Site icon Zioła na herbcio.pl

Melisa lekarska: 10 zastosowań i właściwości

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zioło o cytrynowym zapachu, należące do tej samej rodziny co mięta. Zioło to pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej, ale jest uprawiane na całym świecie. Melisa lekarska jest tradycyjnie stosowana w celu poprawy nastroju i funkcji poznawczych, ale na tym nie kończą się jej potencjalne korzyści.

Melisa lekarska na łagodzenie stresu

Mówi się, że melisa łagodzi objawy stresu, pomaga się zrelaksować i poprawia nastrój.W badaniu z 2004 r. stwierdzono, że przyjmowanie melisy łagodziło negatywne skutki stresu psychologicznego wywołanego pracą w laboratorium. Uczestnicy, którzy przyjmowali melisę, zgłaszali zwiększone poczucie spokoju i zmniejszone poczucie czujności. Chociaż było to badanie z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, obejmowało niewielką próbę 18 osób. Konieczne są dalsze badania w celu weryfikacji tych wyników.

Jak stosować: Przyjmować 300 miligramów (mg) melisy w postaci kapsułek dwa razy dziennie. W ostrych epizodach stresu można przyjąć pojedynczą dawkę 600 mg.

Melisa lekarska na zmniejszenie niepokoju

Melisa może być również stosowana w celu zmniejszenia objawów lęku, takich jak nerwowość i pobudliwość. Badania opublikowane w 2014 r. zbadały nastrój i efekty poznawcze żywności zawierającej melisę. Suplement został zmieszany z napojem i jogurtem wraz z naturalnymi lub sztucznymi substancjami słodzącymi. Uczestnicy w obu grupach zgłaszali pozytywny wpływ na różne aspekty nastroju, w tym obniżony poziom lęku. Chociaż jest to obiecujące, potrzeba więcej badań, aby naprawdę określić jego skuteczność.

Jak stosować: Przyjmować od 300 do 600 mg melisy trzy razy dziennie. W ostrych epizodach lękowych można przyjmować większą dawkę.

Zobacz również artykuł: Jakie zioła na uspokojenie?

Melisa lekarska może zwiększać funkcje poznawcze

W tym samym badaniu z 2014 r. sprawdzano również wpływ melisy na poprawę funkcji poznawczych. Uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadań poznawczych obejmujących pamięć, rozwiązywanie zadań matematycznych i koncentrację.

Wyniki tych skomputeryzowanych zadań sugerują, że uczestnicy, którzy spożywali melisę, osiągali lepsze wyniki niż ci, którzy jej nie spożywali. Mimo że u tych uczestników nastąpił wzrost poziomu czujności i wydajności, nadal możliwe jest pojawienie się z czasem zmęczenia. Łączenie melisy z jedzeniem wpływa również na szybkość jej wchłaniania, co może mieć wpływ na jej skuteczność. Potrzebne są dodatkowe badania.

Jak stosować: Przyjmować od 300 do 600 mg melisy trzy razy dziennie.

Zobacz również artykuł: 5 ziół na pamięć i koncentrację

Melisa lekarska jako pomoc w leczeniu przeziębienia

Uczestnicy badania przeprowadzonego w 1999 r. stosowali krem z melisy lub placebo cztery razy dziennie przez pięć dni na dotknięte chorobą miejsce. Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy stosowali krem z melisy, doświadczali mniej objawów i szybciej się goili niż ci, którzy tego nie robili. Badacze zasugerowali również, że stosowanie kremu z melisy może pomóc w wydłużeniu odstępów czasu między kolejnymi ogniskami przeziębienia. Konieczne są dalsze badania w celu pogłębienia tych ustaleń.

Jak stosować: Krem z melisy należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce kilka razy dziennie. Przed nałożeniem kremu na ranę po przeziębieniu należy przeprowadzić próbę na wewnętrznej stronie przedramienia. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpi żadne podrażnienie ani stan zapalny, stosowanie kremu powinno być bezpieczne.

Melisa lekarska jako pomoc w łagodzeniu niestrawności

Jeśli odczuwasz częste bóle brzucha i dyskomfort, melisa może mieć pozytywny wpływ na Twoje trawienie.W niewielkim badaniu z 2010 r. oceniano wpływ zimnego deseru zawierającego melisę na dyspepsję czynnościową. Uczestnicy badania spożywali po posiłku sorbet z dodatkiem lub bez melisy. Chociaż oba rodzaje deserów zmniejszyły objawy i ich nasilenie, deser zawierający melisę nasilił ten efekt. Potrzebne są dalsze badania.

Jak stosować: Dodaj 1 łyżeczkę sproszkowanej melisy do miseczki lodów lub smoothie i delektuj się.

Zobacz również artykuły:
Jakie są najlepsze zioła na trawienie?
Jakie zioła na ból “brzucha”? 3 propozycje ziół na problem z żołądkiem

Melisa lekarska na mdłości

Ze względu na swój potencjalny wpływ na układ trawienny, melisa może również pomóc złagodzić uczucie nudności. W przeglądzie z 2005 r., w którym oceniono wyniki kilku badań nad melisą, stwierdzono, że zioło to jest przydatne w leczeniu takich objawów żołądkowo-jelitowych. Choć jest to obiecujący postęp, należy pamiętać o ograniczeniach badań. Wiele z nich dotyczyło melisy stosowanej w połączeniu z innymi ziołami. Konieczne są dalsze badania w celu określenia skuteczności melisy stosowanej samodzielnie.

Jak stosować: Pij filiżankę herbaty z melisy przy pierwszych oznakach mdłości. W lokalnym sklepie spożywczym lub w Internecie można znaleźć herbaty w postaci sypkiej lub w torebkach.

Melisa lekarska na złagodzenie skurczy menstruacyjnych

Istnieją również badania sugerujące, że melisa może być stosowana do łagodzenia skurczów menstruacyjnych i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W badaniu z 2015 r. badano wpływ melisy na zmniejszenie intensywności skurczów u 100 dziewcząt w wieku licealnym. Dziewczęta przyjmowały esencję z melisy lub placebo przez trzy kolejne cykle menstruacyjne. Nasilenie objawów PMS analizowano przed rozpoczęciem badania oraz po upływie jednego, dwóch i trzech miesięcy od jego zakończenia. Grupa, która przyjmowała melisę, odnotowała znaczne zmniejszenie objawów. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

Jak stosować: Aby uzyskać optymalne wyniki, należy przyjmować 1200 mg melisy dziennie. Dzięki temu zioło dostanie się do Twojego organizmu na długo przed wystąpieniem objawów PMS. Uważa się, że dalsze stosowanie preparatu zmniejsza objawy z czasem.

Zobacz również artykuł: Zioła na ból miesiączkowy – 9 propozycji

Melisa lekarska może pomagać złagodzić ból głowy

Melisa może być również przydatna w leczeniu bólów głowy, zwłaszcza jeśli są one wynikiem stresu. Jej właściwości relaksujące mogą pomóc w odprężeniu się, uwolnieniu napięcia i rozluźnieniu mięśni. Uważa się również, że spożycie zioła może pomóc w otwarciu i rozluźnieniu napiętych naczyń krwionośnych, które mogą przyczyniać się do bólów głowy.

Jak stosować: Jeśli doświadczasz nawracających bólów głowy, korzystne może być przyjmowanie 300 do 600 mg melisy do trzech razy dziennie. Pozwoli to na wprowadzenie zioła do organizmu na długo przed wystąpieniem bólu głowy. W przypadku wystąpienia bólu głowy można przyjąć większą dawkę.

Melisa jako pomoc w zmniejszeniu bólu zęba

Właściwości przeciwbólowe melisy mogą sprawić, że będzie ona idealnym wyborem do łagodzenia bólu zęba. Uważa się, że oprócz właściwości relaksujących, ten domowy środek leczniczy zwalcza stany zapalne w organizmie. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te ustalenia.

Jak stosować: Użyj wacika, aby w razie potrzeby nanieść olejek z melisy na bolące miejsce. Pamiętaj, aby wybrać olejek, który został już rozcieńczony olejem nośnikowym, np. jojoba. W przypadku zakupu czystego olejku z melisy, należy go rozcieńczyć. Olejki eteryczne nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę, dopóki nie zostaną rozcieńczone w oleju nośnikowym.

Skutki uboczne i ryzyko

Melisa lekarska może powodować następujące działania niepożądane: ból głowy, bolesne oddawanie moczu, podwyższona temperatura ciała, nadciśnienie, obrzęki, ból brzucha, zawroty głowy, podrażnienie skóry, reakcja alergiczna. Można zminimalizować działania niepożądane, takie jak rozstrój żołądka, spożywając melisę lekarską razem z jedzeniem. Można również zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, spożywając mniej niż 2 gramy melisy dziennie. Melisa cytrynowa powinna być stosowana jedynie przez krótki okres czasu.

Ogólna zasada mówi, że po każdych trzech tygodniach stosowania należy zrobić tygodniową przerwę. Nie należy przyjmować melisy bez przerwy dłużej niż przez cztery miesiące. Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, jeśli przyjmujesz:leki na jaskrę, leki na tarczycę, barbiturany, leki wpływające na serotoninę. Należy również skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, jeśli: jesteś w ciąży, karmiłaś piersią, chcesz podawać melisę niemowlętom lub dzieciom poniżej 12 roku życia, masz planowany zabieg chirurgiczny

Najważniejsze informacje

Melisa nie może zastąpić żadnego zatwierdzonego przez lekarza planu leczenia, który aktualnie stosujesz, ale może być skutecznym leczeniem uzupełniającym. Porozmawiaj z lekarzem o swoim indywidualnym przypadku oraz o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach z nim związanych. Jeśli jednak zażywasz kapsułki, proszek lub inne suplementy lub zioła przygotowane w celach komercyjnych, wybieraj renomowane firmy.

Jeśli zaczniesz stosować melisę, korzystne może być prowadzenie dziennika na temat swoich doświadczeń. Należy zanotować wszelkie zauważone zmiany na lepsze lub skutki uboczne. Pomocne może być również zapisywanie pory przyjmowania melisy, ilości i sposobu przyjmowania leku.

Exit mobile version