Site icon Zioła na herbcio.pl

Jak uprawiać lawendę? Zobacz najważniejsze wskazówki

Lawenda, z rodzaju Lavandula, jest powszechnie podzielona na cztery podrodzaje, z ogromną liczbą hybryd, które zostały wyhodowane dla specyficznych warunków uprawy i klimatu na całym świecie. Przekonasz się, że jest to roślina odporna i nie wymaga wiele uwagi przez cały sezon wegetacyjny. Po posadzeniu jest to wspaniała roślina zapylająca, która wytwarza jasne kwiaty i delikatne zapachy, co czyni ją eleganckim dodatkiem do każdego krajobrazu lub ogrodu. Jest odporna na suszę, niewymagająca w utrzymaniu, a dzięki silnemu olejkowi eterycznemu, który wytwarza, jest niepożądana przez żerujące zwierzęta i szkodniki.

Lawenda

Wybór rośliny według strefy

Uprawa lawendy nie jest dużym wyzwaniem, nie ma znaczenia czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem czy nie. Biorąc pod uwagę, że lawenda pochodzi z gorących, suchych klimatów, takich jak Włochy, Francja i Hiszpania, zrozumiałe jest, że zimna lub wilgotna pogoda nie jest idealna. Jeśli nie uda Ci się zrekompensować warunków klimatycznych, Twoja roślina nie da tak obfitych plonów, a nawet nie przetrwa.

Ciepłe klimaty do uprawy lawendy

Jeśli mieszkasz w miejscu gdzie lata są długie i gorące, to trzeba będzie zapewnić lekki cień podczas szczytowego ciepła dnia, i pomoc w cyrkulacji powietrza poprzez rozstawienie roślin w większych odległościach od siebie.

Jeśli mieszkasz w regionie o znacznej wilgotności, to twoje rośliny będą potrzebowały trochę więcej przestrzeni, aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza i zapobiec chorobom.

Woda nie jest przyjacielem lawendy, ani w powietrzu, ani w glebie. Tak więc prawidłowy drenaż, przepływ powietrza i szybkoschnąca ściółka z kamieni zapewnią zdrowe zbiory.

Rozważ odmianę Lavandula dentata lub stoechas w przypadku uprawy w klimacie ciepłym, ponieważ naturalnie rozwijają się one w gorących, parnych warunkach.

Zimne klimaty do uprawy lawendy

Niestety, jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie, będziesz musiał stawić czoła zimnej pogodzie, nasyconej ziemi i długim zimom. Chociaż region przedstawia więcej wyzwań przy uprawie tego gatunku roślin, można to zrobić z odrobiną dodatkowej cierpliwości. Wielu hodowców będzie sadzić w pojemnikach, więc mogą one być wniesione do środka w miesiącach zimowych.

Dobrym podgatunkiem do uprawy w chłodniejszym klimacie jest Lavandula angustifolia, hybryda bardzo odporna na zimno. Istnieje wiele odmian, które rozwijają się w bardzo specyficznym klimacie, więc gdy już znasz swoją strefę, możesz zidentyfikować najlepsze gatunki dla swojego ogrodu, pytając o nie lokalną szkółkę lub innych ogrodników w okolicy.

Lawenda angielska “Silver Mist” to kolejna wspaniała opcja. Roślina ta ma efektowne, srebrne liście, które z pewnością wyróżnią się w Twoim ogrodzie ziołowym.

Uprawa na zewnątrz

Lawenda jest wspaniałą rośliną do uprawy, która z łatwością urozmaica każdy scenariusz ogrodniczy, od architektury krajobrazu po rabaty w dzikich ogrodach. W celu zapewnienia silnego wzrostu i zdrowego życia, przeprowadzę Cię przez etapy i rozważania na temat kiedy, gdzie i jak uprawiać rośliny na zewnątrz.

Uprawa lawendy w donicach

Kiedy uprawiać lawendę?

Jeśli sadzisz rośliny wcześnie w chodnym klimacie, powinieneś przejść do rozdziału o uprawie indoor lub rozważyć sadzenie na zewnątrz w okresie wiosennym po ostatnim mrozie – tak długo, jak nie spodziewasz się zbyt dużo deszczu. Sadzenie wiosną jest trudniejsze w przypadku mokrej pogody, ale daje lawendzie wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację i wzmocnienie się przed następną zimą.

Pamiętaj, że jeśli w Twoim regionie występują surowe zimy z bardzo mokrą pogodą, powinieneś rozważyć zasadzenie lawendy w pojemniku, aby można było ją przynieść w najciemniejsze zimowe miesiące. Listopad to dobry czas na sadzenie w chłodnych regionach, które nie doświadczają surowych zimowych warunków pogodowych.

Gdzie uprawiać lawendę?

Lawenda potrzebuje przestrzeni do wzrostu, umożliwiającej maksymalny przepływ powietrza – szczególnie w ciepłych regionach o wilgotnym klimacie. Dobrą zasadą jest sadzenie jej w takiej odległości od siebie, w jakiej będzie rosła wysoka. Silne odmiany południowe będą rosły znacznie wyżej niż odmiany północne, które pozostają krótkie i gęste ze względu na zimną pogodę.

Jeśli sadzisz rośliny na zewnątrz w regionie o łagodnie mroźnych zimach, istnieje kilka sztuczek, które możesz wykorzystać, aby naturalnie zwiększyć temperaturę wokół roślin. Sadzenie roślin w pobliżu kamiennych ścian zwróconych na południe lub ścian budynków będzie naturalnie promieniować ciepło słoneczne i ogrzeje rośliny. Inne powierzchnie, takie jak asfalt lub dodatek kamiennej ściółki, mogą zwiększyć ilość ciepła, które otrzymują rośliny. A jak już wspomniałem wcześniej – lawenda uwielbia ciepło.

Nie zapomnij o drenażu

Kolejnym istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca, w którym zasadzimy lawendę, jest drenaż. Właściwy drenaż jest kluczem do udanego sezonu, szczególnie w regionach, gdzie opady deszczu wynoszą średnio około 30-40 cm. Lawenda nie toleruje nadmiaru wody w glebie lub w powietrzu. Znajdź obszar z dobrze zdrenowaną glebą lub rozważ organiczne dodatki do gleby.

Jeśli obawiasz się, że Twoje rośliny otrzymają zbyt dużo wody, zawsze możesz podjąć dodatkowy krok zapobiegawczy: wykop ziemię o pół stopy głębiej niż bryła korzeniowa i dodaj warstwę żwiru, aby wspomóc drenaż. Alternatywne miejsca, w których można sadzić lawendę, aby zmaksymalizować jej potencjał wzrostu, to podwyższone rabaty, pojemniki i donice.

Jaka jest odpowiednia przestrzeń i jaka gleba do uprawy lawendy?

Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej dwóm pozostałym elementom, które są niezbędne do jej pomyślnego wzrostu: odpowiedniej przestrzeni i bogatej glebie.

Alkaliczna, chuda gleba sprawi, że roślina będzie szczęśliwa i zdrowa. Twoja gleba jest kwaśna? Nie martw się, wystarczy dodać pół filiżanki mieszaniny wapna i mączki kostnej do otworu do sadzenia, aby osłodzić go trochę. Kontynuuj promowanie silnego wzrostu, dodając tę mieszankę do gleby co roku. Trzeci rok wzrostu to czas, gdy lawenda osiąga swój szczyt. Jeśli Twoja roślina nie spełnia Twoich oczekiwań po pierwszych 2-3 latach, nadszedł czas na sprawdzenie gleby. Jeśli okaże się, że musisz zrekompensować kwaśną glebę, możesz dodać trochę pokruszonej muszli ostryg, aby poprawić jej zasadowość.

Zdecydowanie radzimy, aby wykopać dziurę, utworzyć linię z żwirem, a następnie utworzyć kopiec ziemi do 12-24 “powyżej linii gleby przed sadzeniem. Kopiec osiądzie trochę, ale przez spiętrzenie ziemi przed sadzeniem będzie zmaksymalizować drenaż wokół rośliny. Wysokość poprawia również przepływ powietrza.

Nie zapomnij o znaczeniu zapewnienia wystarczającej ilości miejsca i odpowiedniej odległości. Miejsce z sześcioma lub więcej godzin światła słonecznego jest idealne, aby utrzymać rośliny szczęśliwe i ciepłe.

Przycinanie roślin

Przycinanie jest bardzo ważne, ponieważ ma na celu spowolnienie wzrostu zdrewniałych łodyg i zmusza roślinę do wytworzenia nowych liści. Lawenda powinna być przycinana zaraz po kwitnieniu, a następnie ponownie pod koniec lata, aby zapobiec szkodliwym skutkom zimy.

Przycinanie wczesną jesienią pomaga spowolnić proces odrastania zdrewniałych pędów i zwiększa ilość kwiatów w następnym roku. Jeśli masz szczególnie zdrewniałą roślinę, przycinaj ją lekko przez cały sezon wegetacyjny, aby uzyskać maksymalne wyniki.

Uprawa lawendy w pomieszczeniach zamkniętych

Jeśli zdecydowałeś się na uprawę lawendy w pojemnikach, które można przenieść do środka w czasie mroźnych zimowych miesięcy, poniższe wskazówki przydadzą się, gdy przyjdzie czas na przeniesienie jej do środka. Rozważ odmianę Lavandula dentata przy uprawie w pomieszczeniach, ponieważ mniejsze rośliny lepiej radzą sobie w doniczkach.

Największą wadą uprawy w pomieszczeniach zamkniętych jest brak światła. Umieść roślinę w pobliżu okna wychodzącego na południe i rozważ dodatkowe doświetlanie za pomocą lamp do uprawy, jeśli znajdujesz się w ciemniejszym, północnym klimacie. Niestety, przy szczególnie ciemnych i mroźnych zimach, należy spodziewać się słabego wzrostu przy przenoszeniu roślin do pomieszczeń.

Pamiętasz, że lawenda nie znosi wody? Cóż, sadzenie w pomieszczeniach zamkniętych nie jest inne. Doniczki powinny być zbliżone wielkością do bryły korzeniowej rośliny. Większe doniczki mogą powodować gnicie korzeni z powodu zamokniętej gleby. Rozważ dodanie warstwy żwiru do podstawy donicy, aby ułatwić drenaż i użyj donicy z terakoty – jej boki uwalniają wilgoć i zapobiegają gniciu.

Gleba w doniczce powinna być ściśle monitorowana pod kątem kwasowości. Co około miesiąc dodawaj wapna, aby zapewnić lawendzie odpowiednią wilgotność gleby. Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha do jednego cala pod powierzchnią. Najlepiej jest trzymać roślinę w chłodnym pomieszczeniu, aby nie wywołać szoku, gdy zostanie umieszczona z powrotem na zewnątrz.

Zbiory lawendy

Nadszedł czas na zbiory, i na szczęście dla Ciebie, to jest naprawdę dość proste. Upewnij się, że ściąłeś lawendę powyżej początku zdrewniałej łodygi, a następnie wysusz pozostawiając ją do wyschnięcia na dwa tygodnie (zobacz: Jak suszyć zioła w domu?). Suszone gałązki możesz związać razem, aby stworzyć słodki dodatek do bukietu lub dodać elegancji w swoim domu. Oderwij kwiaty, aby użyć ich do wypieków.

Lawenda – zbiory i suszenie

Olejki eteryczne zawarte w tych roślinach mają różne właściwości lecznicze i są często stosowane jako środki antyseptyczne, ułatwiające zasypianie i łagodzące stres. Można je łatwo dodać do mydła domowej roboty, roztworów czyszczących, szamponów, balsamów i nie tylko.

Lawenda jest piękna, łatwa w utrzymaniu i prosta w uprawie, jeśli wiesz jak o nią dbać. Obfitość zastosowań po zbiorach sprawiają, że roślina ta jest idealna do każdego ogrodu domowego lub projektu krajobrazowego.

Exit mobile version