Site icon Zioła na herbcio.pl

5 ziół i przypraw do naturalnej detoksykacji organizmu

Zioła są stosowane od tysięcy lat w różnych kulturach do leczenia różnych dolegliwości i stanów zdrowia.

Biorąc pod uwagę ich długą historię, popularność i odnotowaną skuteczność, nic dziwnego, że wiele osób sięga po zioła i przyprawy, aby wspomóc wrodzoną zdolność organizmu do detoksykacji.

Twoje ciało potrzebuje ciągłego wsparcia żywieniowego dla trwającego oczyszczania, więc spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety pełnej pełnowartościowych, nieprzetworzonych pokarmów jest istotnym krokiem w zmniejszaniu toksycznego obciążenia. Jako uzupełnienie zdrowej diety i regularnych ćwiczeń, możesz rozważyć włączenie niektórych z tych ziół i przypraw, znanych ze swoich właściwości detoksykujących.

Ponieważ zioła mogą wywoływać skutki uboczne i wchodzić w interakcje z innymi ziołami, suplementami i lekami, przed rozpoczęciem stosowania ziół należy zawsze skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Kolendra

Nasze ciała są codziennie narażone na kontakt z metalami ciężkimi poprzez żywność, wodę, farmaceutyki, produkty przemysłowe, zanieczyszczenia i wiele innych. Kiedy metale ciężkie nagromadzą się i osiągną poziom toksyczny, mogą prowadzić do szeregu objawów i przewlekłych schorzeń. Związki chemiczne zawarte w kolendrze działają jak naturalne środki oczyszczające, wiążąc się z toksycznymi metalami i rozluźniając je w celu łatwiejszego wydalenia z organizmu.

Znana ze swojego wyjątkowego, nie do pomylenia smaku i powszechnie stosowana w kuchni meksykańskiej, kolendra może być dodawana do wszystkich rodzajów potraw – dań z drobiu i ryb, sałatek, sals, koktajli i wielu innych. Można ją łatwo znaleźć w sklepach spożywczych i szkółkach, jeśli chcesz dodać ją do swojego ogrodu ziołowego.

Mniszek lekarski

Tradycyjnie stosowany jako środek moczopędny, wstępne badania sugerują, że mniszek lekarski może pomóc w poprawie funkcjonowania wątroby i pęcherzyka żółciowego. Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy A, B6, C, D i K, a także minerały, takie jak żelazo, potas, cynk i beta karoten, którego zawartość jest wyższa niż w przypadku marchwi.

Praktycznie żadna część rośliny mniszka lekarskiego się nie marnuje, ponieważ korzeń, liście i kwiaty są jadalne i wykorzystywane do celów leczniczych. Spróbuj zaparzyć korzenie, aby przyrządzić herbatę z mniszka, ugotować kwiaty jako dodatek lub dodać surowe liście do ulubionej sałatki.

Zobacz również artykuł: Jak uprawiać mniszek lekarski?

Ostropest plamisty

Ziołem najczęściej zalecanym do wspomagania pracy wątroby jest ostropest plamisty. Jego aktywny związek, sylimaryna, ma udowodnione klinicznie działanie stabilizujące błony komórkowe i stymulujące szlaki detoksykacyjne. Ma on również działanie przeciwzapalne, a niektóre badania sugerują, że może nawet pomagać wątrobie w regeneracji tkanek.

Ponieważ sylimaryna nie jest dobrze rozpuszczalna w wodzie ani wchłaniana przez organizm, większość produktów z ostropestu plamistego to preparaty standaryzowane, zawierające 70-80% sylimaryny.

Czerwona koniczyna

Zioło to od dawna jest zbierane w celu wykorzystania w różnych preparatach, takich jak herbaty, nalewki, kapsułki i produkty stosowane miejscowo. Kwiaty wspomagają pracę wątroby poprzez stymulowanie produkcji żółci i działają jako skuteczny środek moczopędny, pomagając oczyścić krew i pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Są bogate w izoflawony – rozpuszczalne w wodzie związki o działaniu podobnym do estrogenów, które poprawiają krążenie, zdrowie serca i objawy menopauzy.

Koniczyna czerwona jest również cennym źródłem wielu składników odżywczych, w tym wapnia, chromu, magnezu, niacyny, fosforu, potasu, tiaminy i witaminy C.

Kurkuma

Kurkuma jest rośliną z rodziny imbirowatych, która była szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej w leczeniu zaburzeń trawienia i wątroby. Kurkumina jest potężnym składnikiem fitochemicznym, który nadaje kurkumie charakterystyczny jasnożółty kolor i stymuluje produkcję żółci przez pęcherzyk żółciowy. Żółć eliminuje toksyny w wątrobie i odmładza komórki, które rozkładają szkodliwe związki.

Kurkumina jest również znana ze swojego działania przeciwzapalnego i antyoksydacyjnego. Według Medical News Today, ten fitochemiczny składnik jest badany w celu ustalenia, czy może być przydatny w zapobieganiu i leczeniu raka i chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Aby uzyskać największe korzyści zdrowotne, potrzebujesz więcej niż sporadycznego posypania się kurkumą, więc suplement może być najlepszym rozwiązaniem. Ale gotowanie z kurkumą może być zachwycające i korzystne.

Jej ziemisty smak wzbogaca makarony, ziarna, zupy, jajka, fasolę i zielone warzywa. Aby zwiększyć jej skuteczność, dopraw swoje danie zawierające kurkumę czarnym pieprzem. Badanie opublikowane w Clinical Pharmacokinetics wykazało, że spożywanie kurkuminy w połączeniu z piperyną, alkaloidem zawartym w pieprzu, zwiększyło biodostępność kurkuminy o oszałamiające 2000%.

Exit mobile version