Site icon Zioła na herbcio.pl

Rozmaryn: 5 właściwości i zastosowań

Rozmaryn

Rozmaryn ma długą historię zastosowań kulinarnych i aromatycznych, a także w tradycyjnej medycynie ziołowej i ajurwedyjskiej. Krzew rozmarynu (Rosmarinus officinalis) pochodzi z Ameryki Południowej i regionu śródziemnomorskiego. Jest częścią rodziny roślin Lamiaceae, wraz z miętą, oregano, melisą i bazylią. Wiele osób lubi herbatę rozmarynową ze względu na jej smak, aromat i korzyści zdrowotne. Oto 6 potencjalnych korzyści zdrowotnych i zastosowań herbaty rozmarynowej, a także możliwe interakcje leków i przepis na jej przyrządzenie.

5 korzyści i zastosowań rozmarynu

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy, związków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych

Przeciwutleniacze to związki, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i stanami zapalnymi, które mogą prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak rak, choroby serca i cukrzyca typu 2. Można je znaleźć w różnych pokarmach roślinnych, takich jak owoce, warzywa i zioła, takie jak rozmaryn. Aktywność przeciwutleniająca i przeciwzapalna rozmarynu jest w dużej mierze przypisywana jego związkom polifenolowym, takim jak kwas rozmarynowy i kwas karnozowy. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, kwas rozmarynowy jest często stosowany jako naturalny środek konserwujący w celu przedłużenia trwałości łatwo psującej się żywności.

Związki zawarte w herbacie rozmarynowej mogą mieć również właściwości antybakteryjne, co może pomóc w zwalczaniu infekcji. Liście rozmarynu są stosowane w medycynie tradycyjnej ze względu na ich działanie antybakteryjne i wspomagające gojenie się ran. Badania dotyczyły również wpływu kwasu rozmarynowego i karnozowego na nowotwory. Stwierdzono, że te dwa kwasy mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe, a nawet spowalniać wzrost komórek białaczki, raka piersi i prostaty.

Zobacz również: Zioła przeciwzapalne – 9 propozycji

Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi

Nieleczony wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić oczy, serce, nerki i układ nerwowy. Badania wykazały, że związki zawarte w herbacie rozmarynowej mogą obniżać poziom cukru we krwi, co sugeruje, że rozmaryn może mieć potencjalne zastosowanie w zarządzaniu wysokim poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą. Chociaż brakuje badań dotyczących herbaty rozmarynowej, badania na probówkach i zwierzętach dotyczące samego rozmarynu wskazują, że kwas karnozowy i kwas rozmarynowy mają insulinopodobny wpływ na poziom cukru we krwi. Niektóre badania wykazują, że związki te mogą zwiększać wchłanianie glukozy do komórek mięśniowych, obniżając poziom cukru we krwi.

Zobacz również: 5 ziół na poprawę metabolizmu i utratę wagi

Może poprawiać nastrój i pamięć

Chociaż brakuje badań dotyczących herbaty rozmarynowej, dowody wskazują na to, że picie i wdychanie związków zawartych w herbacie rozmarynowej może poprawić nastrój i pamięć. W jednym z badań stwierdzono, że przyjmowanie 500 mg rozmarynu doustnie dwa razy dziennie przez miesiąc znacząco obniżyło poziom lęku oraz poprawiło pamięć i jakość snu wśród studentów, w porównaniu z placebo. Inne 2-miesięczne badanie przeprowadzone na 66 pracownikach przemysłowych wykazało, że ci, którzy pili 2 łyżeczki (4 gramy) rozmarynu w 2/3 szklanki (150 ml) wody dziennie, czuli się znacznie mniej wypaleni zawodowo, w porównaniu z tymi, którzy nie pili nic.

W rzeczywistości już samo wąchanie rozmarynu wydaje się być korzystne. W jednym z badań na 20 zdrowych młodych dorosłych zaobserwowano, że wdychanie aromatu rozmarynu przez 4-10 minut przed testem umysłowym poprawiło koncentrację, wydajność i nastrój. Co więcej, badanie przeprowadzone na 20 zdrowych dorosłych osobach wykazało, że wdychanie olejku rozmarynowego stymulowało aktywność mózgu i poprawiało nastrój. Poziom aktywności, ciśnienie krwi, tętno i częstość oddychania uczestników wzrosły po inhalacji olejku. Wyciąg z rozmarynu może poprawiać nastrój poprzez promowanie zdrowej równowagi bakterii jelitowych i zmniejszanie stanu zapalnego w hipokampie, części mózgu związanej z emocjami, uczeniem się i wspomnieniami.

Zobacz również: Jakie zioła na uspokojenie?

Może wspomagać zdrowie mózgu

Niektóre badania na probówkach i zwierzętach wykazały, że związki zawarte w herbacie rozmarynowej mogą chronić zdrowie mózgu poprzez zapobieganie śmierci komórek mózgowych. Badania na zwierzętach sugerują, że rozmaryn może nawet wspomagać powrót do zdrowia po stanach, które mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu, takich jak udar. Inne badania sugerują, że rozmaryn może zapobiegać negatywnym skutkom starzenia się mózgu, a nawet sugerować działanie ochronne przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Może chronić wzrok i zdrowie oczu

Chociaż brakuje badań na temat herbaty rozmarynowej i zdrowia oczu, dowody sugerują, że niektóre związki zawarte w herbacie mogą korzystnie wpływać na oczy. Badania na zwierzętach wykazały, że dodanie ekstraktu z rozmarynu do innych doustnych środków leczniczych może spowolnić postęp chorób oczu związanych z wiekiem. W jednym z badań sprawdzono, że dodanie ekstraktu z rozmarynu do powszechnie stosowanych środków leczniczych, takich jak tlenek cynku i inne kombinacje przeciwutleniaczy, pomogło spowolnić zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, powszechne schorzenie wpływające na wzrok.

Inne badania na zwierzętach i badania eksperymentalne wskazują, że kwas rozmarynowy zawarty w rozmarynie opóźnia wystąpienie zaćmy – stopniowej nieprzezroczystości oka, która prowadzi do ślepoty – i zmniejsza jej nasilenie. Należy pamiętać, że w większości badań nad rozmarynem i zdrowiem oczu stosowano skoncentrowane ekstrakty, co utrudnia określenie, jakie działanie może mieć herbata rozmarynowa, a także ile należy jej pić, aby czerpać z niej korzyści.

Potencjalne interakcje z lekami

Podobnie jak w przypadku wielu innych ziół, niektórzy ludzie mogą potrzebować zachować ostrożność podczas spożywania herbaty rozmarynowej ze względu na jej potencjalne interakcje z lekami. Niektóre z leków o najwyższym ryzyku negatywnych interakcji z herbatą rozmarynową obejmują: leki przeciwzakrzepowe, które są stosowane w celu zapobiegania zakrzepom krwi poprzez rozrzedzenie krwi inhibitory ACE, które są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi leki moczopędne, które pomagają organizmowi pozbyć się dodatkowych płynów poprzez zwiększenie ilości oddawanego moczu.

Rozmaryn może mieć działanie podobne do tych leków, takich jak zwiększenie ilości oddawanego moczu, osłabienie zdolności krzepnięcia krwi i obniżenie ciśnienia krwi. W przypadku przyjmowania litu, moczopędne działanie rozmarynu może prowadzić do gromadzenia się toksycznych ilości litu w organizmie. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków – lub inne leki o podobnym działaniu – najlepiej porozmawiać z lekarzem przed dodaniem herbaty rozmarynowej do swojej diety.

Wniosek końcowy

Herbata z rozmarynu oferuje imponujące potencjalne korzyści zdrowotne. Picie herbaty, a nawet samo wdychanie jej aromatu, może korzystnie wpływać na samopoczucie, zdrowie mózgu i oczu. Może również pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom oksydacyjnym, które mogą prowadzić do wielu chorób przewlekłych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o jej potencjalnych interakcjach z niektórymi lekami. Herbatę z rozmarynu można z łatwością przygotować w domu, używając tylko dwóch składników i dobrze wpisuje się ona w ogólną zdrową i zrównoważoną dietę.Należy pamiętać, że w wielu z omawianych powyżej badań stosowano ekstrakt z rozmarynu i olejki eteryczne, więc nie wiadomo, czy herbata z rozmarynem przyniesie takie same korzyści zdrowotne.

Exit mobile version