Site icon Zioła na herbcio.pl

Zioła na regenerację i wzmocnienie mięśni: rodzaje i zastosowanie

Czy są zioła na wzmocnienie mięśni? Chociaż nadal musisz być ostrożny z czymkolwiek, co jest suplementem, ogólnie rzecz biorąc, zioła nie mają skutków ubocznych, które występują w przypadku opcji przepisywanych na receptę… moje motto brzmi zasadniczo: zawsze jestem gotów spróbować czegoś i zobaczyć, czy to na mnie działa.

Fascynujący artykuł w National Geographic opowiada o tym, jak Rosjanie prowadzili intensywne badania nad ziołami, zanim jeszcze pojawiły się sterydy! Mając to na uwadze, małe badanie dla każdego, kto szukał naturalnych sposobów na poprawę swoich wyników, zioła na regenerację mięśni lub zioła na siłę mięśni.

Zioła anaboliczne

Zacznijmy od najmniejszej grupy ziół, o których wspomnę, czyli tych, które mają wspomagać wzrost mięśni. Dlaczego biegaczowi może na tym zależeć? Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, silniejsze nogi do mocnego biegu i rdzeń do lepszej wytrzymałości.

Najciekawszym ziołem, które przykuło moją uwagę, była apigenina, pochodząca z pietruszki. Osobiście nie znoszę jej smaku, ale ci z was, którzy uwielbiają meksykańskie jedzenie, będą mieli nie lada gratkę, ponieważ już samo posypanie posiłków 2-4 łyżkami w ciągu dnia może wystarczyć, aby zaobserwować przyrost mięśni podczas treningu siłowego!

Jest to oparte na badaniach przeprowadzonych w 2017 roku na myszach, więc kto wie, czy nie zostały one jeszcze powtórzone na ludziach, ale tak właśnie jest. Naturalny, normalny pokarm, który możesz dodać i sprawdzić, czy pomoże.

Kozieradka to kolejna interesująca roślina, ponieważ wykazano, że pomaga mięśniom zwiększyć wchłanianie kreatyny, znanego budulca mięśni. Zgodnie z wynikami badań z 2011 i 2017 roku, “stosowanie kozieradki wraz z suplementacją kreatyną może być skutecznym środkiem zwiększającym wchłanianie kreatyny przy jednoczesnym wyeliminowaniu potrzeby spożywania nadmiernych ilości węglowodanów prostych.”

Możesz z łatwością przyjmować ją w formie herbaty lub dodawać zmielone nasiona do potraw.

Zioła wspomagające regenerację mięśni

Technicznie rzecz biorąc, ta lista to połączenie ziół i przypraw, choć te dwa rodzaje ziół różnią się w zależności od tego, gdzie je znajdziemy (kora/nasiona vs liście), mamy tendencję do używania ich zamiennie. Wiele z nich możesz stosować jako część codziennej filiżanki herbaty ziołowej, a inne w formie proszku, który możesz łatwo wrzucić do zielonego smoothie.

Kurkuma na ból

Prawdopodobnie najbardziej znana z pozycji na tej liście, nie mogła zostać pominięta. MUSISZ zażywać kurkumę, która zawiera również czarny pieprz, aby ułatwić wchłanianie, i MUSISZ zażywać tabletkę z posiłkiem. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, więc jeśli popijesz ją wodą, nie wchłonie się.

Zobacz również: Kurkuma: 4 najważniejsze zalety

Różeniec górski (Rhodiola) dla energii

Wiele badań wykazało, że nie tylko zmniejsza uczucie zmęczenia, ale także obniża poziom mleczanów we krwi i uszkodzenia szkieletu.

Kokorycz (Corydalis) na regenerację

Zmielony proszek jest rzeczywiście przydatny do zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego nadmiernym treningiem lub stresem. Jako sportowcy musimy znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu zarówno życiowego, jak i treningowego, aby nie forsować zbytnio naszego organizmu.

Odrobina stresu sprzyja rozwojowi, ale stres wywołany zbyt wieloma czynnikami naraz powoduje, że nasz kortyzol jest bardzo wysoki i zaczynamy mieć różnego rodzaju problemy, od zmęczenia nadnerczy po utrzymywanie się tłuszczu na brzuchu.

Witania ospała (Ashwaghanda) na tak wiele rzeczy

Ten superfajny adaptogen pojawił się na moim radarze kilka lat temu dzięki moim bardzo mądrym, kochającym rośliny przyjaciołom. Adaptogen działa w organizmie na wiele różnych sposobów, współpracując z nim, aby pomóc mu zminimalizować skutki stresu (fizycznego, emocjonalnego i psychicznego).

Zioło to jest przeznaczone do uspokajania, więc w przeciwieństwie do żeń-szenia, doskonale nadaje się do wspomagania organizmu w radzeniu sobie ze stresem związanym z treningiem lub do wspierania spokojnego snu.

Jedno z badań wykazało 44% redukcję poziomu odczuwanego stresu u osób, które przyjmowały zioło przez 6 tygodni w porównaniu z placebo.

Istnieją również dane potwierdzające, że jest to zioło o działaniu anabolicznym! Podsumowując, ashwaghanda daje Ci mnóstwo korzyści za niewielką potrzebną ilość.

Zielona herbata

Brytyjczycy mieli rację, pijąc herbatę i spożywając różnego rodzaju zioła, podczas gdy my tutaj skupialiśmy się na lemoniadzie i napojach gazowanych. Poza herbatami ziołowymi wykazano, że sama zielona herbata ma wiele zalet zdrowotnych.

Szczególnie dla biegaczy jest ona przydatna, ponieważ wspomaga metabolizm cukru jako paliwa. Tak, chcemy, aby nasz organizm był przygotowany, gdy dostarczamy mu paliwa podczas biegu, do szybkiego wykorzystania go w najbardziej efektywny sposób.

Imbir

Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich jest stary, dobry imbir. Ponieważ nierzadko biegacze cierpią z powodu torsji lub są zdenerwowani przed dniem wyścigu, odrobina herbaty imbirowej jest świetnym sposobem na rozwiązanie tych problemów bez sięgania po leki, które mogą mieć inne skutki uboczne dla energii.

Zobacz również: Imbir – 9 naukowo udowodnionych korzyści

Oregano

W ciągu ostatnich lat olejek ten stał się dla mnie MUST HAVE, ponieważ nie tylko działa przeciwwirusowo, zabijając bakterie, ale także pomaga podczas okresu, kiedy zaczyna się trądzik. Po prostu wysusza skórę!

Nie należy go brać codziennie, ale jest dobry na te okazjonalnie. Sprawdza się również w przypadku takich problemów jak stopa atlety czy infekcje drożdżakowe.

Tymianek

Tymianek to kolejna przyprawa, którą możesz znać dzięki indykowi z okazji Święta Dziękczynienia. Jest to jednak przyprawa, która naprawdę korzystnie wpływa na przyspieszenie powrotu do zdrowia po infekcjach i chorobach. Dlaczego więc nie dodać go do większej ilości posiłków, wiedząc, że może poprawić nastrój, zwalczyć katar, a nawet pomóc oczyścić skórę dzięki dużej zawartości witaminy C i A!

Zobacz również: Tymianek: 10 korzyści zdrowotnych

Exit mobile version