Site icon Zioła na herbcio.pl

Krwawnik: Zastosowanie i właściwości

Krwawnik jest byliną należącą do rodziny astrowatych, wyróżnia się pierzastymi liśćmi i kwiatami, które kwitną w gęsto ułożonych kiściach. W wieku dojrzałym roślina osiąga wysokość do metra, a po rozrośnięciu się tworzy za pomocą kłączy piękne kwitnące plamy w ogrodach i na polach.

W rodzaju Achillea występuje wiele gatunków, niektóre z nich są dziko rosnącymi roślinami rodzimymi, a także kilka wspaniałych odmian ozdobnych o szerokiej gamie kolorów, w tym jasnoróżowych, purpurowych, czerwonych, białych i żółtych.

To wszechstronne zioło ma długą listę zastosowań kulturowych, leczniczych i ogrodniczych, dzięki czemu jest naprawdę niezwykłą rośliną.

Krwawnik: Historia

Krwawnik jest związany z człowiekiem od bardzo dawna. To magiczne zioło, występujące w umiarkowanych regionach półkuli północnej w Ameryce Północnej, Europie i Azji, było używane w celach leczniczych przez tysiące lat w wielu kulturach na całym świecie.

Łacińska nazwa Achillea pochodzi od mitycznego greckiego wojownika Achillesa, który podobno używał tej rośliny do leczenia żołnierzy rannych w czasie wojny. W okresie klasycznym określano ją mianem herba militaris, ze względu na jej zastosowanie w leczeniu ran na polu bitwy.

Jego zastosowanie może sięgać jeszcze dalej w przeszłość. Dowody na występowanie krwawnika znaleziono nawet w niektórych grobach neandertalczyków. Badania przeprowadzone w 2012 r. przez Karen Hardy i in. wykazały, że krwawnik był obecny w uzębieniu szczątków neandertalczyków z jaskini El Sidrón, wykopaliska archeologicznego w Hiszpanii.

W średniowieczu krwawnik był stosowany jako składnik gruitu – mieszanki ziołowej używanej do aromatyzowania piwa, zanim zaczęto stosować chmiel. Kwiaty i liście są nadal stosowane w niektórych rodzajach gorzkich napojów i likierów.

W Chinach łodygi krwawnika były tradycyjnie używane do rzucania heksagramów I Ching. I Ching to starożytna chińska księga wróżbiarska.

W Ameryce Północnej krwawnik jest uważany przez lud Navajo za jedno ze świętych “lekarstw życia”. Był on tradycyjnie stosowany przez wiele różnych plemion rdzennych Amerykanów na przestrzeni dziejów.

Krwawnik: Uprawa

Krwawnik jest rośliną łatwą w uprawie z nasion. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu i na dobrze przepuszczalnej glebie, ale toleruje też różne warunki glebowe. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do ogrodu wczesną wiosną lub przesadzać z rozsady lub sadzonek po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków.

Zastosowanie w medycynie i potencjalne korzyści zdrowotne krwawnika

Dzięki tak bogatej historii i szerokiemu wachlarzowi właściwości leczniczych krwawnik pospolity jest do dziś jednym z najczęściej stosowanych ziół leczniczych. Lista jego właściwości leczniczych jest obszerna, a korzyści płynące ze stosowania tego starożytnego ziela leczniczego zostały potwierdzone w wielu badaniach.

W jednym z nich, przeprowadzonym przez naukowców z Wydziału Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, wykazano, że działanie przeciwskurczowe zioła może pomóc w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego.

Od dawna uważany przez zielarzy za “ziele krwi”, krwawnik jest stosowany w celu pobudzenia krążenia krwi i obniżenia ciśnienia.

Zobacz również: Zioła na serce – 6 propozycji

W terminologii zielarskiej jest on znany jako “amfoteryczny”, co oznacza, że może działać na pozornie sprzeczne sposoby, aby pomóc organizmowi w osiągnięciu homeostazy, czyli “normalizacji”.

Ze względu na swoje właściwości lepkie i antybakteryjne, znany jest ze swoich właściwości tamowania krwawienia (gdy jest stosowany bezpośrednio na ranę), zapobiegania infekcjom i wspomagania krążenia krwi, gdy jest przyjmowany wewnętrznie.

Często stosuje się go w postaci okładów, płukanek, nasiadówek lub balsamów, aby złagodzić ból i pomóc w leczeniu różnego rodzaju ran i urazów.

Zobacz również: Zioła na rany – 10 ziół do leczenia miejscowego

Może być korzystny w łagodzeniu dolegliwości trawiennych oraz objawów przeziębienia i grypy, a także jest stosowany w leczeniu hemoroidów, łagodzeniu dyskomfortu menstruacyjnego i krwawienia poporodowego oraz zmniejszaniu stanu zapalnego dziąseł.

Gdy następnym razem będzie Cię bolał ząb, spróbuj żuć liść krwawnika. Jego właściwości przeciwbólowe mogą pomóc w znieczuleniu chorego miejsca.

Domowe sposoby przyrządzania leków ziołowych

Zbieraj kwiatostany, gdy rośliny są w pełnym rozkwicie, ścinając górną trzecią część rośliny tuż nad węzłem liściowym.

Liście i kwiaty można parzyć we wrzącej wodzie, aby przygotować herbatę, a najlepiej stosować je świeże w postaci okładów na drobne rany.

Liście i kwiaty można suszyć w suszarce, rozłożyć lub powiesić, aby wyschły na powietrzu, albo umieścić w piekarniku. Po dokładnym wysuszeniu liście i kwiaty można łatwo oderwać od łodyg.

Zarówno suszone liście, jak i kwiaty można spożywać wewnętrznie w postaci herbaty, konserwować w nalewkach lub dodawać do olejków w celu sporządzania balsamów i kremów.

Herbata z krwawnika ma słodki i lekko gorzki, aromatyczny smak. Stanowi wspaniały dodatek do apteczki ziołowej, łagodząc łagodne objawy przeziębienia i grypy, a także drobne dolegliwości trawienne.

Olejek do zaparzania z krwawnika

Łatwo jest sporządzić napar z krwawnika, który jest przydatny w leczeniu ran, stanów zapalnych mięśni i stłuczeń. Jego właściwości przeciwzapalne i ściągające mogą w niektórych przypadkach pomóc w zmniejszeniu obrzęku żylaków.

Wystarczy zmielić kilka suszonych liści i kwiatów, umieścić je w szklanym słoiku i zalać olejem nośnikowym w proporcji 1:4 – jedna część suszu roślinnego i cztery części oleju.

Zalecam stosowanie tłoczonej na zimno oliwy z oliwek extra virgin, ponieważ jest niedroga i łatwo dostępna, ale możesz użyć dowolnego neutralnego oleju nośnikowego wysokiej jakości, jaki preferujesz.

Słoik szczelnie zamykamy pokrywką i odstawiamy w ciemne miejsce na kilka tygodni, codziennie potrząsając, aby wymieszać mieszaninę.

Możesz także pozostawić słoik na słońcu, aby przez kilka pierwszych dni mieszanka się nagrzewała. Po tym czasie przenieś go do chłodnego i ciemnego miejsca.

Po 4-6 tygodniach przecedź olej i używaj go w postaci niezmienionej lub rozpuść w nim wosk pszczeli i olejki eteryczne, aby przygotować ziołowy balsam. Można go przechowywać w puszkach lub słoikach w chłodnym, ciemnym miejscu.

Nalewka z krwawnika

Z suszonych liści i kwiatów można również przygotować nalewkę. Tak jak opisano powyżej, należy je zmielić, umieścić w szklanym słoju i zalać alkoholem 80 procentowym (lub wyższym). Pozostawić do zaparzenia na 6-8 tygodni w chłodnym, ciemnym miejscu.

Przecedzić i umieścić w oznakowanej butelce z kroplomierzem. Nalewka może być stosowana jako środek odstraszający komary, jeśli jest nakładana na skórę, ale zawsze najpierw należy wypróbować ją na małej powierzchni, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.

Zastosowanie w ogrodzie

To całkiem logiczne, że roślina o tak wielu zastosowaniach leczniczych może mieć również właściwości regenerujące dla ogrodu. Krwawnik jest wspaniałą rośliną, którą można wykorzystać w ogrodzie z wielu powodów.

Roślina ta ma rozległe korzenie, które czerpią składniki odżywcze z głębi gleby.

Może wydobywać na powierzchnię potas, wapń, magnez, fosfor i miedź, poprawiając jakość gleby dla innych roślin, gdy jest używana jako materiał do ściółkowania lub dodawana do kompostu.

Niektórzy ogrodnicy używają krwawnika zamiast komosy do sporządzania herbaty nawozowej, którą stosuje się jako środek użyźniający glebę.

Ponieważ krwawnik jest odporny na suszę i może rosnąć na ubogich, suchych glebach, jest także przydatny w walce z erozją. Czasami jest nawet wykorzystywany jako odporny na suszę zamiennik trawnika w architekturze.

Piękne kwiaty przyciągają pożyteczne owady, takie jak drapieżne osy, które zjadają szkodniki ogrodowe i zapylają inne rośliny. Z tego powodu jest często spotykana w ogrodach dla motyli i dzikich zwierząt oraz na wystawach roślin rodzimych.

Exit mobile version