Imbir to kwitnąca roślina pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej. Należy do rodziny Zingiberaceae i jest blisko spokrewniony z kurkumą, kardamonem i galangalem. Kłącze (podziemna część łodygi) jest częścią powszechnie używaną jako przyprawa. Często nazywane jest korzeniem imbiru lub po prostu imbirem. Imbir może być stosowany jako świeży, suszony, sproszkowany, w postaci oleju lub soku. Jest bardzo częstym składnikiem przepisów kulinarnych. Czasami dodaje się go do przetworzonej żywności i kosmetyków. Oto 11 korzyści zdrowotnych imbiru, które są poparte badaniami naukowymi.
Spis treści
Zawiera gingerol, który ma silne właściwości lecznicze.
Imbir ma bardzo długą historię stosowania w różnych formach medycyny tradycyjnej i alternatywnej. Był używany do wspomagania trawienia, zmniejszania mdłości i pomocy w walce z grypą i przeziębieniem, aby wymienić tylko kilka jego zastosowań. Unikalny zapach i smak imbiru pochodzą z jego naturalnych olejków, z których najważniejszym jest gingerol. Gingerol jest głównym bioaktywnym związkiem w imbirze. Jest on odpowiedzialny za wiele właściwości leczniczych imbiru. Gingerol ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, zgodnie z wynikami badań. Na przykład, może pomóc zredukować stres oksydacyjny, który jest wynikiem nadmiaru wolnych rodników w organizmie.
Może leczyć wiele form mdłości, zwłaszcza poranną chorobę
Imbir wydaje się być bardzo skuteczny w zwalczaniu nudności. Może pomóc w łagodzeniu nudności i wymiotów u osób poddawanych niektórym rodzajom operacji. Imbir może również pomóc w nudnościach związanych z chemioterapią, ale potrzebne są większe badania na ludziach. Jednak może być najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o nudności związane z ciążą, takie jak poranne mdłości. Według przeglądu 12 badań, które obejmowały łącznie 1278 kobiet w ciąży, 1.1-1,5 grama imbiru może znacznie zmniejszyć objawy nudności. Jednak w tym przeglądzie stwierdzono, że imbir nie miał wpływu na epizody wymiotów.
Chociaż imbir jest uważany za bezpieczny, porozmawiaj z lekarzem przed przyjęciem dużych ilości, jeśli jesteś w ciąży. Zaleca się, aby kobiety w ciąży, które są bliskie porodu lub które poroniły, unikały imbiru. Imbir jest również przeciwwskazany w przypadku krwawienia z pochwy i zaburzeń krzepnięcia.
Może pomóc w utracie wagi
Imbir może odgrywać rolę w utracie wagi, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na ludziach i zwierzętach. W przeglądzie literatury z 2019 roku stwierdzono, że suplementacja imbiru znacznie zmniejszyła masę ciała, stosunek talia-biodra i stosunek bioder u osób z nadwagą lub otyłością. W badaniu z 2016 roku na 80 kobietach z otyłością stwierdzono, że imbir może również pomóc w zmniejszeniu wskaźnika masy ciała (BMI) i poziomu insuliny we krwi. Wysoki poziom insuliny we krwi jest związany z otyłością. Uczestnicy badania otrzymywali stosunkowo wysokie dawki dzienne – 2 gramy – sproszkowanego imbiru przez 12 tygodni.
Przegląd literatury z 2019 r. dotyczący żywności funkcjonalnej również stwierdził, że imbir miał bardzo pozytywny wpływ na otyłość i utratę wagi. Potrzebne są jednak dodatkowe badania. Dowody na korzyść roli imbiru w zapobieganiu otyłości są silniejsze w badaniach na zwierzętach. Szczury i myszy, które spożywały wodę imbirową lub ekstrakt z imbiru, konsekwentnie odnotowywały spadek masy ciała, nawet w przypadkach, gdy były karmione dietą wysokotłuszczową. Zdolność imbiru do wpływania na utratę wagi może być związana z pewnymi mechanizmami, takimi jak jego potencjał do zwiększania liczby spalanych kalorii lub zmniejszania stanu zapalnego.
Zobacz również: Jakie zioła na odchudzanie?
Może pomóc w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnym problemem zdrowotnym.Wiąże się ona ze zwyrodnieniem stawów w organizmie, co prowadzi do objawów takich jak ból i sztywność stawów. W jednym z przeglądów literatury stwierdzono, że u osób, które stosowały imbir w leczeniu tej choroby, zaobserwowano znaczne zmniejszenie bólu i niepełnosprawności. Zaobserwowano jedynie łagodne skutki uboczne, takie jak niezadowolenie ze smaku imbiru. Jednak smak imbiru, wraz z rozstrojem żołądka, nadal skłaniał prawie 22% uczestników do rezygnacji z udziału w badaniu.
Uczestnicy badania otrzymywali od 500 miligramów (mg) do 1 grama imbiru każdego dnia przez okres od 3 do 12 tygodni. U większości z nich zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. W innym badaniu z 2011 roku stwierdzono, że połączenie miejscowo stosowanego imbiru, mastyksu, cynamonu i oleju sezamowego może pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Zobacz również: 9 ziół na bóle stawów
Może drastycznie obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić czynniki ryzyka chorób serca.
Ten obszar badań jest stosunkowo nowy, ale imbir może mieć potężne właściwości przeciwcukrzycowe. W badaniu z 2015 roku z udziałem 41 uczestników z cukrzycą typu 2, 2 gramy sproszkowanego imbiru dziennie obniżyły poziom cukru we krwi na czczo o 12%. Drastycznie poprawiło również hemoglobinę A1c (HbA1c), marker długoterminowego poziomu cukru we krwi. HbA1c została obniżona o 10% w okresie 12 tygodni. Nastąpiła również 28% redukcja stosunku apolipoproteiny B/Apolipoproteiny A-I oraz 23% redukcja malondialdehydu (MDA), który jest produktem ubocznym stresu oksydacyjnego. Wysoki stosunek ApoB/ApoA-I i wysoki poziom MDA są zarówno głównymi czynnikami ryzyka chorób serca.
Należy jednak pamiętać, że było to tylko jedno małe badanie. Wyniki są niezwykle imponujące, ale muszą zostać potwierdzone w większych badaniach, zanim będzie można wydać jakiekolwiek zalecenia. W nieco zachęcających wiadomościach, przegląd literatury z 2019 roku również stwierdził, że imbir znacznie zmniejszył HbA1c u osób z cukrzycą typu 2. Stwierdzono jednak również, że imbir nie miał wpływu na poziom cukru we krwi na czczo.
Może pomóc w leczeniu przewlekłej niestrawności
Przewlekła niestrawność charakteryzuje się nawracającym bólem i dyskomfortem w górnej części żołądka.Uważa się, że opóźnione opróżnianie żołądka jest głównym czynnikiem powodującym niestrawność. Co ciekawe, wykazano, że imbir przyspiesza opróżnianie żołądka. W małym badaniu z 2011 r. osobom z dyspepsją czynnościową, czyli niestrawnością bez znanej przyczyny, podawano kapsułki z imbirem lub placebo. Godzinę później wszyscy otrzymali zupę. U osób, które otrzymały imbir, opróżnienie żołądka trwało 12,3 minuty. W przypadku osób, które otrzymały placebo, zajęło to 16,1 minuty.
Efekty te zaobserwowano również u osób bez niestrawności. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku przez członków tego samego zespołu badawczego, 24 zdrowym osobom podano kapsułki z imbirem lub placebo. Godzinę później wszyscy dostali zupę. Spożywanie imbiru w przeciwieństwie do placebo znacznie przyspieszyło opróżnianie żołądka. Zajęło to 13,1 minut osobom, które otrzymały imbir i 26,7 minut osobom, które otrzymały placebo.
Zobacz również: Jakie zioła na bóle brzucha?
Może znacząco zmniejszyć bóle menstruacyjne
Dysmenorrhea odnosi się do bólu odczuwanego podczas cyklu menstruacyjnego. Jednym z tradycyjnych zastosowań imbiru jest łagodzenie bólu, w tym bólu menstruacyjnego. W badaniu z 2009 roku 150 kobiet zostało poinstruowanych, aby przyjmowały albo imbir, albo niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID) przez pierwsze 3 dni miesiączki. Trzy grupy otrzymywały cztery dzienne dawki sproszkowanego imbiru (250 mg), kwasu mefenamowego (250 mg) lub ibuprofenu (400 mg). Imbir zdołał zmniejszyć ból równie skutecznie jak dwa NLPZ.
W nowszych badaniach stwierdzono, że imbir jest skuteczniejszy niż placebo i równie skuteczny jak leki takie jak kwas mefenamowy i acetaminofen/kofeina/ibuprofen (Novafen). Choć wyniki te są obiecujące, nadal potrzebne są badania wyższej jakości z większą liczbą uczestników.
Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu LDL (złego) jest związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Pokarmy, które spożywasz, mogą mieć duży wpływ na poziom LDL. W badaniu z 2018 roku z udziałem 60 osób z hiperlipidemią, 30 osób, które otrzymywały 5 gramów proszku imbirowego każdego dnia, widziało, jak ich poziom cholesterolu LDL (złego) spadł o 17,4% w ciągu 3 miesięcy. Podczas gdy spadek LDL jest imponujący, należy wziąć pod uwagę, że uczestnicy badania otrzymali bardzo wysokie dawki imbiru. Wielu z nich podawało zły smak w ustach jako powód rezygnacji z udziału w badaniu, w którym otrzymywali dawki 500 mg-1 gram imbiru. Dawki przyjmowane podczas badań nad hiperlipidemią są 5-10 razy większe.
Prawdopodobnie większość ludzi może mieć trudności z przyjmowaniem 5-gramowej dawki przez wystarczająco długi czas, aby zaobserwować rezultaty. W starszym badaniu z 2008 roku, ludzie, którzy przyjmowali 3 gramy sproszkowanego imbiru (w formie kapsułek) każdego dnia, również zauważyli znaczące obniżenie większości markerów cholesterolu. Poziom złego cholesterolu LDL spadł u nich o 10% w ciągu 45 dni. Wyniki te są poparte badaniami na szczurach z niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą. Ekstrakt z imbiru obniżył poziom cholesterolu LDL (złego) w podobnym stopniu, jak lek obniżający poziom cholesterolu – atorwastatyna. Uczestnicy wszystkich 3 badań doświadczyli również spadku poziomu cholesterolu całkowitego. Uczestnicy badania z 2008 roku, jak również szczury laboratoryjne, również zauważyli zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi.
Zawiera substancję, która może pomóc w zapobieganiu rakowi
Imbir był badany jako alternatywne lekarstwo na kilka form raka. Właściwości przeciwnowotworowe przypisuje się gingerolowi, który znajduje się w dużych ilościach w surowym imbirze. Forma znana jako [6]-gingerol jest postrzegana jako szczególnie silna. W 28-dniowym badaniu osób z normalnym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, 2 gramy ekstraktu z imbiru dziennie znacząco zmniejszyły prozapalne cząsteczki sygnalizacyjne w okrężnicy. Istnieją pewne dowody, aczkolwiek ograniczone, że imbir może być skuteczny w zwalczaniu innych nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak rak trzustki i rak wątroby. Może być również skuteczny w zwalczaniu raka piersi i raka jajnika. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebne są dalsze badania.
Zobacz również: Zioła na raka?