w biegunce infekcyjnej, ponieważ pomaga kontrolować objawy bez żadnych skutków tłumiących biegunkę, jak niektóre zioła antysekrecyjne.

Wiąz śliski

Podobnie jak psyllium, śliski wiąz (Ulmus rubra) zawiera jedne z najwyższych stężeń śluzu w ziołach i dlatego jest doskonałym środkiem wypełniającym zarówno w przypadku biegunki, jak i zaparć. Zielarze stosują śliski wiąz jako środek łagodzący w różnych stanach zapalnych przewodu pokarmowego. W przeciwieństwie do psyllium, śliski wiąz jest również pożywny. Historycznie, pierwsi osadnicy zrobili z niego kleik i podawali go ludziom z wrażliwym układem pokarmowym, którzy przechodzili rekonwalescencję po poważnych dolegliwościach. Wiąz śliski nie posiada badań klinicznych, ale pozostaje jednym z najlepszych środków demulgujących i wypełniających stosowanych przez zielarzy.

Siemię lniane

Ekstrakty z nasion lnu (Linum usitatissimum) okazały się skuteczne w walce z biegunką. Podobnie jak psyllium i śliski wiąz, nasiona lnu zawierają śluzy, które wchłaniają wodę, działając w ten sposób jako środek wypełniający. Ponadto, siemię lniane wydaje się posiadać działanie antysekrecyjne i przeciwmotywacyjne, które może być pośredniczone przez kanały wapniowe.

Goldenseal

W Ameryce Północnej pierwsi mieszkańcy od dawna używają kadzidłowca (Hydrastis canadensis) do leczenia różnych infekcji i stanów zapalnych błon śluzowych. W szczególności, kadzidłowiec jest jednym z ziół na biegunkę spowodowaną infekcjami. Kadzidłowiec zawiera berberynę, alkaloid o działaniu przeciwbakteryjnym, który wykazuje aktywność wobec infekcji powodujących biegunkę, w tym Escherichia coli, Shigella i giardia. Ponadto berberyna ma działanie przeciwwymiotne i zmniejsza ból trzewny poprzez hamowanie receptorów opioidowych mu- i deltoidalnych.

Dąb

Różne gatunki dębów stosowane są w ziołolecznictwie ze względu na działanie ściągające. Wyciągi z dębu mają silne działanie hamujące biegunkę. Garbniki dębowe reagują z białkami na powierzchni błon śluzowych, zmniejszając przepuszczalność jelit i ograniczając krwawienie. W szczególności galotaniny mają działanie antysekrecyjne poprzez hamowanie CaCC. Ponieważ dąb jest jednym z najbardziej ściągających ziół, jest on zwykle zarezerwowany dla poważnych biegunek.

Żurawka

Pierwsi mieszkańcy Ameryki Północnej używali bodziszka (Geranium maculatum), aby pomóc w gojeniu się ran, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i biegunce. Bogate w taninę korzenie nadają bodziszkowi cierpkość, która pomaga zmniejszyć przepuszczalność jelit. Chociaż nie istnieją badania naukowe, badania pokazują, że garbniki mają działanie antysekrecyjne, jest to prawdopodobnie jeden z mechanizmów.

Ostrożnie: Zioła ściągające na biegunkę nie powinny być stosowane długotrwale, ponieważ mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych.

Smocza Krew

Smocza krew (Croton lechleri) jest od dawna używana przez rdzennych mieszkańców Amazonii do leczenia ran i biegunki. To południowoamerykańskie zioło na biegunkę zawiera garbniki, które są silnie ściągające i mają działanie antysekrecyjne. Aktywny składnik, crofelemar, hamuje kilka jelitowych kanałów chlorkowych, które powodują biegunkę wydzielniczą. Wyciąg z tego zioła jest tak skuteczny, że stał się zatwierdzonym lekiem na biegunkę wywołaną przez HIV. Jest on szeroko dostępny jako ekstrakt ziołowy w Ameryce Łacińskiej, ale nadal jest stosunkowo trudny do znalezienia w Ameryce Północnej.

Rumianek

Rumianek od dawna jest stosowany w leczeniu zaburzeń trawiennych, zwłaszcza u dzieci, ponieważ jest bardzo łagodny i bezpieczny. Badania wykazały, że rumianek w połączeniu z pektyną jabłkową (rodzajem śluzu) poprawia przebieg biegunki u dzieci. Rumianek ma działanie przeciwbiegunkowe, poprzez łagodne działanie antymotywacyjne i antysekrecyjne, w którym pośredniczą kanały potasowe i transportery chloru (CaCC). Ponadto rumianek ma działanie przeciwskurczowe, które łagodzi bóle skurczowe często towarzyszące biegunce.

Podsumowanie ziół na biegunkę

Zioła na biegunkę działają poprzez kilka różnych mechanizmów. Zioła śluzowate wchłaniają wodę i działają jak substancje wypełniające, które zmniejszają utratę wody, zmniejszają parcie na stolec i poprawiają kontrolę wypróżnień. Zioła ściągające są bogate w garbniki, które zmniejszają stan zapalny i mają działanie przeciwskurczowe. Zioła przeciwbakteryjne zabijają bakterie i pasożyty wywołujące biegunkę infekcyjną. Zioła przeciwskurczowe mają działanie przeciwruchowe i przeciwskurczowe, które pomagają złagodzić biegunkę.

Połączenie ziół na biegunkę, które działają w oparciu o różne mechanizmy, może być potencjalnie bardziej skuteczne w leczeniu biegunki niż pojedyncze zioło.

Exit mobile version